«Нормандські переговори»: найважливіші акценти

0

Переговори «нормандської четвірки», лідерів України, Росії, Німеччини та Франції, що розпочалися в середу 19 жовтня в офісі німецького канцлера, завершилися невдовзі після опівночі за київським часом. Переговори тривали майже 5 годин, включно із робочою перервою.

Попередні очікування

Напередодні зустрічі експерти висловлювали різні думки щодо її перебігу, від питання чи взагалі потрібно проводити таку зустріч, продовжуючи аспектами введення санкцій щодо Росії і аж до малоймовірного позитивного прориву (детальніше про думки експертів читайте тут). До речі, щодо прогресу висловлювалася і Ангела Меркель, яка перед зустріччю заявляла, що вона не сподівається на прорив у справі стабілізації ситуації на сході України після саміту «нормандської четвірки» в Берліні.

Екс-представник України у політичній підгрупі Тристоронньої контактної групи по Донбасу Роман Безсмертний був ще більш радикальним, заявляючи, що дана зустріч може стати останньою для «нормандської четвірки» в нинішньому форматі, або й взагалі останньою в рамках «нормандського формату». За словами політика, зроблені напередодні заяви з боку учасників переговорів свідчать про те, що кожна з сторін їде в Берлін з дещо різними позиціями і підходами.

Читайте за темою: Леві: Інституції ЄС не працюватимуть, доки не буде політичної федерації Європи

«Тепла» зустріч російського президента

Поки тривала «нормандська зустріч» поблизу резиденції канцлера Німеччини відбувалися гучні протести: як на підтримку, так і проти російських дій на міжнародній арені.

Люди зустріли російського президента популярним на трибунах футбольних стадіонів співом, хітом харківських ультрас, який виконували як українці, так і сирійці, передає ТСН.

Порівняно нечисельна демонстрація зібралася також на підтримку російського президента і проти Ангели Меркель. Прихильники Росії зібралися з метою привернути увагу до «невиконання» українською стороною своїх зобов’язань по Мінських угодах, підтримати дії Путіна в Сирії та з критикою німецького канцлера, звинуваченнями у тому, що Меркель – «американська агентка».

Читайте за темою: Сирія, брекзит, мігранти – чи лишається місце Україні на міжнародному порядку денному?

Про що ж домовилися політики?

Протягом майже п’яти годин політики домовилися про наступне:

  • Створення дорожньої карти імплементації Мінських угод (над документом працюватимуть міністри зовнішніх справ країн «нормандської четвірки»);
  • Розширення Місії ОБСЄ на Донбасі (а також про надання спостерігачам доступу до усієї окупованої території регіону, включно із неконтрольованою українським урядом ділянкою кордону з Росією);
  • Ще чотири нові ділянки для розведення сторін конфлікту (Президент України Петро Порошенко наголосив, що українська сторона наполягатиме, щоб однією з таких ділянок було Дебальцеве, так як його демілітаризація передбачена Мінськими домовленостями);
  • Вибори на окупованій частині Донбасу (українська сторона наполягає, що вибори мають відбутися після виконання безпекових компонентів Мінських домовленостей – виведення російських військ з Донбасу, доступ місії ОБСЄ до всіх окупованих територій і повернення контролю над кордоном з Росією).

Детальніше про домовленості можна прочитати тут.

Читайте за темою: Актуальна тема: звіт по збитому Boeing – висновки та реакція світової спільноти

Проте експерти не надто позитивні у відгуках щодо основних домовленостей цієї зустрічі. Зокрема, Микола Воробйов, директор Center for Eastern European Perspectives, зазначив, що зустріч закінчилася нічим для усіх сторін, оскільки учасники залишилися на своїх позиціях, які фактично є незмінними з 2015 року. Схожої думки дотримується і Богдан Яременко з «Майдану закордонних справ»: «Схоже, замість того, щоб намагатися підштовхувати наших партнерів до розуміння того, що Мінські угоди – не варіант, українська дипломатія грається в гру під назвою «не бути звинуваченим у зриві Мінських домовленостей», не думаючи про те, що реальна ситуація – це не стіл переговорів, що в цей час гинуть люди, і Україна не розуміє, які у неї перспективи». GU

 

Share.

Comments are closed.