Global Ukraine News

Повернення «скіфського золота» – перші кроки до повернення Криму

 Цього тижня окружний суд Амстердама виніс переможний для України вердикт, згідно з яким колекція експонатів з кримських музеїв, відома як «скіфське золото», буде повернуто Україні. Як повідомляє іеформаційне видання  NOS, рішення було прийнято на основі конвенції ЮНЕСКО, згідно з якою витвори мистецтва повинні бути повернуті суверенній державі, яка надала їх для тимчасової експозиції.

Конфлікт навколо експонатів кримських музеїв виник через анексію Криму Російською Федерацію. Виставка «Крим – золотий острів у Чорному морі» в музеї Алларда Пірсона була сформована з колекцій п’яти музеїв, один з яких знаходиться у Києві, чотири – в Криму. За даними Міністерства культури України, мова йде про повернення 565 музейних предметів, 2111 одиниць зберігання. Їхня загальна страхова вартість – 1 млн 438 тис. 625 євро. Саме в цей час експонати перебували на виставці в Амстердамі. Однак, після завершення виставки нідерландська сторона, не зважаючи на надані раніше гарантії, заявила про неможливість повернення кримських експонатів Національному музею історії України, який був визначений їх зберігачем, мотивуючи відмову можливими претензіями з боку кримських музеїв.

Випадок зі скіфським золотом ускладнювався тим, що в міжнародному праві немає рекомендацій для подібних сценаріїв.

«Важлива перемога України. Право на нашому боці» – МЗС України

 У Міністерстві закордонних справ України назвали важливою перемогою рішення амстердамського суду про повернення «скіфського золота» в Україну. Про це на своїй сторінці в Twitter повідомила речник Міністерства закордонних справ України Мар’яна Беца.

«Важлива перемога України. Право на нашому боці», — написала пані Беца.

Міністерство культури, в свою чергу, призначило Національний музей історії розпорядником експонатів з музеїв в окупованому Криму. Найімовірніше, більшу частину експонуватимуть саме в музеї, а меншу передадуть до філії – в музей історичних коштовностей України, де вже знаходиться частина золотих експонатів, які також виставлялися у Нідерландах, але на них росіяни не претендували, тож вони повернулись до України ще у 2014 році.

Читати за темою: Іноземні ЗМІ про Україну: кримінальна хроніка, #зрада і #перемога по-європейськи та спортивні події

У Національному музеї історії України пообіцяли детально звітувати про кожний крок музею після повернення «скіфського золота» Україні.

Про це під час брифінгу повідомила генеральний директор Національного музею історії України Тетяна Сосновська.

«Я вам гарантую, що коли через рік ці предмети повернуться до Національного музею історії України, ми буквально про кожен наш крок будемо абсолютно відкрито, через соціальні мережі, через наш сайт, інформувати спільноту про те, що відбувається з нашими експонатами, які експонати повернулися в Україну, їхній перелік», — зазначила пані Сосновська.

За золото – платять золотом

Також амстердамський суд постановив, що Україна має сплатити кошти за зберігання, інспекцію та транспортування артефактів колекції «Крим: Золото та секрети Чорного моря», які складуть близько 100 тис. євро. Про це повідомив адвокат, який представляє Україну у цій справі, Маартен Сандерс.

«Музей Аларда Пірсона заявив про витрати на транспортування, зберігання, страховку, а також оплату юристів, яка складала найбільшу частину витрат – із 300 тисяч, про які вони заявили, близько 200 тис. складала оплата юристів. Суд постановив, що оплату юристів вони мають оплатити самі, Україна має оплатити вартість зберігання, інспекції та транспортування. Це буде принаймні 100 тис., можливо трохи зросте до 150 тис. євро», – сказав адвокат.

В свою чергу Міністр юстиції України Павло Петренко, коментуючи відповідний пункт в рішенні Окружного суду Амстердама, заявив журналістам, що гроші будуть сплачені після повернення колекції в Україну.

«Україна готова сплатити суму за зберігання місцевому музею (в Нідерландах), і в момент повернення даної колекції на територію України ми всі витрати покриємо», – заявив Павло Петренко.

За прогнозами пана Міністра «скіфське золото» повернеться в Україну до кінця 2017 року.

Реакція Президента України та байдужість голландських ЗМІ

 Президент України Петро Порошенко в Facebook заявив, що рішення про передачу «скіфського золота» Україні свідчить про підтвердження факту, що Крим є українським. Гарант натякнув на те, що завдяки таким маленьким перемогам країна згодом дипломатичним шляхом поверне анексований Крим.

«Рішення окружного суду Амстердама означає, що не тільки «скіфське золото» є українським. Крим теж український, Крим – наш, і крапка. Це випливає з рішення суду європейської країни», – зазначив Порошенко.

Читати за темою: Закордонні ЗМІ про Україну: торгівля людьми, безвізовий режим та божевільні трюки пілотів

Реакція  Нідерландів щодо завершення цього гучного процесу була досить стриманою. Більшість голландських ЗМІ просто проігнорували дану подію. Про це повідомив український активіст у Нідерландах, Олександр Снідалов на своїй сторінці Facebook.

«Не всі голландські газети відреагували на новини з амстердамського суду по скіфському золоту. Якщо Trouwde Volkskrant та NRC відвели музейній історії по півполоси, то популісти з AD.nl обмежились одним реченням, а євроскептичний De Telegraaf взагалі оминув цю тему у сьогоднішньому випуску. Volkskrant зацитувала куратора, яка заявила що в українському суді годі сподіватись справедливого неупередженого рішення по справі приналежності цінностей. Крім того газета зацитувала російське міністерство культури, яке виступило з заявою що рішення суду порушує контракт проведення виставки, а також міжнародне право» – зазначив український активіст провівши моніторинг іноземних видань.

Обурення Міністерства культури РФ

 У Міністерстві культури РФ прогнозовано обурливо відреагували на рішення суду повернути скіфське золото Україні. У  Відомстві вважають, що рішення окружного суду Амстердама про передачу колекції скіфського золота Україні порушує принципи міжнародного музейного обміну і є негативним прецедентом.

«Дане рішення є прикладом порушення прав установ культури і руйнування єдності музейних колекцій. Воно суперечить не тільки положенню контрактів, але й грубо порушує принципи міжнародного міжмузейного обміну і право народу Криму на доступ до власної культурної спадщини», –  повідомляє ТАСС.

За версією росіян, голландський суд «проігнорував принцип збереження археологічних знахідок в нерозривному зв’язку з історією і культурою тієї місцевості, звідки вони походять».

У відомстві вважають, що «музейні предмети повинні повернутися в Крим, де були виявлені і де зберігалися десятиліттями і вивчалися вченими-археологами».

Більше того представники музеїв окупованого Криму оскаржать рішення окружного суду Амстердама передати музейні експонати виставки «Крим – золотий острів в Чорному морі» Україні.

Про це заявила юрист Анастасія Сивицька, яка представляє інтереси підзвітних окупантам кримських музеїв, повідомляє РИА Новости.

«Рішення передати Україні набуває чинності після розгляду справи в суді апеляційної інстанції. Апеляція буде подана», – сказала адвокат.

Рішення Окружного суду Амстердама, щодо повернення Україні вивезених з кримських музеїв музейних експонатів є  основою для майбутніх перемог України та на крок наближає повернення Криму. GU

 

 

Поділитись

Коментарі закріті