Global Ukraine News

Актуальна тема: коли буде розглянуто безвізовий режим для України?

Συγγνώμη,αυτή η εγγραφή είναι διαθέσιμη μόνο στα Ουκρανικά. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Довгоочікуване рішення для українців було прийнято 26 вересня: профільний комітет Європарламенту з внутрішніх справ, юстиції та громадянських свобод схвалив доповідь щодо надання Україні безвізового режиму з ЄС. Також комітет ухвалив рішення відкрити міжінституційні перемовини та створити перемовну групу з цього питання між Європарламентом, Єврокомісією та Радою ЄС.

Після засідання профільного комітету експерти висловлювали думки щодо можливості Європейського парламенту затвердити надання Україні безвізового режиму вже на одному з наступних сесійних тижнів – 3-6 жовтня або ж 24-27 жовтня.

Читайте за темою: Актуальна тема: безвізовому режиму для України таки бути? Рішення за Європарламентом

Проте станом на сьогодні, 1 листопада, ситуація не виглядає аж настільки оптимістичною, як це здавалося ще місяць тому. Зокрема, останній тиждень був багатим на події навколо надання Україні безвізового режиму.

Зустріч послів ЄС відбулася 27 жовтня, а уже наступного дня стало відомо, що у Франції та Бельгії виникли застереження щодо боротьби з корупцією в Україні, і у зв’язку з цим вони натякнули на неповноту виконання Києвом критеріїв для безвізового режиму з ЄС. Зокрема, про це написав брюссельський кореспондент Радіо Свобода Рікард Йозвяк, який також зазначив, що жодного прогресу у питанні українського безвізу не буде до вирішення питання з так званим механізмом призупинення.

Як зазначало видання «Європейська Правда», про те, що «Франція та Бельгія порушували питання про «несправжність» антикорупційної політики Києва, тобто натякали на неповноту виконання критеріїв безвізу, спроби відкату у реформах», повідомив і директор Інституту Євроатлантичного Співробітництва Олександр Сушко. Він також зазначив, що щодо Грузії таких зауважень не було.

Після цього з’явилася інформація, що президент Європейської ради Дональд Туск заявив під час телефонної розмови з Президентом Петром Порошенком, що Україна виконала всі необхідні критерії для запровадження безвізового режиму, але ЄС має завершити певні внутрішні процедури, щоб надати право українцям на в’їзд до Європейського Союзу без віз. Як повідомив кореспондент «Укрінформу» Андрій Лавренюк з посиланням на джерело в Раді ЄС, наступна тристороння зустріч дипломатів Ради ЄС, Єврокомісії, а також представників переговорної групи від Європарламенту щодо механізму призупинення запланована на початок листопада.

Читайте за темою: Угода про Асоціацію: нідерландський глухий кут?

А уже вчора, 31 жовтня, стало відомо, що у проекті порядку денного Європарламенту безвізу для України немає. Це питання не заплановане для розгляду на пленарній сесії Європарламенту, яка відбудеться 21-24 листопада у Страсбурзі.

Проте заступник глави Адміністрації Президента України Костянтин Єлісєєв заявив, що питання про введення безвізового режиму між Україною і Європейським Союзом може бути внесено до порядку денного Європейського парламенту за кілька днів до пленарної сесії. За його словами, вкрай важливим є наявність з боку ЄС політичної волі прийняти відповідне рішення, а в цьому сумнівів український політикум не має.

Таку ж думку 31 жовтня в ефірі програми «Свобода слова» на ICTV висловила заступник міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль: «Що стосується питання механізму призупинення безвізового режиму, то винесення його на обговорення Європарламенту залежить від успіху на наступному тижні тріалогу щодо цього механізму – між Європейською Радою, Єврокомісією та Європарламентом. Він запланований на 7 листопада. Ми очікуємо, що все ж таки їм вдасться домовитися… У них дійсно є попередня домовленість з Європарламентом, що якщо на наступному тижні буде це рішення, то вони внесуть правки до порядку денного пленарної сесії». Представник МЗС наголосила, що Україна виконала усі зобов’язання щодо безвізу, а тепер черга зробити це і Євросоюзу. За її словами, Україна є певною мірою заручником тієї ситуації, яка зараз склалася в Євросоюзі. Зокрема, мова йде про міграційну кризу.

В той же час, Голова Верховної Ради Андрій Парубій заявив, що жодній країні не ставилося стільки вимог, виконання яких є обов’язковим для отримання безвізового режиму з ЄС, як було зроблено для України, проте держава виконала всі пункти. За словами Голови ВР, український парламент також цього тижня ухвалить звернення до Європарламенту, аби рішення про безвізовий режим було ухвалено до річниці Революції Гідності.

Як бачимо, попри виконання Україною усіх критерії щодо надання безвізу відповідне рішення чомусь гальмується через механізми самого ЄС. Хочеться вірити, що – це тимчасові труднощі, які вдасться вирішити якнайшвидше та, врешті, українці отримають омріяну можливість щодо безвізового режиму. GU

Share.

Comments are closed.