Global Ukraine News

Василіса Ганджа, активіст української діаспори в ОАЕ: “Араби будуть до нас прислухатися, якщо ми покажемо, що ми – сильні”

Извините, этот текст доступен только в “Украинский”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Проект Global Ukrainians розвиває нову глобальну мережу для більш системної співпраці українських лідерів з усього світу. Йдеться про створення комунікативної платформи, яка допоможе розвинути спільні нові проекти. Тому ми запускаємо серію матеріалів про новостворені пост-майданні рухи та про молодих українських лідерів глобального масштабу, для того щоб розказати про їхні внески та про майбутні проекти на підтримку боротьби Українського народу за свободу та за європейський вектор розвитку України.
Для того, щоб зробити більш ефективним процес створення комунікаційної платформи, у інтерв’ю ми питаємо українських лідерів закордоном про їх прагнення, проекти, взаємодію з українською державою та громадянським суспільством, про інші актуальні виклики і загрози, що стоять перед усіма нами. Для кращого розуміння роботи української діаспори в ОАЕ, ми пропонуємо Вам інтервью з безперечно глобальною та проактивною українкою, Василіса Ганджа.

Василіса Ганджа, активіст української діаспори в ОАЕ

Василісо, як Ви опинились в ОАЕ?

За освітою я юрист та економіст. Починала працювати в органах внутрішніх справ. Потім, звільнившись звідти, у 2013 році поїхала жити та працювати в Дубаї. Опинившись закордоном, відчула гостру необхідність у пошуку «своїх». Тоді, жодної української діаспори в Еміратах не було.

З чим пов’язана відсутність осередку українства в ОАЕ?

Раніше не було чіткої лінії розмежування між діаспорянами з простору СНД, у всіх приїжджих був один онлайн-простір, де вони комунікували між собою. Під ініціативою росіян були створені перші діаспорські групи у мережі Однокласники, організовувались перші заходи, відкривались школи, клуби тощо. Не було потреби у виокремленні власної організації, і можливості для цього теж особливо не було. Специфіка еміратського законодавства вимагає великих зусиль і матеріальних ресурсів для офіційної реєстрації будь-якої організації. Діаспора молода і рухлива, той, хто приїхав в цьому році, наступного ж може змінити плани і повернутись на Батьківщину, і громадянства іноземці в Еміратах не отримують, тому необхідність стаціонарного осередку не виникала.

Яким чином виникло питання про створення власне українського ком’юніті?

Історія еміратської діаспори, за іронією долі, почалася тоді, коли я вже повернулась в Київ. Справа в тому, що з подіями на Майдані відбулася різка поляризація поглядів членів спільноти на політичне майбутнє України, і піднялось питання про національну ідентичність. Велика кількість українців покинула попередні майданчики діаспори і, таким чином, створився прецедент для утворення власного ком’юніті. У березні 2014 року з’явилась перша група у Facebook «Українці в Еміратах». Спочатку її членами були лише 20 моїх друзів, з якими я встигла познайомитись під час перебування закордоном, потім доєднались їхні друзі і також учасники декількох маленьких раніше заснованих спільнот. Зараз членами нашої діаспорської ініціативи є 4,5 тисячі молодих українців. Кожного дня приєднуються 10-15 людей.

Українськa діаспорa в Дубаї.

Чи були якісь труднощі у зв’язку з таким динамічним розвитком ком’юніті? Як організовується робота у Facebook-діаспорі?

Безперечно контролювати такий потік людей та інформації дуже складно. Тут, у Києві, я, маю більше часу, ніж мої знайомі в Еміратах, тому виступаю певним модератором та виконую адміністративні функції. Заводжу нові контакти, шукаю можливості до співпраці, генерую ідеї проектів. Зараз група з 20 активістів розподілила між собою обов’язки по основним напрямкам: юридичні консультації, пошук житла, спортивні заходи, туризм тощо. Важливо розуміти, що українська діаспора в Еміратах – це молоді люди 25-35 років, які приїхали на тимчасову роботу за кордон. Їм треба швидко пристосуватись до життя в арабському світі. Саме тому діяльність діаспори має вигляд безкоштовних практичних консультацій «своїм від своїх», які вже отримали певний досвід проживання в Еміратах і можуть пояснити місцеві особливості. А найоптимальніший спосіб комунікації – це онлайн-мережа з її здатністю швидкого поширення інформації та ефективного реагування.

Які наймасштабніші проекти були організовані завдяки функціонуванню Вашого українського осередку на території ОАЕ? Хто допомагав у їх реалізації?

Усі ініціативи, які є на сьогоднішній день в діаспорі, не зареєстровані. Бо якщо запускати, наприклад, освітній проект – школу – треба отримати ліцензію для офіційної реєстрації. І ця школа буде платною. Спочатку, заради того, щоб організовувати якісь зустрічі безкоштовно, ми йшли іншим шляхом: хтось пропонував свою ідею членам ком’юніті, виокремлювалась аудиторія, яка її підтримувала, і на нейтральній території – в парку або якомусь кафе – збиралось до 10 людей і реалізовували цю ідею. Проте зараз масштаби наших проектів істотно зросли, і ми почали залучати серйозних партнерів в якості співорганізаторів, оскільки вони вже мають необхідні за законодавством ліцензії для проведення відповідних заходів. Наприклад, в грудні цього року, коли ми влаштовували свято Миколая, католицький храм, який час від часу дозволяє нашому священику проводити там греко-католицьку службу, надав нам приміщення для дитячого свята. Розважальну програму безкоштовно організували самі діаспоряни, робітники івент-агентства.

Святкування Дня Святого Миколая в Дубаї.

Активно функціонує в еміратській діаспорі Дитячий клуб. Заходи для дітей проводяться раз на місяць. Також часто вдається збиратись на пікніки та спортивні змагання – граємо дружні футбольні та волейбольні матчі з представниками інших діаспор. Найбільшим святом за історію існування діаспори стала Покрова.

Чи є якісь амбітні проекти у планах на майбутнє?

Так, єдина наша ініціатива, яку ми намагаємось юридично зареєструвати – Бізнес клуб. Документи ми подавали ще у квітні, але досі, хоча нам і допомагало Посольство України в ОАЕ, не отримали ліцензію.

До речі, як би Ви оцінили роботу Посольства?

Я можу надати загалом позитивні відгуки про роботу українських дипломатичних служб в Еміратах. На початку формування нашої спільноти Посольство зразу ж зацікавилось діяльністю, долучалось до перших проектів. На святкування Пасхи приїхали і Посол з дружиною, і Консули. Наші найбільші заходи проходять за їхньої участі. Посольство України знаходиться в столиці Еміратів – в Абу-Дабі, однак там маленька кількість українців, основна ж їх концентрація – в Дубаї, там є Консульство. Так от, Консул спочатку безкоштовно надавав своє приміщення для проведення дитячих заходів. Пізніше стало більше дітей і батьки знайшли інше приміщення. Не зважаючи на те, що ресурси дипслужб не такі великі, як би хотілося, однак вони завжди допомагають нам по можливості.

Як місцева влада загалом ставиться до появи діаспорських ініціатив?

Еміратська влада жодним чином не заважає утворенню діаспорських осередків, навпаки, вони цьому всіляко сприяють. 80% населення ОАЕ – приїжджі, які тимчасово живуть в країні на робочих візах. Очевидно, що влада дбає в першу чергу про своїх громадян, і виходить, що як раз більшість людей залишаються соціально незахищеною ланкою. Тому місцевій владі набагато вигідніше, якщо діаспори будуть створювати власні соціальні інститути і допомагати один одному, ніж на це буде витрачати гроші держава. Наприклад, в них є спеціальна програма, за якою можуть надаватися безкоштовні землі під будівництво храмів не мусульманських конфесій за наявності офіційного звернення Патріархату.
Головне, щоб вся діяльність діаспорських ініціатив була легальною і аполітичною. У нас був один випадок, коли до свята Покрови восени мала відбутись презентація книги Сергія Лойка «Аеропорт», однак на митниці примірники книжки не пропустили через військово-терористичний характер матеріалів (фотографії війни, танків, снайперів). В останній момент концепцію вечора довелось поміняти, на вечері Лойко зачитав цитати з єдиного екземпляру книжки, що лишилася в чемодані. Тоді виникла ідея зробити аудіо версію твору. Так, за ініціативи українців в Еміратах, було профінансовано створення аудіо формату книги в Києві.

 Святкування Покрови в ОАЕ

Тобто, у діяльності спільноти важливо не порушувати закон. Якщо там заборонені протести та політичні акції, то проводити їх не треба, бо всіх депортують. А якщо ви просто соціальна спільнота, яка хоче навчатись, ростити дітей, ходити на пляж, влаштовувати вечірки, організовувати бізнес, то будь-ласка.

Свято осені в Al Satwa Park

Як би Ви охарактеризували рівень симпатії еміратців до України? Які існують стереотипи про українців?

В Еміратах українців знають перш за все як робітників середньої ланки. На першому рівні стоять європейці та американські, бо в Еміратах існує культ британської та американської освіти. Українці зовнішньо схожі на європейців, що надає їм пріоритет під час влаштування на роботу перед іншими національностями, оскільки в Еміратах має місце таке явище як «побутовий расизм», однак оплата їхньої праці дешевша, ніж у європейців. Українці заповнили такі ніші робочого ринку Еміратів: розважальний сектор, hotel staff та персонал магазинів преміум-класу.
Взагалі, українців у потоці мігрантів з країн СНД не дуже розрізняли. Якщо, наприклад, пакистанці та індуси добре нас розрізняють (через те, що в них теж була спільна історія і вони починають нервуватися, коли їм кажуть, що вони однакові), то араби спершу не дуже розуміли відмінності між українцями та росіянами. Події на Майдані, війна в Україні їх теж не особливо цікавили. З Росією налагоджено великі бізнесові зв’язки, тому не виникало конфліктів. Проте за останній рік ситуація змінилася. Через втручання Російської Федерації у події на Близькому Сході (на стороні протилежного ОАЕ блоку – Іран, Сирія, Ємен), симпатії мешканців Еміратів до росіян значно знизились. У місцевій пресі почали з’являтися заяви про те, що президент Росії говорить неправду, не дотримується задекларованих обіцянок.

Які ментальні особливості населення Еміратів впливають на сприйняття українців та подій в Україні?

Головна особливість – замкненість на своєму арабському світі. Безперечно, еміратці подорожують по світу, знайомляться з новими культурами, але то все для них – чужі. Вони не дратуються, коли їм розповідають про Україну, однак і не сильно цікавляться.

Араби орієнтовані на сім’ю, це їх культ. Вони активно реагують на масові історії, які відображають ставлення до родини, історії зі щасливим завершенням. Якщо події в Україні транслювати у подібному ключі, це можливо допоможе підвищити рівень обізнаності громадськості Еміратів про Україну та українців.

Український пікнік з героями АТО в Дубаї

В принципі, в ОАЕ не дуже прийнято говорити про політику. Навіть у медіа-просторі, так як усім заборонено брати участь в політичних акціях, виступах, частіше зустрічається інформація про нові готелі, розважальні події, фестивалі, суспільно-важливі проекти тощо.
Раніше об’єктивному сприйняттю українців заважали тісні економічні зв’язки Еміратів з Росією, зараз симпатія трохи спала.

Що, на Вашу думку, могла б зробити організація Global Ukraine, щоб отримати підтримку для України на території арабського світу?

Араби будуть до нас прислухатися, якщо ми покажемо, що ми – сильні. Не те, щоб вони не любили слабких, просто вони не звертають на них уваги. Ми можемо привернути капітал їхніх симпатій, розвиваючи український бізнес та створюючи альтернативу російському партнерству на території Еміратів.

Яким чином організація Global Ukraine може посприяти діяльності Вашої діаспори? Чого Вам бракує?

Банально не вистачає якоїсь фізичної дислокації, так званого Українського Дому, де можна було б збиратися, проводити заходи, облаштувати садок і школу, організувати церкву. Лише віртуального офісу у Facebook – мало. Ми вже намагалися відкрити подібний заклад два роки тому, однак нічого не вийшло, оскільки жоден з членів діаспори не міг орендувати приміщення через відсутність офіційної реєстрації своєї діяльності.
Посольство України в Еміратах намагалось допомогти, але від себе вони не змогли вирішити цю проблему. Можливо МЗС могло б посприяти.
Нашому Бізнес клубу, який ми наразі розробляємо, не завадила б співпраця з Міністерством економічного розвитку і торгівлі або з Міністерством фінансів України. Якась координація потрібна, тому що роботу ми робимо спільну.
Потрібне інформаційне сповіщення від Global Ukraine. Однак на арабський медіа простір можна вийти без проблем з матеріалами саме культурної і економічної спрямованості.

Чи зацікавлені Ви у долученні до ініціатив за напрямком Global Ukraine News? Що Ваша діаспора може запропонувати для розвитку проекту?

В рядах нашої діаспори є журналісти, які можуть забезпечити збір інформації про стан економіки в Еміратах, політичні орієнтації та симпатії суспільства, і організувати поширення інформації з України на місцевому рівні.

Українці в Еміратах.

Розмовляла Катерина Литвінчова

Community Manager Global Ukraine

Share.

Comments are closed.