Global Ukraine News

Народна дипломатія в Латвії: інтерв’ю з пані Тетяною Лаздою

Извините, этот текст доступен только в “Украинский”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Автор: Альона Москалу, редактор Global Ukraine News

Проект Global Ukraine News розвиває нову глобальну мережу для більш системної співпраці українських лідерів з усього світу. Йдеться про створення комунікативної платформи, яка допоможе розвинути нові спільні проекти.

Рубрика Global Ukrainians розповідає про новостворені пост-майданні рухи та про українських лідерів глобального масштабу, їхні внески та майбутні проекти на підтримку боротьби українського народу за свободу та за європейський вектор розвитку України.

Для кращого розуміння ситуації в Латвії, ми звернулись до учасниці об’єднання «Конгрес українців Латвії» – пані Тетяни Лазди.

GU: Пані Тетяно, розкажіть, будь ласка, про себе, як Ви опинились та чим займаєтесь у Латвії?

18387306_901417326668152_75838000_n

Хто може відповісти на питання: доля керує людиною, чи людина долею? Я народилась і виросла в мальовничому селі на Сумщині. Моя Наумівка квітне бузком у травні, а я кожного травня у снах повертаюсь у рідне село, в нашу хату, де назавжди молоді мама і тато,  до друзів юності. Так розпорядилась доля, в  Латвії тепер  мій дім і моя сім’я , Латвія — Батьківщина  моїх дітей.

І вже скоро,  в кінці травня, зацвіте і бузок, і  калина біля  нашої хати в латвійському містечку Єлгава… Прийде час, і моїм дітям, Крістапу і Оксані,  буде снитись ця  хата їхнього дитинства, де мама готує і  український борщ, і латиський сірий горох, а в Дні Державного Прапора і Незалежності України вивішується жовто-блакитний прапор.

У Латвію я приїхала на роботу, тепер вже в далеких 80-х, маючи за плечима бухоблік Львівського торгово-економічного інституту і два роки роботи  головним бухгалтером Ківерцівської заготконтори, що на Волині. Отак все життя і працюю головним бухгалтером, а в перервах між балансами вишиваються рушники і картини, мотаються мотанки, думається, планується,  частина тих задумок  реалізується.

18386470_901417890001429_700038993_n

GU: Яка чисельність українців у Латвії?

У Латвії  проживає близько 50 тис. українців. Латвія — пострадянська країна, тут, як і в інших республіках СРСР, були ті, хто приїхав по направленню після учбового закладу, хтось — шукати кращої долі, серед українців багато і колишніх військових радянської армії і членів їх сімей. Статистика говорить, що серед українців найнижчий процент тих, хто здав екзамени і  отримав громадянство Латвії.  Хтось  взяв російське громадянство і отримує російську пенсію, інші залишились з паспортом «негромадянина», за 25 років так і не вирішивши, громадянами якої країни вони хочуть бути.

За останні роки в Латвію приїхали багато молодих людей з України, працюють, вчать мову, ростять дітей. Це люди, які виросли вже в незалежній Україні, вони інші, не такі, як мої діти і молодь Латвії, і не такі, якими були  ми. Зараз  громадська робота і активність їх не цікавить,  можливо через кільканадцять років ностальгія за Україною і  приведе їх в одне з  українських товариств.

GU: Який поділ на українські громади?

Майже в кожному великому містечку Латвії є українські товариства. У Ризі — їх декілька. Є в  Старій Ризі і церква, вірніше, каплиця церкви Страждальної Богоматері, недалеко від президентського палацу, де священик УГКЦ служить українською мовою.

Вже п’ять років працює аматорський «Український народний театр в Ризі». Людей різного віку , соціального статусу і професій об’єднала любов до сцени і  художнього слова. В творчому доробку аматорів: «Лісова пісня» і «Наталка-Полтавка», «Назар Стодоля», «За двома зайцями». Минулої осені «Український народний театр в Ризі» успішно виступив на XII Міжнародному театральному фестивалі жіночої творчості ім. Марії Заньковецької в Ніжині.

В Єлгаві з 2004 року працює  український культурний центр «Джерело», членом якого до 2015 року була і я.

GU: У яких напрямах функціонує Конгрес українців Латвії: культурне життя, які акції, заходи проводяться?

Конгрес українців Латвії — на сьогодні єдина українська громадська організація в Латвії, яка займає чітку проукраїнську позицію, організує пікети і акції на підтримку України і проти російської агресії,  пам’ятні заходи та виставки до знакових історичних дат та відправляє гуманітарну допомогу в Україну.

Саме Конгрес українців Латвії ініціював, адміністрував і втілив у життя проект спорудження пам’ятника Тарасові Шевченку в Ризі. Пам’ятник Шевченку, збудований на пожертви, подарований місту. Урочисте відкриття пам’ятника відбулося в листопаді 2015 року, за участю прем’єр міністрів України і Латвії. Відтоді алея, в одному із старовинних парків Риги, недалеко від Посольства України в Латвії, біля пам’ятника Кобзареві — стала місцем зібрань і зустрічей українців.

Дуже пишаюсь нашим великим проектом «Вишиваємо Рушник українців Латвії». Українська громада вишивала рушник майже 4 роки. У  2011 році три українки — Тетяна Дудченко, Тетяна Лазда та Олена Грабар звернулись до українців Латвії з пропозицією спільно вишити Рушника. Ідею підтримали 13 українських товариств Латвії та Ризька українська школа. Так народилась акція «Вишиваємо Рушник українців Латвії». До вишивання Рушника долучились більше 200 людей  у різних куточках Латвії. Рушник Українців Латвії  переданий на зберігання  в Посольство України в Латвії і став прикрасою українських свят та  урочистостей.

18405258_901417790001439_635111075_o

18425627_901417893334762_1648690982_n

                                                                                                                                                           Читати далі 

1 2
Share.

Comments are closed.