Global Ukraine News

Скандал на Форумі видавців: погрози організаторам через презентацію дитячої книги

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Одна з найбільших книжкових подій в Україні – Форум видавців у Львові – опинилася в центрі уваги ЗМІ та правозахисних організацій через погрози окремих ГО щодо скасування деяких подій заходу.

Зокрема, минулого тижня на адресу  начальника СБУ у Львівській області, міського голови Львова Андрія Садового та голови Львівської обласної адміністрації Олега Синютки і з копією на ГО «Форум видавців» надійшов лист від зареєстрованих в Україні неформальних громадських організацій («Молода Галичина», «Твереза Галичина», а також за підписами представників Літературно-просвітницького проекту «Дух нації», «Правого сектора» та «Української народної самооборони») із погрозами, які стосуються двох подій програми Форуму – дискусії «Чи готова школа говорити на складні теми?» та презентації книги Лариси Денисенко «Майя та її мами».

У листі йдеться, що ці дві події є «прямим посяганням на прищеплення школярам деструктивних принципів, що суперечать цінностям та традиціям, які споконвіку формувалися в українських родинах». Автори листа додають: «У випадку Вашої бездіяльності ми будемо змушені самотужки вжити усіх можливих заходів, з метою недопущення проведення відверто провокаційної презентації у Львові».

Читайте за темою: Святослав Кондратів: «Музика завжди живе в мені»

Зазначимо, що книжка «Майя та її мами», яку цього року надрукувало «Видавництво», розповідає про життя дітей у різних сім’ях. Герої книжки – це діти вимушених переселенців; діти, у яких батьки померли або були позбавлені батьківських прав; діти різних національностей – головна ж героїня, Майя, зростає в родині із двома мамами. Книга ілюструє розмаїття моделей сім’ї та привчає дітей до толерантності: діти поважають родини інших учнів. Всі різні, але всі рівні.

«Все своє професійне життя я протидію насильству і виступаю за толерантність. Саме така поведінка, на думку щонайменше 15 організацій ультраправого штибу та Церкви, маркує мене як відьму 21 сторіччя. Я дуже прошу представників та представниць влади, правосуддя, правоохоронної сфери забезпечити безпеку. Не стояти осторонь, а виконувати, зокрема, конституційні обов’язки. Я звертаюся до публічних інтелектуалів та інтелектуалок, лідерок і лідерів громадської думки навіть не по підтримку, а по засудження насильства. Я звертаюся до представників Церкви, вірянок і вірян. Бог є любов`ю навіть до тих, чиї думки вас обурюють», – написала авторка Лариса Денисенко на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook.

З огляду на безпеку дітей організатори скасували одну подію Форуму та підготували офіційне звернення до громадськості, де ставиться запитання про те, чи не виникнуть труднощі та провокації на іншій локації: «Ми закликаємо  громадськість,  ЗМІ, силові структури та органи влади  всіх рівнів, Українську греко-католицьку церкву забезпечити розголос потенційних загроз та надати учасникам і відвідувачам Форуму видавців у Львові  гарантії безпеки, адже представники підписаних під згаданим листом громадських  організацій за допомогою шантажу та погроз намагаються тиснути на нас і запроваджувати цензуру, а як відомо з  історії, від позбавлення свободи слова і самовираження до терору і злочинів проти людяності — пряма дорога».

Організатори Форуму нагадують, що одразу ж після заходу у Львові відбудеться міжнародний ПЕН-конгрес, присвячений свободі слова та зусиллям, спрямованим на визволення з московської неволі українських в’язнів сумління, журналістів, письменників і діячів культури, ув’язнених та репресованих за їхні погляди.

З огляду на це, провокації та будь-які деструктивні дії під час Форуму – пряма шкода іміджу України, що вже не раз робили радикальні організації під час подій, які зачіпали теми толерантності та відкритості українського суспільства.

Читайте за темою: «Одного разу я ризикнула і не прогадала, одного разу в мене повірили і все вийшло» – українська хенд-мейд майстриня в Йорданії

Програмна директорка Форуму видавців Софія Челяк розповіла ZAXID.NET, що у разі загрози життю чи здоров’ю учасників фестивалю організатори Форуму готові скасувати й інші події. Також погрози надходили на адресу ілюстраторки Надії Кушнір та письменниці Олени Герасим’юк.

Правозахисниця Ліза Кузьменко зазначила: «Просто зараз у Львові відбуваються страшні події. Організаторам Форуму Видавців погрожують. Через що? Через їх принципову позицію по утвердженню толерантності в українському суспільстві. Хто погрожує? Вони називають себе патріотами, але це – шайка бандитів, з якою не можливо говорити. Вони використовують методи терору, насильства і залякувань. … Сьогодні скасована презентація книги «Майя та її мами» Лариси Денисенко, яка мала відбуватися в дитячій бібліотеці у Львові. Ця книга про те, що головне, щоби дитина жила в любові і почувалася захищеною. Але шайка бандитів не читала книгу. Їй це не цікаво. Шайці цікаво розголос і залякування. Можливо, гроші і контроль у місті. А поки в Україні росте маленька Майя, у якої дві мами, скоро вона піде до школи. Якою буде ця школа? Якою буде Україна?».

Форум видавців – унікальна подія не лише для України, адже до Львова в ці дні з’їжджаються чимало закордонних літераторів, критиків, журналістів. В цьому контексті, будь-які, навіть найкращі, наміри, виражені в радикальній та грубій формі, які загрожують безпеці відвідувачів заходу, – шкодять іміджу нашої держави. Ситуація з книгою насправді є ширшим питанням за «традиційні цінності», адже стосується вміння гідно прийняти відмінні особливості, які бувають в суспільстві.

Share.

Comments are closed.