Global Ukraine News

Україна не повинна допомагати авторитарним країнам в пригніченні свободи вираження

Інститут Свободи та Безпеки Репортерів глибоко стурбований затриманням в Києві азербайджанського опозиційного журналіста Фікрета Гусейнлі і закликає владу України негайно звільнити його, а також припинити заохочування репресивних кроків авторитарних країн, спрямованих на залякування своїх критиків, які проживають за кордоном.

ІСБР переконаний у політичному мотиві затримання Фікрета Гусейнлі, яке було здійснено 14 жовтня співробітниками прикордонної служби України на основі запиту Інтерполу щодо видання владі Азербайджану. Непрямим підтвердженням політично замовного арешту є той факт, що журналіста затримали не в момент прибуття в країну, а під час вильоту з України, де за ним протягом декількох днів вели незаконне спостереження представники спецслужб Азербайджану.

Читайте за темою: Скандал на Форумі видавців: погрози організаторам через презентацію дитячої книги

“Арешт владою України азербайджанського опозиційного журналіста за запитом авторитарної влади Азербайджану завдає серйозного удару загальноєвропейським цінностям із захисту свободи вираження, дотримуватися яких зобов’язалася Україна у рамках членства в Раді Європи і ОБСЄ, – вважає виконавчий директор ІСБР Емін Гусейнов. – Не минуло й двох місяців відколи Угода про асоціацію з Євросоюзом вступила в силу, як в Україні за запитом авторитарних країн вже затримують другого іноземного журналіста. За схожим політично мотивованими звинуваченнями минулого місяця в Україні за запитом влади Узбекистану, надісланим в Інтерпол, був затриманий узбецький журналіст Нарзулло Охундженов, який знаходиться у вигнанні з 2013 року. Україні слід припинити практику арештів журналістів, що знаходяться у вигнанні, і негайно звільнити Фікрета Гсуейнлі і Нарзулло Охундженова, тим самим показавши, що країна не має наміру звертати з загальноєвропейського шляху розвитку “.

ІСБР закликає владу Нідерландів, громадянином яких з 2015 року є Фікрет Гусейнлі, надати всіляке сприяння в його якнайшвидшому звільненні, а також підняти питання в Європейській Раді про часті політично мотивовані затримання в Україні за запитом авторитарних країн, що є особливо критичним в світлі недавнього оголошення Україною пріоритетом для себе якнайшвидшу інтеграцію в Європейський Союз.

Читайте за темою: Персональна армія міністра та наближення до поліцейської держави: ризики законопроекту про розширення повноважень Національної гвардії

ІСБР також закликає Європейський Парламент знову розглянути ситуацію зі свободою вираження в Азербайджані (як це було відразу після викрадення в Грузії і незаконної екстрадиції в Азербайджан журналіста-розслідувача Афгана Мухтарли) і донести свою стурбованість владі України і Грузії, які ратифікували Угоду про асоціацію з Євросоюзом, про неприпустимість переслідування журналістів.

ІСБР закликає Раду Європи, ОБСЄ та Європейський Союз не надавати авторитарним режимам можливість зловживати міжнародними правовими механізмами для арештів дисидентів, що вимушено знаходяться в політичному вигнанні.

У світлі частіших фактів переслідування критиків за допомогою механізмів Інтерполу такими країнами як Азербайджан, Туреччина і Узбекистан, ІСБР закликає міжнародне співтовариство до нагальних реформ Інтерполу, щоб виключити використання даної міжнародної організації як транснаціонального інструменту для політичної боротьби.

ІСБР закликає владу Азербайджану припинити переслідування журналістів як всередині так і за межами Азербайджану а також звільнити з в’язниць журналістів Мехман Гусейнова, Афгану Мухтарли, Сеймура Хезі, Азіза Оруджева, Ніджат Алієва, Араза Гулієва, Фікрета Ібішбейлі, Афгану Садихова, Ельчина Баку, Джавіда Шіраліева, Махбубом Зуар, Зію Асадлі і Арщада Ібрагімова, блогерів Рашада Рамазанова і Ількіна Рустамзаде, письменників Садая Шакарлі і Тофіка Гасанова, а також активістів Гіяс Ібрагімова і Байрама Мамедова.

З огляду на грубе порушення свободи вираження як владою Азербайджану, так і Узбекистану ІСБР закликає нинішню владу України не повторювати ганебну практику екстрадиції іноземних дисидентів, як це було за часів правління Януковича, а навпаки використовувати всі механізми захисту аж до надання іноземним дисидентам політичного притулку. GU

Поділитись

Коментарі закріті