Цей тиждень для України розпочався обурливою новиною про затримання у Москві кореспондента інформаційного агентства «Укрінформ» у Франції, 47-річного Романа Сущенка. У ФСБ заявили, що Сущенко є співробітником головного управління розвідки Міноборони України та підозрюють його у «шпигунстві».
Роман на момент затримання перебував у відпустці і прибув до Москви в приватних цілях. Він був затриманий в Москві в день прибуття і, в порушення всіх міжнародних правил.
Дивним залишається той факт, що про затримання журналіста його дружина Анжела Сущенко, яка залишається у Франції, дізналася лише зранку в неділю, 2 жовтня, зателефонувавши родичам чоловіка після того, як він два дні не виходив на зв’язок. При цьому його родичі говорили вкрай обережно, натяками, уникаючи навіть слова «затримали», про це зазначив Укрінформ. Про знаходження українського журналіста у московському СІЗО повідомив також сайт суспільно-політичного руху «Відкрита Росія».
«Ми абсолютно випадково зустріли у камері карантинного відділення Лєфортовської в’язниці 47-річного громадянина України Романа Сущенка. Він розповів, що він – журналіст, якого звинувачують у шпигунстві. Подробиць свого затримання і звинувачень, які йому пред’явили, Сущенко не зміг нам повідомити», – розповіла член ОНК Москви Зоя Свєтова.
Завдяки правозахисникам, журналістові вдалося знайти зв’язок із консулом України в російській столиці. Інформація про затримання підтвердилася й на дипломатичному рівні. Згодом Федеральна служба безпеки Росії оприлюднила відео затримання Романа Сущенка, з якого помітно, що журналіст не чинить опору під час незаконного затримання представниками ФСБ.
Слідство ФСБ також надало українцеві державного адвоката. Утім, маючи досвід захисту інших політичних в’язнів у Росії, на допомогу Сущенкові прийшов адвокат Марк Фейгін. Той самий, що брав участь у звільненні з російського полону нинішнього нардепа Надії Савченко. Адвокат у вівторок подав ще одне клопотання до ФСБ про негайний допуск у справу журналіста Укрінформу Романа Сущенко та вимогу в СІЗО. Про це він написав у Facebook. І вже 4 жовтня Марк Фейгін потрапив до Романа Сущенка і уклав з ним угоду про захист. За словами адвоката, у ФСБ немає жодних доказів причетності Сущенка до шпіонажу. Сторона захисту зайняла чітку позицію: Сущенко приїздив до Москви в особистих справах; вирішив навідатися до друзів і родичів під час відпустки.
В свою чергу У Міністерстві закордонних справ України висловлюють рішучий протест у зв’язку із безпідставним затриманням Романа Сущенка. Про це йдеться в офіційному коментарі МЗС.
«Ми глибоко обурені тим, що українського журналіста, який прибув на територію Російської Федерації з метою відвідати близьких родичів, російська влада затримала за надуманим звинуваченням у «шпигунстві». Розглядаємо це як черговий крок у цілеспрямованій політиці Російської Федерації використання українців, які опиняються в руках її органів влади, у якості політичних заручників у своїй гібридній агресії проти нашої держави», – йдеться у ньому.
Затримання журналіста, на думку представників міністерства, доводить, що «офіційна Москва веде війну не лише проти України, але й проти всього демократичного світу, для якого права людини і свободи є фундаментальними цінностями». МЗС вимагає від Російської Федерації забезпечення дотримання прав українця, негайного допуску консульських посадових осіб України до утримуваного, а також його невідкладного звільнення і безперешкодного повернення неушкодженим на батьківщину. Відомство звертається також із закликом до міжнародного співтовариства, зокрема ООН, ОБСЄ, Ради Європи та усіх авторитетних правозахисних організацій «не залишатися осторонь кричущого свавілля з боку Російської Федерації та посилити спільні зусилля для якнайшвидшого припинення Москвою порушень прав людини і тиску на незалежних журналістів».
Не залишилася осторонь ситуації й світова спільнота – Європейський парламент оприлюднив офіційну заяву до президента Росії Володимира Путіна та керівництва ЄС вжити всіх заходів щодо звільнення кореспондента Укрінформу Романа Сущенка. У Євросоюзі вважають, що така ситуація із Сущенком є тривожним сигналом для всіх, хто захоче відвідати РФ. В свою чергу Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс вважає, що затримання в Росії українського журналіста Романа Сущенка виглядає «як провокація». Як передає власний кореспондент УНІАН, таку думку він висловив сьогодні у Брюсселі під час конференції, присвяченій «Східному партнерству». При цьому глава литовського МЗС додав, що справи із затриманням журналістів відстежуються «дуже ретельно».
Обурені затриманням колеги й журналісти як України так і закордону. Відтак Міжнародна організація «Репортери без кордонів» закликали Росію негайно звільнити журналіста українського агентства Укрінформ Романа Сущенка.
«Оскільки звинувачення у «шпигунстві» на адресу Романа Сущенка, який працює журналістом Укрінформу з 2002 року, виглядають абсолютно надуманими, сам факт затримання був прихованим, і навіть про рішення суду арештувати журналіста на 2 місяці всі дізналися тільки сьогодні, все це можна розцінювати як зухвалу спробу тиску Росії на українських журналістів. Російська сторона вчергове порушила міжнародні зобов’язання та права людини», – цитує Укрінформ представницю організації Оксану Романюк.
Громадське об’єднання Українців у Франції закликає вийти на маніфестацію за звільнення журналіста Романа Сущенка. Про це повідомляє об’єднання на своїй сторінці у Facebook. Спільнота декларує свою незгоду з діями Москви.
«Об’єднання «Українців у Франції» обурене абсурдними звинуваченнями Москви і закликає згуртуватися проти незаконного затримання відомого журналіста. Мітинг на підтримку Романа Сущенка відбудеться 8 жовтня з 16 до 18 години на площі Трокадеро (Париж, – ред.)», – йдеться в оголошенні.
Станом на сьогодні, за словами Марка Фейгіна звинувачення журналістові Роману Сущенку, якого утримують у московському СІЗО, буде пред’явлено в п’ятницю, 7 жовтня.
Таким чином події та факти, що були оприлюдненні протягом останніх днів довкола затримання Романа одноголосно підтверджують, що ця справа є абсолютно сфабрикована РФ і немає жодного відношення до реальності. Проте цілком прогнозоване питання «навіщо це потрібно Москві?» ще досить довгий час залишатиметься відкритим, що є вже певною нормою для країни агресора. GU