Global Ukraine News

Актуальна тема: безвізовому режиму для України таки бути? Рішення за Європарламентом

Профільний комітет Європарламенту з внутрішніх справ, юстиції та громадянських свобод схвалив доповідь щодо надання Україні безвізового режиму з ЄС, довгоочікуване для українців засідання пройшло 26 вересня. Також комітет ухвалив рішення відкрити міжінституційні перемовини та створити перемовну групу з цього питання між Європарламентом, Єврокомісією та Радою ЄС.

Тому тема надання безвізового режиму для українців наразі стала актуальною та обговорюваною як ніколи. Раніше спікер Верховної Ради Андрій Парубій після зустрічі з європейськими високопосадовцями передбачав, що Європарламент може схвалити український “безвіз” у жовтні. Про це він заявив у коментарі  для ТСН, проте до рішення комітету цього питання у тижневому порядку денному Європарламенту не могло бути в принципі. Попри формальне виконання  Києвом усіх вимог Єврокомісії, необхідних для отримання “безвізу”, у Європарламенті дотримуються думки, що Брюсселю необхідний спеціальний механізм, який дасть йому “важелі для моніторингу імплементації антикорупційного законодавства та судової реформи” в Україні. На цьому наголосив Євродепутат від Польщі, доповідач з питань України у комітеті із закордонних справ ЄП Яцек Саріуш-Вольський у коментарі DW. Депутат також наголосив, що  безвізовий режим повинен бути наданий Україні вже зараз, проте радить Києву не забувати, що паралельно з цим буде представлено і механізм призупинення “безвізу”, щойно його положення розроблять.

Читайте за темою: Актуальна тема. Що трапилося з запуском системи електронного урядування: найбільш резонансні інформаційні акценти

До слова, депутат Європарламенту, член Комітету з питань громадянських свобод, юстиції та внутрішніх справ Андрей Пленкович в інтерв’ю Сегодня заявив, що процес візової лібералізації між ЄС та Україною до того ж ускладнює проблеми міграційної кризи та біженців. Чимало занепокоєння в Україні викликала заява прем’єр-міністра Нідерландів Марка Рютте  що, попри багатомісячні дипломатичні зусилля, його країна навряд чи ратифікує Угоду про Асоціацією між Україною та Європейським Союзом після того, як більшість нідерландців висловились проти ратифікації на референдумі у квітні 2016 року. Однак Марк Рютте висловив сподівання, що решта 27 держав-членів ЄС зможуть якимось чином обійтися без участі Нідерландів. В Києві з відповіддю не забарилися: “Прикро чути таку позицію прем’єр-міністра Нідерландів, коли на даний момент уряд не готовий взяти відповідальність за своє попереднє рішення, яке було прийнято в липні 2015 року разом з парламентом, коли були закінчені повністю ратифікаційні процедури стосовно Угоди про Асоціацію“, – заявила віце-прем’єр з питань євроінтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе виступаючи у Верховній раді. Надали свою відповідь і в Адміністрації Президента України запевнивши, що не треба робити зі слів Рютте жодної трагедії та заявили, що Україна з Нідерландами перебувають в активному діалозі щодо пошуку можливих варіантів вирішення питання. Причому українська сторона виключає будь-які можливі зміни в тексті угоди чи запуск переговорів з нуля.

Але наперекір скептикам, після засідання профільного комітету 26 вересня Європейський парламент таки може затвердити надання Україні безвізового режиму вже на одному з наступних сесійних тижнів – 3-6 жовтня або ж 24-27 жовтня.

Під час засідання профільного комітету Європарламенту доповідач щодо питання безвізового режиму для України Марія Габріель у своєму звіті рекомендувала підтримати надання безвізового режиму. Зокрема, вона навела цифри, що тільки 2% українців відмовляють у візах до країн ЄС. З іншого боку, Угода про реадмісію з Україною працює і є однією з найефективніших – відсоток повернення нелегальних мігрантів складає понад 80%.

Пані Габріель також попросила всі інституції схвалити рішення щодо “безвізу” якомога швидше. При цьому члени комітету відхилили всі поправки до доповіді Марії Габріель з пропозицією скасувати візи для українців. Більшість з них була внесена депутатами-євроскептиками і була направлена на гальмування безвізового режиму. Затвердження позитивного звіту комітетом стало останнім підготовчим етапом перед голосуванням у Європарламенті.

Читайте за темою: Global news through Ukrainian Prism

Після схвалення доповіді щодо візової лібералізації у профільному комітеті Європарламенту тепер мають пройти тристоронні переговори між Європарламентом, Єврокомісією та Європейською Радою. Коли між ними буде сформована домовленість, тоді резолюція про візову лібералізацію з Україною буде винесена на голосування депутатів ЄП. За це рішення мають проголосувати 55% країн, що представляють 65% населення. Вето на рішення щодо безвізового режиму для українців можуть накласти щонайменше чотири країни, які представляють 35% ЄС. Після рішення Ради ЄС має пройти ще 20 днів, щоб воно набуло чинності і режим запрацював.

Юридично для запровадження безвізового режиму Україну перемістять до переліку країн, громадянам яких не потрібні візи. Проте не до всіх 28 країн ЄС можна буде їздити без віз. Ірландія та Велика Британія мають особливі умови у Шенгенській угоді, а тому і далі вимагатимуть свою власну візу, як і зараз.

Натомість, як заявили в Єврокомісії, українці зможуть їздити без віз до чотирьох країн, що не належать до ЄС, проте входять до шенгенської зони – Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Швейцарії.

В’їзд українцям без віз буде дозволений на 90 днів протягом кожних півроку, як заявили в Єврокомісії, “у бізнесових, туристичних та сімейних цілях”. У ЄС також наполягають, що безвізовий режим не надаватиме права українцям на роботу у ЄС. Головною умовою для подорожей до ЄС без віз буде біометричний паспорт. Водночас, як пояснили в Єврокомісії, після запровадження безвізового режиму і далі потрібно буде надавати на вимогу митників низку документів, щоб “довести належний матеріальний стан та мету подорожі“. GU

Поділитись

Коментарі закріті