Global Ukraine News

Скандал на Форумі видавців: погрози організаторам через презентацію дитячої книги

Одна з найбільших книжкових подій в Україні – Форум видавців у Львові – опинилася в центрі уваги ЗМІ та правозахисних організацій через погрози окремих ГО щодо скасування деяких подій заходу.

Зокрема, минулого тижня на адресу  начальника СБУ у Львівській області, міського голови Львова Андрія Садового та голови Львівської обласної адміністрації Олега Синютки і з копією на ГО «Форум видавців» надійшов лист від зареєстрованих в Україні неформальних громадських організацій («Молода Галичина», «Твереза Галичина», а також за підписами представників Літературно-просвітницького проекту «Дух нації», «Правого сектора» та «Української народної самооборони») із погрозами, які стосуються двох подій програми Форуму – дискусії «Чи готова школа говорити на складні теми?» та презентації книги Лариси Денисенко «Майя та її мами».

У листі йдеться, що ці дві події є «прямим посяганням на прищеплення школярам деструктивних принципів, що суперечать цінностям та традиціям, які споконвіку формувалися в українських родинах». Автори листа додають: «У випадку Вашої бездіяльності ми будемо змушені самотужки вжити усіх можливих заходів, з метою недопущення проведення відверто провокаційної презентації у Львові».

Читайте за темою: Святослав Кондратів: «Музика завжди живе в мені»

Зазначимо, що книжка «Майя та її мами», яку цього року надрукувало «Видавництво», розповідає про життя дітей у різних сім’ях. Герої книжки – це діти вимушених переселенців; діти, у яких батьки померли або були позбавлені батьківських прав; діти різних національностей – головна ж героїня, Майя, зростає в родині із двома мамами. Книга ілюструє розмаїття моделей сім’ї та привчає дітей до толерантності: діти поважають родини інших учнів. Всі різні, але всі рівні.

«Все своє професійне життя я протидію насильству і виступаю за толерантність. Саме така поведінка, на думку щонайменше 15 організацій ультраправого штибу та Церкви, маркує мене як відьму 21 сторіччя. Я дуже прошу представників та представниць влади, правосуддя, правоохоронної сфери забезпечити безпеку. Не стояти осторонь, а виконувати, зокрема, конституційні обов’язки. Я звертаюся до публічних інтелектуалів та інтелектуалок, лідерок і лідерів громадської думки навіть не по підтримку, а по засудження насильства. Я звертаюся до представників Церкви, вірянок і вірян. Бог є любов`ю навіть до тих, чиї думки вас обурюють», – написала авторка Лариса Денисенко на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook.

З огляду на безпеку дітей організатори скасували одну подію Форуму та підготували офіційне звернення до громадськості, де ставиться запитання про те, чи не виникнуть труднощі та провокації на іншій локації: «Ми закликаємо  громадськість,  ЗМІ, силові структури та органи влади  всіх рівнів, Українську греко-католицьку церкву забезпечити розголос потенційних загроз та надати учасникам і відвідувачам Форуму видавців у Львові  гарантії безпеки, адже представники підписаних під згаданим листом громадських  організацій за допомогою шантажу та погроз намагаються тиснути на нас і запроваджувати цензуру, а як відомо з  історії, від позбавлення свободи слова і самовираження до терору і злочинів проти людяності — пряма дорога».

Організатори Форуму нагадують, що одразу ж після заходу у Львові відбудеться міжнародний ПЕН-конгрес, присвячений свободі слова та зусиллям, спрямованим на визволення з московської неволі українських в’язнів сумління, журналістів, письменників і діячів культури, ув’язнених та репресованих за їхні погляди.

З огляду на це, провокації та будь-які деструктивні дії під час Форуму – пряма шкода іміджу України, що вже не раз робили радикальні організації під час подій, які зачіпали теми толерантності та відкритості українського суспільства.

Читайте за темою: «Одного разу я ризикнула і не прогадала, одного разу в мене повірили і все вийшло» – українська хенд-мейд майстриня в Йорданії

Програмна директорка Форуму видавців Софія Челяк розповіла ZAXID.NET, що у разі загрози життю чи здоров’ю учасників фестивалю організатори Форуму готові скасувати й інші події. Також погрози надходили на адресу ілюстраторки Надії Кушнір та письменниці Олени Герасим’юк.

Правозахисниця Ліза Кузьменко зазначила: «Просто зараз у Львові відбуваються страшні події. Організаторам Форуму Видавців погрожують. Через що? Через їх принципову позицію по утвердженню толерантності в українському суспільстві. Хто погрожує? Вони називають себе патріотами, але це – шайка бандитів, з якою не можливо говорити. Вони використовують методи терору, насильства і залякувань. … Сьогодні скасована презентація книги «Майя та її мами» Лариси Денисенко, яка мала відбуватися в дитячій бібліотеці у Львові. Ця книга про те, що головне, щоби дитина жила в любові і почувалася захищеною. Але шайка бандитів не читала книгу. Їй це не цікаво. Шайці цікаво розголос і залякування. Можливо, гроші і контроль у місті. А поки в Україні росте маленька Майя, у якої дві мами, скоро вона піде до школи. Якою буде ця школа? Якою буде Україна?».

Форум видавців – унікальна подія не лише для України, адже до Львова в ці дні з’їжджаються чимало закордонних літераторів, критиків, журналістів. В цьому контексті, будь-які, навіть найкращі, наміри, виражені в радикальній та грубій формі, які загрожують безпеці відвідувачів заходу, – шкодять іміджу нашої держави. Ситуація з книгою насправді є ширшим питанням за «традиційні цінності», адже стосується вміння гідно прийняти відмінні особливості, які бувають в суспільстві.

Поділитись

Коментарі закріті