Global Ukraine News

Актуальна тема: Чи потрібен «Укравтодору» польський досвід Славоміра Новака

У середу 18 жовтня на засіданні Кабміну було оголошено, що виконуючим обов’язки голови Держагентства автомобільних доріг України призначений екс-міністр транспорту Польщі Славомір Новак. Відтак полк іноземців, що працюють в українських держструктурах, поповнився.

Сам Новак відомий тим, що відповідав за транспортні плани та інвестиції при підготовці Польщі до Євро-2012, був Міністром транспорту Польщі і депутатом польського Сейму, а під час минулорічних президентських виборів очолював штаб Президента Броніслава Коморовського. Одним із своїх найбільших успіхів сам Славомір Новак назвав фундаментальну реформу польських залізниць і IPO компанії PKP Cargo (на сьогоднішній день один з її реформаторів Войцех Балчун очолює Укрзалізницю).

Корупційний шлейф новопризначеного іноземця

Новак був Міністром транспорту Польщі від 2011 до 2013 року. Проте вимушений був подати заяву про звільнення після гучного скандалу з його годинником Maxi Marine Chronometer швейцарської фірми Ulysse Nardin за 5,5 тисячі доларів, який він не вказав у декларації про доходи. Тоді журналісти видання Wprost звинуватили Новака у махінаціях зі сплатою податків та тісних контактах із бізнесом. Він усе заперечував і запевнив, що годинник йому подарували родичі. Але його таки зобов’язали сплатити штраф у розмірі вартості годинника.

Читати за темою: Подвійне громадянство в Україні: українські законодавчі плутанини та закордонний досвід

Однак історія з годинником це не єдина темна пляма на репутації нового очільника «Укравтодору». Ще один скандал, в якому Новак «засвітився» – це його розмови з податківцями з приводу перевірки рахунків його дружини. Записи розмов Новака та інших польських політиків були опубліковані в ЗМІ десь в червні 2014 року. Виходячи з оприлюднених записів, за кілька тижнів до своєї відставки Новак розмовляв з колишнім главою департаменту податкових перевірок Мінфіну Анджеєм Парафяновічем.

У цій розмові глава Мінтрансу розпитував податківця про те, як розуміти нову перевірку рахунків його дружини. Парафьяновіч у відповідь кинув фразу про те, що «все вже заблоковано», тобто перевірка.

Про можливе призначення Новака керівником «Укравтодору» стало відомо ще влітку. Міністр інфраструктури Володимир Омелян тоді запевняв, що це людина, «яка в своєму професійному минулому не має корупційної складової».

Вдалий політичний розклад – чи прикра помилка

Зважаючи на досить сумнівну репутацію Славоміра Новака у Польщі, багато хто з політичних та громадських діячів вважають призначення поляка серйозною помилкою. Саме таку думку в матеріалі для Європейської Правди висловив Богдан Яременко – громадський діяч, голова правління «Майдан Закордонних Справ». За його словами Славомір Новак не є фахівцем у сфері транспорту. Не має відповідної освіти і досвіду роботи у цій сфері, за винятком посади міністра.

«Пан Новак і його політичний патрон Дональд Туск є представниками політичної сили, що є в опозиції до діючої в Польщі влади. В опозиції, з туманними перспективами отримати політичну перемогу і повернутися до влади. З тією владою, з якою вже маємо проблеми, але маємо потребу заручитися її підтримкою в низці життєвоважливих питань. Ми влізли в дуже неприємний і невигідний політичний розклад. І нагадаю, що у прикупі – лише сумнівні ділові та особисті якості кандидата. Можливо, хтось думав, що цінність Новака в тому, що він не представляє жоден з українських політичних кланів, що б’ються за контроль над фінансуванням галузі? Може, це і так. Поки що. Але як довго це триватиме, і наскільки це переважує усі інші проблемні аспекти цього призначення?» – зазначає Богдан Яременко.

Читати за темою: Актуальна тема: Навіщо Москві справа проти Романа Сущенка?

На захист нового керівника «Укравтодору» в свою чергу висловлюється Міністр інфраструктури Володимир Омелян запевняючи, що Новак має надзвичайно великий досвід як управлінський, галузевий, так і політичний. Міністр також повідомив, що саме він ініціював призначення на посаду глави «Укравтодору» саме Славоміра Новака. При цьому Володимиру Омеляну навіть прийшлося вмовляти пана Новака прийняти запрошення про призначення в «Укравтодор».

 «Запрошення Новака – це моя ініціатива. Ситуація з конкурсом застопорилася, і я вийшов з таким варіантом. Пріоритет Уряду – дороги. Без нормального керівника ефективність (Укравтодору, – ред.) дуже низька. Нам потрібна вольова людина з досвідом, яка готова принести зміни. Я його (Новака) просив 1,5 місяці, щоб він погодився. У нього був свій невеликий приватний бізнес з офісом в Брюсселі. Але у нього є амбіції, які не до кінця були реалізовані в Польщі. Мені приємно, що він готовий їх реалізувати в Україні», – підкреслив Володимир Омелян.

За словами Омеляна, Новак отримав автодор Польщі в такому ж стані, в якому зараз знаходиться дорожнє господарство України і що новий глава має наповнити «Укравтодор» європейським змістом.

Судячи з усього, міністр дуже впевнений в новому голові «Укравтодору». За словами Омеляна, він покладає на себе всю політичну відповідальність в разі провалу Новака на цій посаді.

Плани Славоміра Новака щодо реформування відомства

На засіданні Кабміну Новак озвучив свої основні завдання, про які розповідає видання Економічна Правда. По-перше, новий керівник «Укравтодору» вважає, що треба доводити до розуму Дорожній фонд і активізувати співпрацю з міжнародними банками. По-друге, він розраховує швидко зробити технічний аудит доріг і поліпшити технічні стандарти їх будівництва.За його словами, «Укравтодору» необхідно зробити план будови і реконструкції доріг, враховуючи їх трафік, ввести міжнародні стандарти для тендерів і контрактів.«Я хочу запрошувати великі міжнародні компанії, які разом з українським бізнесом братимуть участь в тендерах. Необхідно зробити план реконструкції на наступні п’ять років», – додав Новак.Завданням Новака також буде і знайти фахівців на місцях для наведення порядку в обласних відділеннях відомства. По-третє, Новак сподівається на залучення капіталу для будівництва концесійних доріг. Хороші умови Новаку для цього можуть створити народні депутати, якщо 3 листопада проголосують за інфраструктурні законопроекти, розроблені профільним міністерством.

12 тисяч гривень – напротивагу можливостям корумпованого «Укравтодору»

Цікавим є те, що заробітна плата новопризначеного очільника складатиме 12 тисяч гривень, що в порівнянні з мільйоном доларів в рік глави Української Залізниці Войцеха Балчуна здається дуже смішними грошима. Дана ситуація за словами Володимира Омеляна потребує свого логічного рішення, адже така оплата праці вводить польського очільника у легкий шок. «Ми повинні знайти механізм, щоб зарплата була у нього точно вище. Я чітко розумію всі корупційні загрози, які є на посаді керівника «Укравтодору», тому зарплата повинна бути нормальна, фіксована», – зазначив Міністр інфраструктури України. GU

Поділитись

Коментарі закріті