Global Ukraine News

Документальна стрічка українського режисера перемогла на фестивалі BEAST у Порту

Автор: Тетяна Боднарук, Спільнота української молоді в Португалії

21-24 вересня 2017 року у місті Порту, що на Півночі Португалії, відбувся дебют Міжнародного фестивалю східноєвропейського кіно BEAST International Film Festival (www.beastfilm.pt), на якому було представлено близько 70 фільмів з 22 країн. Документальна стрічка «Яма» (Україна) від режисера Антона Яремчука перемогла у категорії EastDoc – кращий документальний фільм.

Мета фестивалю BEAST Porto – знайомство португальського глядача з роботами молодих режисерів з країн Східної Європи та Балкан: Польща, Україна, Грузія, Болгарія, Чорногорія, Сербія, Хорватія, Албанія, Румунія, Чехія, Словаччина та ін.

Оцінювання робіт проводило міжнародне професійне журі у складі: професор школи мистецтв в Порту Олівія Маркеш де Сілва (Португалія), кінорежисер Пьотр Плавушевскі (Польща), продюсер Даніель Рейфершуйд (Великобританія) та представник Європейського Парламенту в Португалії Тереза Вієра. Обирали учасників у трьох категоріях: EastWave, EastDoc та ExperimentalEast.

Ініціатор фестивалю – Культурна асоціація +EAST на чолі з Андре Ламієраш та Раду Стіклеа. Подія відбулася за підтримки мерії міста Порту – Câmara Municipal de Porto, організації Erasmus Student Network Portugal, Adam Mickiewicz University, Portuguese – Polish Chamber of Commerce, кіноклубу Cineclube de Porto, Europe Direct Porto, Посольства Польщі в Португалії та ін.

Окрема подяка консулу-керівнику Консульства України в м. Порту Анатолію Ковалю та всьому колективу Консульства за підтримку і теплі зустрічі українських режисерів у Порту.

Окрім цього в рамках фестивалю відбувся показ фільмів у категорії «BEAST Kids», де головними глядачами та суддями були наймолодші гості фестивалю. Також було проведено майстер-класи від представників єропейських кіношкіл.

«Сьогодні для молоді в Європі дуже важливо будувати культурний міст, який би поєднав Східну і Західну частину «старого континенту», ми повинні чути проблеми один одного, більше спілкуватись і розуміти, – прокоментував ідею фестивалю один із його засновників Андре Ламієраш. – Саме тому ми заснували фестиваль східноєвропейського кіно тут у Порту, де поміж португальців мешкає велика кількість вихідців з пострадянських країн».

Традиційно більшість режисерів ставили акценти на сучасних проблемах суспільства – військова агресія, дитяча порнографія, проблеми безпліддя та складність людських стосунків. Були ж і такі, які брали конкретну людську долю в об’єктив своєї камери. Аби відразу зацепити глядача темою свого творіння, автори обирали досить промовисті назви. Так для уваги міжнародної публіки були представлені такі стрічки, як «Міс Голокост», «Добрий ранок, Придністров’я», «Діти онлайн», «Гаражі», «Ранок метеликів», «Марія», «Називай мене Ріко», «Вулкан Ісландія» тощо. Повний перелік конкурсних фільмів фестивалю BEAST – https://beastfilm.pt/films.

Україну на міжнародній кіноподії представляли три кінострічки: «Зірка Давида» режисера Євгенія Кошина, «Школа №3» Лізи Сміт та Георга Жено і фільм «Яма» від Антона Яремчука та Данила Окулова. Режисери перших двох стрічок були присутні на фестивалі в Порту та мали змогу особисто поспілкуватися з глядачами.

Стрічка Євгена Кошина «Зірка Давида» розповідає історію дівчинки Дінку, яка навчається у єврейській школі поблизу Києва, без тями закохана у вигаданого голівудського актора Девіда Тревіса та мріє про їхнє чудове весілля. Фільм дуже іронічний, пронизаний легким гумором і романтикою.

«На фестивалі BEAST у Порту фільм було показано в рамках позаконкурсної програми «BEAST KIDS», – поділився Євгеній Кошин. – Я вирішив особисто презентувати фільм у Португалії і таким чином відзначити річницю фестивального циклу свого фільму, адже перший показ відбувся у серпні 2016 року. Це був один з останніх фестивалів для цієї стрічки і вже у найближчі тижні відбудеться онлайн-прем’єра фільму».

Сторінка фільму на Фейсбук – https://www.facebook.com/stardavidfilm

Для знімальної команди фільму «Школа №3» участь у BEAST International Film Festival також була особливою, оскільки вже 26 жовтня стрічка з’явиться в українському прокаті. Сюжет цього фільму охоплює долі 13 учнів школи №3 прифронтового містечка Миколаївка. Про дорослі речі вустами дітей, своє бачення війни та окупації, власні мрії та плани на майбутнє на фоні пострілів та вибухів – усе це було розказано глядачу спершу у формі документального театру, а пізніше зафільмовано режисерською командою на чолі з українкою Лізою Сміт та німцем Ґеорґом Жено.

Сторінка фільму на Фейсбук – https://www.facebook.com/schoolnumber3.

«Нам найбільше хотілося донести дітям, що вони можуть діяти, творити, приймати рішення – все робити самі, без дорослих, без волонтерів. І вони нас почули», – поділилась режисерка фільму Ліза Сміт. Фільм також був учасником Одеського кінофестивалю та підкорив журі секції Berlinale Generation 14+ на цьогорічному Берлінському кінофестивалі.

Офіційним учасником у конкурсній програмі був фільм Антона Яремчука «Яма».

Трейлер – https://www.youtube.com/watch?v=jxdv1H0i4PY.

Про фільм: Денис, студент Національної музичної академії в Києві, дуже серйозно ставиться до свого дипломного проекту. Але не хоче, щоб його поглинула формальна екзаменаційна рутина. Він вирішує звернутися до опери «Севільський цирульник» і створити її нову версію, вивівши на сцену молодих і невідомих талановитих співаків, спонукаючи їх співати та декламувати італійською – оригінальною мовою цієї опери. Що значить бути студентом та диригентом водночас? Як впоратися з організаційними проблемами та вороже налаштованим оркестром, який не бажає йти тобі назустріч? Як подолати все це, не знизивши мистецьких стандартів, яких тебе навчали протягом останніх кількох років?

Судді фестивалю позитивно відзначили фільм українського режисера та нагородили першим місцем у категорії «EastDoc». На церемонії нагородження переможців був присутній Консул України у Португальській Республіці Анатолій Коваль, який подякував за відзнаку від усіх українців: «Мені надзвичайно приємно, що талант нашого режисера та акторів було відзначено на найвищому рівні. Я переглянув також кілька стрічок інших учасників і зізнаюся, фільм «Яма» був серед моїх фаворитів. Я дякую від імені режисера та української громади за можливість представляти нашу країну на фестивалі BEAST і надіюся, що наступного року фокус фестивалю буде зосереджений саме на Україні».

Команда організаторів надзвичайно тішиться тому, що їм вдалося провести перший кінофестиваль на такому високому рівні. У свою чергу ідейники заходу подякували усім партнерам, учасникам, глядачам та волонтерам за підтримку задуму та його чудове втілення. Організатори впевнені, що це було лише приємне знайомство зі світом кіно 22 країн-учасниць, після якого зародиться міцне приятелювання режисерів та глядачів Західної та Східної Європи. Саме тому у планах команди зробити BEAST International Film Festival щорічним. А для того, щоб тримати свого глядача у постійному тонусі протягом року у місті Порту будуть відбуватися перегляди нових шедеврів індустрії східноєвропейського кіно.

Більше інформації на сайті фестивалю: www.beastfilm.pt. GU

Поділитись

Коментарі закріті