Українська епопея «Задекларовані» – сміх крізь сльози

0

Автор: Альона Москалу, редактор Global Ukraine News

У понеділок, 31 жовтня, завершився перший етап подання електронних декларацій за 2015 рік для суб’єктів декларування.  Відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», у 2016 році службові особи, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, зобов’язані подати щорічні декларації за минулий рік. Подання декларацій відбувається  у порядку, встановленому цим законом, протягом 60 календарних днів після початку роботи системи.

Читайте за темою: Актуальна тема. Що трапилося з запуском системи електронного урядування: найбільш резонансні інформаційні акценти

А розпочала роботу дана система з подолання багатьох перешкод: то  неможливість ухвалити законодавчі рішення, то бажання перенести запуск системи на пізніше, то запуск без сертифіката безпеки. До слова, останнє викликало чи не найбільше обурення громадськості та іноземних партнерів. Проте й сам процес внесення даних дався декларантам досить нелегко, неодноразово лунали скарги на системні збої і незручності через технічні вади системи. Менш з тим, більшість високопосадовців таки задекларували своє майно у Єдиному державному реєстрі декларацій.

І сміх, і гріх : Святі Мощі, подарунки Святого Миколая та трильйони гривень

Відтак понад 112 тисяч декларацій таки побачили світ і спричинили неабиякий резонанс та шок серед українців, адже яскраво продемонстрували величезну різницю між чиновниками і тими, кого вони представляють.

Деякі задекларували мільйони доларів готівкою. Інші заявили, що володіють парками розкішних автомобілів, дорогими швейцарськими годинниками, ювелірними виробами з діамантами і великими ділянками землі. Декларації ж інших дивували своєю оригінальністю.

Читайте за темою: Актуальна тема: коли буде розглянуто безвізовий режим для України?

Колишній комбат Айдару, а нині народний депутат з групи «Воля народу» Сергій Мельничук вказав у декларації  трильйон гривень готівки. Проте згодом речники депутата поспішили пояснити, що це був просто невдалий жарт і дана сума не відповідає дійсності. Цікавим залишається те, що за брехню в декларації передбачена кримінальна та адміністративна відповідальність. Кримінальна настає тоді, коли недостовірні відомості в декларації відрізняються від достовірних на суму понад 250 мінімальних зарплат, тобто на 344,5 тис грн. Як бачимо цифри, які, жартуючи, вказав Мельничук, «трохи» перевищують дозволену похибку і це – вже не жарти.

Порадувала українців й декларація народного депутата Володимира Парасюка. Згідно з якою, 19 грудня 2015 року він отримав у подарунок годинник Samsung Gear s2, вартість останнього складала 7999 гривень. Деталей отримання подарунку народний обранець, на жаль, не пам’ятає, адже за його ж словами «міцно спав». Згідно з декларацією, Парасюк не володіє нерухомим майном, користується автомобілем Skoda SuperB 2011 року випуску, власником якого є третя особа та має досить скромний, в порівнянні з іншими депутатами, банківський рахунок: на рахунку в «ПриватБанку» Парасюк тримає 5044 долари та 1293 гривень.

Що точно не є жартом, так це задекларований заступником голови парламентської фракції «Блок Петра Порошенка» Анатолієм Матвієнком храм Успіння Пресвятої Богородиці у селі Бирлівка Бершадського району Вінницької області. Проте депутат запевнив спільноту,  що вказав храм у декларації лише для того, аби передати його громаді, проте з досить промовистою умовою, щоб там служив Московський патріархат. Дуже дивне прохання для депутата провладної партії.

А от депутат з фракції Олега Ляшка Андрій Лозовий, мабуть, вирішив, що володіти власним храмом, за прикладом Анатолія Матвієнка, – це вчорашній день і задекларував хрест-енколпіон зі Святими мощами 13 століття, додавши при цьому звичайно 72 ікони та  32 одиниці холодної зброї 19-20 століть, на випадок безсилля Вищих сил.

Голова Державної фіскальної служби Роман Насіров навіть перевершив усі очікування громадськості. Чиновник задекларував п’ять ділянок в Козині (Обухівський район, Київська область). Це – головний «елітний» напрямок, який можновладці вподобали ще з часів Кучми. Голова ДФС також володіє 20 земельними ділянками в селі Количівка Чернігівської області. Це – мальовниче місце поряд з річкою Десна. Загальна площа ділянок у Количівці — 283 093 кв. м. До слова, офіційні межі Количівки — близько 185 га. Отже, Насіров володіє 1/6 площі сільських земель. Крім того, Насіров задекларував 1,16 млн дол., 450 тис. євро та 4,35 млн грн готівки. Є готівка і в дружини: 320 тис. дол., 240 тис. євро та 3,1 млн грн. На рахунках у банках він тримає значно менше коштів.

Загалом, за попередніми підрахунками, усі депутати задекларували майже 10 млрд грн, і 70% цієї суми — готівка. Народні обранці ладні тримати на руках сотні мільйонів, хоче це, як мінімум, незручно, але на практиці банківській системі України вони не довіряють.

«Рівень довіри до банківської системи у пересічного громадянина та у представника влади приблизно однаковий. На кожного декларанта з мільйоном доларів «під матрацом» приходяться тисячі громадян з тисячею доларів під матрацом (без лапок). У країні є величезна кількість грошей. Але немає довіри. Якщо запустити в оборот хоча би частину цих грошей, кредитна ставка впаде, будуть створені нові бізнеси та нові робочі місця», – ось що про небезпеку такої ситуації пише у блозі на site.ua співзасновник громадянської платформи «Нова країна» Валерій Пекар.

Окрім того, інформація з е-декларацій підтверджує, що більшість наших високопосадовців абсолютно не довіряє гривні, зберігаючи гроші, якщо і в банках, то в доларах і євро. До прикладу, навіть в голови НБУ Валерії Гонтаревої на рахунку в банках є 1,831 млн доларів, і тільки  61,9 тис. грн.

Найочікуваніші декларації: Президент, Прем’єр та … Юлія Тимошенко

Аби описати всі цікаві речі з е-декларацій наших високопосадовців – потрібна не одна сторінка. Зрештою, ці документи зараз – у відкритому доступі й українці на сайті НАЗК самі можуть знайти необхідну для себе інформацію. Тому зупинимо увагу на найочікуваніших деклараціях найвищого керівництва держави.

                                                                                                                                                            Читати далі

1 2
Share.

Comments are closed.