Мустафа Джемілєв на засіданні Радбезу ООН озвучив статті Женевської конвенції, які порушує Росія в окупованому Криму

0

Уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв повідомив в Радбезі ООН, що Росія порушує права цивільного населення окупованого Криму, в тому числі залякуючи населення за допомогою викрадень і вбивств людей.

«Росія порушує в Криму вимоги Женевської конвенції від 12 серпня 1949 року про захист цивільного населення окупованої території, встановивши на півострові терористичний режим», – заявив Уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу, народний депутат Мустафа Джемілєв на засіданні Ради Безпеки ООН, передає прес-служба Уповноваженого президента в Facebook.

Він зазначив, що демократичні свободи, які існували на території Криму, були повністю ліквідовані з перших же днів російської окупації.

«Російська влада на всіх міжнародних конференціях хвалькувато заявляє, що вже майже всі жителі Криму добровільно отримали російські паспорти і стали російськими громадянами. Насправді ж ніякої добровільності не було і немає, а ті, хто не отримують російські паспорти, просто не можуть існувати на території півострова – вони не можуть ні вчитися, ні працювати, ні оформити власність, ні навіть користуватися медичною допомогою», – підкреслив Джемілєв.

Він додав, що корінні жителі Криму, які не бажають отримувати російські паспорти, змушені просити у окупантів право на проживання як громадяни іншої держави. А квота окупантів на видачу дозволів на проживання становить не більше 5 тис. на рік.

«Стаття 49 Женевської конвенції … однозначно забороняє депортацію жителів окупованій території. Окупаційна влада вже в перші ж тижні після окупації депортували лідерів корінного народу Криму – кримських татар. Подальша стратегія окупантів щодо корінних жителів Криму полягала в тому, щоб шляхом різних гонінь, беззаконня і принижень їх гідності і релігійних почуттів змусити їх самим залишати Крим», – акцентує Уповноважений Президента.

Мустафа Джемілєв підкреслив, що Росія порушила ту ж статтю Женевської конвенції, яка забороняє окупованій державі переміщати частину свого населення на захоплену територію, перемістивши до Криму не менше 100 тис. жителів РФ.

«Тільки за офіційними даними окупаційної влади, до Криму з Росії привезені не менше 15 тисяч чоловік, переважно чиновників різного рівня. До цього треба додати ще не менше 70 тисяч російських військовослужбовців на території Криму, а також кілька тисяч рядових переселенців з Росії», – продовжив він.

Також, за словами Джемілєва, Росія порушила статтю 51 Женевської конвенції, яка забороняє призивати громадян окупованій території в свої збройні сили.

«У мене зараз в руках десяток військових повісток з вимогою з’явитися до військових комісаріатів для зарахування в збройні сили Російської Федерації і з погрозами застосування відповідної статті кримінального законодавства, якщо вони цього не зроблять», – зазначив він.

Уповноважений додав, що кілька десятків кримчан уже загинули на війні в Сирії, захищаючи диктаторський режим Башара Асада.

«Відповідно до статті 64 Женевської конвенції 1949 року, що на окупованій території повинно зберігатися колишнє кримінальне законодавство і не застосовуватися кримінальне законодавство країни-окупанта. У Криму застосовується виключно російське законодавство», – продовжив він.

Також, за його словами, окупанти для залякування місцевих жителів проводять арешти і судові процеси по неправосудним звинуваченням над людьми; порушують статтю 70 Женевської конвенції, яка забороняє окупованій державі переслідувати людей за дії або думки, вчинені або висловлені до окупації.

Уповноважений президента підкреслив, що майже всі затримані та заарештовані противники окупаційного режиму при допитах піддавалися побиттю і тортурам, в тому числі електричним струмом.

Читайте за темою: МЗС України готує тематичне засідання Ради Безпеки ООН з питання окупації Криму

«Але найбільш грізним і огидним засобом окупантів з залякування є факти викрадень і вбивств людей. На сьогоднішній день зареєстровані 22 таких випадки. Мертві тіла деяких з них зі слідами тортур були виявлені, але про решту немає ніяких звісток, і імовірно, всі вони вже давно мертві», – заявив він.

Він також повідомив про спробу окупантів визнати Меджліс кримськотатарського народу екстремістською організацією і заборонити його.

Share.

Comments are closed.