III Міжнародний фестиваль українського театру «Схід-Захід»: інтерв’ю зі співорганізатором Марією Макаренко

0

Автор: Ірина Майданська, «Євромайдан – Варшава»

Прасуйте костюми та купуйте квитки до Кракова, бо саме там 18 квітня стартує III Міжнародний фестиваль українського театру «Схід-Захід», організований фондом Widowisk Masowych i Showprogramów разом з Centrum Młodzieży im. Dr Henryka Jordana у Кракові. Згідно з інформацією організаторів, близько 30 українських театрів з різних країн братимуть участь у фестивалі. Марія Макаренко, співорганізатор фестивалю, розповіла про особливість та важливість заходу для українських театральних колективів, а також польсько- та україномовних поціновувачів театрального мистецтва.

GU: Чому саме Краків?

Перш за все, хотілося б розповісти трохи про історію Фестивалю, що є відповіддю на питання, чому ми організовуємо такий захід саме у Кракові.

4 роки тому ми із Надією Мороз-Ольшанською приїхали до Польщі на навчання. Пані Надія є режисером за професією та покликанням. Ми познайомилися у Полтаві під час мого навчання у Полтавському національному технічному університеті імені Юрія Кондратюка. Пані Надія створила молодіжну театральну студію «І по всьому», котра діє дотепер. Я навчалася за напрямком «Міжнародні відносини» і грала у театральних постановках студії, за час довгої співпраці ми стали друзями. У зв’язку з переїздом до Польщі, ми якийсь час не мали змоги займатися театром, але постійно шукали для цього можливість. І вона з’явилася у 2014 році – партнером Фестивалю став Центр Молоді ім. Генрика Йордана у Кракові і у багатьох речах, пов’язаних з фестивалем, нам допоміг і допомагає зараз Пан Бартоломей Коцурек, директор Центру Молоді, і пані Барбара Мендера-Жєміньска, працівник відділу масових заходів. Це стало поштовхом до розвитку ідеї фестивалю, і перший «Схід-Захід» був організований всього за кілька місяців.

Навчаючись і живучи у Кракові, ми помітили, що тут також живе і навчається величезна аудиторія глядачів (як україно-, так і польськомовних), охочих до видовищ, театру, мистецтва. Оскільки українських масштабних проектів, а тим паче, український театральний фестиваль у Кракові, раніше не проводилися, ми вирішили, що настав час започатковувати нові традиції. І обрали Краків центром українського театрального фесту. Минулого року додалася ще одна площадка – Мястечко Галіцийське (ред. – готель) у місті Новий Сонч. Цього року виступи також відбудуться на їхній сцені і у будинку культури міста Горліце.

GU: Яка ціль фестивалю?

Мета фестивалю – поширення української культури закордоном, укріплення зв’язків з українською діаспорою в різних країнах світу, привернення уваги європейської спільноти до неповторності українського театру і таланту українських акторів і режисерів на противагу дезінформації щодо історії та сучасності України, яка панує у західних ЗМІ.

mftu1

GU: З якими труднощами зустрічались / зустрічаєтесь під час організації?

Найбільше перешкод зустрічаємо, як правило, на останній стадії організації фестивалю – візовій підтримці учасників. У зв’язку з відсутністю фінансування та різницею у курсах валют, ми намагаємося знайти якомога більше пільг для учасників. Але непорозуміння з польськими консульствами та візовими центрами в Україні найчастіше стають причиною того, що театральні колективи змушені відмовитися від поїздки на фестиваль. І хочемо подякувати нашим партнерам з Центру Йордана, а також патронам фестивалю – Генеральному Консульству України у Кракові, Малопольському воєводству і Президенту міста Краків за відчутну підтримку у вирішенні візових питань.

GU: Чим відрізняється цьогорічний фестиваль від двох попередніх?

Цьогорічний фестиваль є більш масштабним за попередні. Ми приймаємо близько 250 гостей (для порівняння – 30 і 150 осіб у минулих роках). Крім того змінений контекст фестивалю: ми запросили не-українські театри, які близькі по духу темі фестивалю. Ми отримали більше 200 зголошень до участі, фестиваль набув більшого розголосу у ЗМІ, більшої підтримки з української і польської сторони (культурних організацій, посадових осіб), більшого зацікавлення від колективів.

GU: На що найбільше звертали увагу під час відбору?

Щодо критеріїв відбору, то можу сказати, що ми обирали театри, котрі працюють у різних жанрах, стилях, напрямках, театральних традиціях регіону, щоб представити різноплановий український театр, показати те, що буде близьке і цікаве україномовній аудиторії та зрозуміле для польських глядачів.

GU: Кому надавали перевагу, аматорам чи професіоналам?

У положенні фестивалю зазначена кількість учасників у співвідношенні 5 професіональних театральних колективів до 10 аматорських, але пізніше кількість учасників збільшилась, відповідно пропорції змінились. На кінцевому етапі ми відібрали 30 учасників. Фестиваль має на меті також обмін мистецьким досвідом між учасниками.

GU: Чого, на Вашу думку, бракує фестивалю?

Звичайно, нашому фестивалю бракує фінансової підтримки. Багато чудових колективів не мають змоги завітати до Польщі через фінансові питання. Крім цього, реклама також вимагає великих витрат. Фестиваль організований за підтримки культурних та освітницьких центрів (будинків культури, театрів, університетів), а також отримав дофінансування від міста Новий Сонч. Хотілося б більшого «розмаху», щоб використовувати і камерні, і великі сцени, запросити більшу кількість глядачів. Очікуємо більшої підтримки від державних польських театрів та органів державної влади, оскільки фестиваль також рекламує Польщу серед закордонних учасників.

GU: Які п’єси би Ви порекомендували переглянути глядачу?

Я фанат театру, тому запрошую без винятку на УСІ заходи. Список вистав настільки обширний і різноплановий, що важко виокремити тільки когось одного. На сторінці фестивалю є програма з описом та фотографіями учасників. Цього року ми приймаємо театри з України, Польщі, Австрії, Грузії та Німеччини. Кожен глядач може вибрати щось близьке для себе: комедію, історію кохання, кримінальну драму, навіть дитячу казку! Я вже обожнюю кожен з колективів, пишаюся їх талантом та захоплююся їхньою сміливістю.

GU: На що чекаєте особисто Ви?

Я особисто чекаю на церемонію відкриття (усміхається). Хочу особисто познайомитися з учасниками та привітатися з колективами, які приїжджають до нас вдруге і, навіть, втретє! І звичайно побачити їх вистави. Фестиваль українського театру – це просто вітамінний комплекс для натхнення і хорошого настрою, якраз те, що треба навесні.

GU: Чи маєте Ви намір проводити четвертий фестиваль?

Звичайно! Плануємо змінити формат фестивалю і зробити його ще більш популярним серед польської публіки.GU

mftu2

Share.

Comments are closed.