Україна невдовзі стане членом Європейської організації ядерних досліджень CERN

0

У жовтні цього року, після сплати офіційного членського внеску, Україна стане асоційованим членом Європейської організації ядерних досліджень CERN. Про це повідомила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич під час свого візиту до CERN (15 – 16 вересня 2016 року).

Під час візиту Міністр зустрілася з Шарлоттою Л. Варакауле, директором з міжнародних зв’язків CERN та Крістофом Шафером, радником Генерального директора CERN. Разом вони уточнили остаточні процедурні механізми щодо набуття Україною асоційованого членства.

«Зараз, знову ж таки, з огляду на величезний науковий потенціал нашої держави, Україні було запропоновано унікальну форму співпраці. З одного боку, Україна стає асоційованим членом CERN, що дає змогу платити значно менші внески, ніж державам-членам. З іншого боку, Україна матиме змогу брати участь у всіх формах наукового співробітництва, які можливі для повноправних членів організації», – зазначила Лілія Гриневич.

Читайте за темою: Українці на міжнародній математичній олімпіаді: півдюжини медалей

aswq3Набувши статусу асоційованого члена, Україна зможе долучитись до створення нових матеріалів, розробки та впровадження нових обчислювальних та інформаційних технологій, розвитку грід-мереж, направляти молодих учених на стажування та продовжувати співпрацю в рамках робіт за дослідницькими проектами CERN.

Відкриття таких перспектив створить сприятливіші умови для талановитої молоді, що має зменшити відтік кадрів за кордон. Після повернення на Батьківщину вчені, які побували в CERN, приносять з собою знання та вміння, що в Україні наразі неможливо набути.

Науково-дослідні установи та підприємства України також отримають переваги від асоційованого членства. Так, вони зможуть брати участь у тендерах CERN та отримувати замовлення на виготовлення високотехнологічного обладнання. Це дасть змогу українським промисловцям конкурувати на одному рівні зі своїми закордонними колегами за контракти з CERN і відкривати нові можливості для промислового співробітництва у сферах сучасних технологій.

Читайте за темою: Україна повертатиме кримське «скіфське золото» через суд в Амстердамі

Нині в CERN  працюють 103 українські вчені.

CERN (ЦЕРН, від фр. Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire, Європейська організація ядерних досліджень) — провідна міжнародна наукова організація, найбільша у світі лабораторія фізики високих енергій. Розташована на кордоні між Францією і Швейцарією. Угоду про створення CERN було підписано в Парижі 29 червня 1953 року представниками 12 європейських країн. Нині кількість країн-членів зросла до 21.

Співпраця наукових установ України з CERN має тривалу історію. Її початок сягає 90-х років, коли інститути НАН України (Харківський фізико-технічний інститут (ННЦ ХФТІ), Інститут теоретичної фізики ім. М. М. Боголюбова (ІТФ ім. М. М. Боголюбова), НТК «Інститут монокристалів», Інститут прикладної фізики (ІПФ), Інститут ядерних досліджень (ІЯД)) почали налагоджувати наукові зв’язки з цим авторитетним міжнародним центром у галузі фізики високих енергій.

Читайте за темою: Проблема (недо)просування інтересів України у світі через непризначення послів: хто несе відповідальність?

На сьогодні співробітництво з CERN здійснюється на підставі Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством науки та технологій України і CERN від 16 жовтня 1997 року та Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством освіти та науки України і CERN від 21 серпня 2000 року. Останній меморандум стосується тільки колаборації ALICE.

Share.

Comments are closed.