Проект Global Ukraine News розвиває нову глобальну мережу для більш системної співпраці українських лідерів з усього світу. Йдеться про створення комунікативної платформи, яка допоможе розвинути нові спільні проекти. Рубрика Global Ukrainians розповідає про новостворені пост-майданні рухи та українських лідерів глобального масштабу, їхні внески та майбутні проекти на підтримку боротьби Українського народу за свободу та за європейський вектор розвитку України. Для кращого розуміння ситуації у ПАР, ми звернулись до глобальної та проактивної українки – Наталії Закряченко.
GU: Як доля привела Вас в таку далеку країну як Південно-Африканська Республіка?
Я народилася і виросла у Запоріжжі, вчилася у Запорізькому Національному Університеті на факультеті менеджменту зовнішньо-економічної діяльності. Я працюю з 16 років і маю багатий досвід роботи в торгівлі та ресторанному бізнесі. Так склалося, що у 2007 році прийняла рішення емігрувати. Мені було всього 23 роки і я була на шляху до сонячної країни — Південної Африки.
Південноафриканці мають зовсім інший менталітет та спосіб життя. Мені знадобився певний час щоб зрозуміти й вивчити місцеві традиції, історію, менталітет, тощо. Таке рішення призвело до кардинальних змін у моїй кар’єрі. Загалом, в чужій країні справді відчуваєш себе «ковалем свого щастя». Я, окрім всього — художник, тому на початку заробляла своїми картинами, потім зацікавилась мовами й почала вивчати латину в університеті м. Преторія й водночас вирішила розпочати свій бізнес. Зараз моя компанія є офіційним імпортером та ексклюзивним дистриб’ютором вірменської мінеральної води Jermuk у Південній Африці. Ми є ексклюзивним партнером Bentley у ПАР вже впродовж п’яти років. У зв’язку із складною економічною ситуацією в Україні, до мене почали звертатися деякі українські компанії, які мали на меті освоєння нових ринків збуту і ми почали надавати відповідні сервіси, пов’язані із пошуком «ніші» для українського виробника на південноафриканському ринку.
GU: А чому Ви обрали вірменську мінеральну воду?
Насправді звичайних мінеральних вод у місцевих виробників ПАР безліч. Тому було чітке розуміння, що просто звичайну мінеральну воду везти у ПАР не має сенсу. Ми знайшли найкращий продукт серед мінеральних вод, який разюче відрізняється від всіх інших і має природні якості, які були оцінені на міжнародних конкурсах у Нью-Йорку, Франкфурті, Парижі. Окрім якості самого продукту, для мене також була важливою якість виробництва (найсучасніші технології бутилювання та контролю якості на виробництві) й філософія компанії-виробника, тобто їх підхід до своєї справи, зокрема, мінімальна екологічна шкода для навколишнього середовища та ставлення до персоналу.
GU: А з якими українськими компаніями Ви працюєте?
Компанії бувають дуже різні. Ми принципово не співпрацюємо з виробниками продуктів, котрі шкодять здоров’ю людей, тварин або екології. Останнім клієнтом нашої компанії була фірма, яка виробляє в Україні горішки «Козацька забава». Вони шукали постачальників арахісу з Південної Африки. Зараз обговорюємо можливу співпрацю з компанією «Еконія», яка є лідером серед продуктів дитячого харчування в Україні.
В ПАР досить складна специфіка роботи та й сам ринок. Наприклад, за трудовим законодавством закріплена умова про обов’язкове працевлаштування певного відсотку чорношкірих працівників на підприємствах, що мають певні річні фінансові обороти. Це в сучасній ПАР називається BEE (Black Economic Empowerment). Про це зазвичай не люблять говорити, через хвилювання бути інтерпретованим як людина із поглядами расиста.
GU: Яка українська продукція могла б бути цікавою південноафриканському ринку?
У Південній Африці є майже все і дуже доброї якості. Рівень фермерства також дуже високий. Й хоча українська напівсформована ветеринарна служба говорить про те, що у ПАР санітарно-ветеринарне становище не відповідає українським стандартам, воно відповідає стандартам Нової Зеландії, Австралії, Швейцарії та Німеччини. В ПАР є зацікавленість в екологічних продуктах, є попит на одяг, взуття та косметику з максимальним природнім складом. З продуктів харчування це: насіння, бобові, зерно, буряковий цукор, особливо органічне харчування.
Для України в Південній Африці теж є багато цікавого. Наприклад, екзотичні фрукти, мед (значно відрізняється від нашого) чи племінні породи фермерських тварин. Нещодавно я була запрошена на Східно-Європейський Молочний Конгрес у якості спікера саме на тему вівчарства в Україні. Голова асоціації козівництва та вівчарства України, Василь Туринський, стверджував, що ми просто зобов’язані працювати в цьому напрямку.
GU: Яких професіональних якостей чи компетенцій, з Вашої точки зору, бракує нашим виробникам?
Український підхід до бізнесу насторожений, заснований на недовірі. Тобто з самого початку очікується якийсь підступ. Таке ставлення є неприпустимим для бізнесу у ПАР. Через це компанії з ПАР та України іноді листуються роками без конкретного результату. Тому часто звертаються до нас.
Минулого року Торговельно-Промислова Палата Києва організовувала участь дванадцяти досить потужних компаній з України у міжнародній виставці продуктів харчування та напоїв, що проходила у Йоганнесбурзі. Я зіштовхнулась з банальним непрофесіоналізмом, відвідавши цю виставку. Наприклад, експорт-менеджер однієї компанії-виробника з сиро-молочних продуктів навіть не знав, що в ПАР дуже добре розвинуте виробництво молочних продуктів. Тобто вони приїхали непідготовленими. Чи треба казати більше? В нас з цим, поки що, проблеми. Я вірю, що тимчасові.
Є й інші нюанси, пов’язані з проблемою узгоджень щодо ветеринарних питань: ми не можемо постачати ні курку, ні інше м’ясо в Південну Африку, хоча ПАР є країною-імпортером м’яса. І я знаю, що Посол України в ПАР займався цим питанням, допомагав в переговорах.
GU: Що б Ви порадили нашим бізнесменам, з Вашого досвіду?
Це буде звучати наївно, але мені здається, що ми повинні навчитися вірити в те, що є кращий світ. Світ, де не обманюють постійно… Він існує. Треба просто сміливо знайомитися зі своїми потенційними колегами, партнерами, обмінюватися досвідом та ставати корисними один одному. Де б Ви не планували працювати — важливі особисті знайомства, прямий контакт.
GU: А яким чином відбувається співпраця з економічною місією при Посольстві?
Економічна місія? В Посольстві лише один дипломат займається безпосередньо питаннями торговельно-економічного співробітництва. Посольство підтримує нас в рамках своєї компетенції. Вони виконують більше рекомендаційну роботу. Тому дуже часто радять звертатися до нас. Ми допомагаємо і маркетингом, і зв’язками.
У Південній Африці українським компаніям треба показувати свій професіоналізм, показати якість свого продукту й з часом заслужити цим довіру.
Корупція зустрічається і тут, але в бізнесовому сегменті, практично все відбувається за законом.
Читайте за темою: Народна дипломатія в Південно-Африканській Республіці: інтерв’ю з Катериною Рябчій
GU: В рамках одного з наших проектів, Global Ukraine Business Hub, ми працюємо над створенням інструментів для просування українських брендів в світі через мережу активних глобальних українців, які мають бажання займатись business development. Чи Вам цікаво було б долучитись до такого напрямку роботи?
Так, звичайно! Хочеться допомогти. В Україні склалася важка економічна ситуація. І люди, які дійсно можуть пропонувати цікаву продукцію, просто не знають як знайти свої ринки збуту. Я сподіваюсь незабаром ми побудуємо нормальну країну яка зможе активно та інтенсивно розвиватись використовуючи всі нові можливості глобального світу. GU