Global Ukraine News

Журналістське розслідування вбивства Павла Шеремета: нові деталі, не взяті до уваги слідством

10 травня журналісти зі Слідство.Інфо разом з колегами з міжнародної мережі OCCRP оприлюднили «Вбивство Павла» – відео-розслідування вбивства одного з керівників видання «Українська правда» відомого журналіста Павла Шеремета, в машині якого 20 липня 2016 року в центрі Києва спрацював вибуховий пристрій. Відкрита презентація відбулася в МедіаХабі.

Хоча перші особи України після вбивства журналіста заявляли, що розслідування є справою честі, але за 11 місяців, схоже, прогрес є мізерним. З самого моменту вбивства слідство відмовлялося від оприлюднення суттєвої інформації стосовно ходу розслідування, для якого була створена спецгрупа із залученням ФБР, на даний момент існує 5 версій вбивства, проте немає жодного офіційного підозрюваного. А тому журналісти вирішили взяти справу в свої руки.

Читайте за темою: У Мінську пройшов вечір пам’яті Павла Шеремета

Деталі розслідування: нові свідки та можливі підозрювані

Журналістське розслідування почалося зі скрупульозного вивчення моменту закладки вибухівки. Саме тоді і з’явилися перші питання до слідства. Команда виявила як мінімум 6 свідків, які перебували на місці злочину, але не були допитані.

Були опитані представники батальйону «Азов», з якими увечері напередодні вбивства спілкувався Шеремет. Вони заявляють, що ще тоді помітили стеження.

Також в результаті перегляду відео з камер спостереження був ідентифікований автомобіль марки «Шкода», номер якого вдалося розпізнати за допомогою фахівців з проекту BELLINGCAT та на який, схоже, не звернули увагу слідчі. Timmy, журналіст з Німеччини, взявся за вивчення відео. Він розповів, що на відеозаписі було багато цифрового шуму, тому, щоб розпізнати цифри, він мав зробити кожен кадр з відео як окреме фото.

На відео з камер спостережень в ніч перед вбивством журналіста Павла Шеремета був помічений колишній чи теперішній співробітник СБУ Ігор Устименко. (Згідно з даними розслідування, співробітник на ім’я Ігор Устименко працював в СБУ принаймні до 2014 року. Сам Устименко відмовився коментувати свої зв’язки зі службою.)

Реакція на розслідування: «тектонічний зсув» в СБУ

Фільм викликав величезний резонанс. На YouTube каналі він набрав близько 70-ти тисяч переглядів. Журналіст, колишній прес-аташе посольства Грузії в Україні, Бачо Корчілава написав у Facebook: «Подивився фільм знятий Дмитром Гнапом і його командою про вбивство Павла Шеремета. Відмінна робота. Після перегляду з’явилося маса питань до слідства. І всім керівникам силових структур треба розуміти, що суспільство ці багато питань буде задавати все частіше і все голосніше. І відповіді на ці питання доведеться давати. Тому багато на чолі силових структур повинні розуміти, що цей фільм дав «тектонічний зсув» у їх кар’єрах. Може вони поки його не відчувають і не усвідомлюють, але цей зсув є. І він дуже важливий для суспільства. Адже колись і Юрій Кравченко не повірив би, що справа Георгія Гонгадзе може виявитися фатальною».

Світлана Крюкова, головний редактор Strana.ua, пише: «У мене немає слів. В країні немає офіційного слідства. Але в країні є журналістика. Сильна робота. По факту. Слідство провалило все. Навмисне або через непрофесіоналізм – питання. Ні Геращенко, ні спікер Шевченко, ні хтось із нацполіції не прийшов на презентацію фільму. Зате колег – понад 200 осіб».
 
Сам же
Дмитро Гнап додає: «Вцілому ми можемо позитивно оцінити реакцію влади, тому що особисто міністр МВС Арсен Аваков сказав, що нас як свідків опитають, а так само опитають Ігоря Устименка. Пообіцяли знайти цю людину. Глава Нацполіціі Князєв сказав, що офіційне слідство докладе матеріали журналістів до офіційної справи. Зараз продовжуємо займатися зйомкою другої частини фільму».

Читайте за темою: Співзасновницю організації українців у США Razom for Ukraine Любу Шипович можуть позбавити українського громадянства

Богдан Кутєпов, журналіст «Громадського ТБ»: «Чому поліція не захотіла копати? Не знаю. Думаю, виною людський фактор. Взяти навіть звичайні справи з крадіжкою, наприклад, ноутбуків. Якщо техніку вкрадуть у вас або у мене, вважайте, що ви втратили його назавжди. А ось якщо хтось із «своїх» стане жертвою злочину, поліцейські моментально підуть на радіоринок, в ломбарди, і вкрадену техніку знайдуть. Справа в тому, що Паша – не їхня людина, не людина з системи. Тому вони не будуть напружуватися – які б заяви про «справу честі» не робив Порошенко».

Так чи інакше, але той момент, що слідство не взяло до уваги такі важливі деталі, упустило або головного свідка, або людину, причетну до вбивства, який ще й мав відношення до СБУ, змушує задуматися. І річ не лише у популярних нині теоріях змови, а й у тому, що українські журналісти в сфері розслідування виявилися значно «просунутішими» аніж професіонали з поліції та відповідних безпекових установ. Залишається все ж сподівання, що слідство візьме до уваги журналістські матеріали, бо в іншому випадку питань стане ще більше. GU

Поділитись

Коментарі закріті