Global Ukraine News

Радіоквоти: «так» українській музиці на радіостанціях

Ще до недавнього часу з хвиль українських радіостанцій лунали пісні російською, англійською, іншими мовами, а частка пісень українською була просто мізерною. За даними громадських моніторингів, частка пісень українською мовою у прайм-таймі провідних українських радіостанцій становила лише 5%. Понад 40% займала російська пісня, решту – пісні англійською та іншими мовами світу.

Молодих українських виконавців не крутили в ефірах через їхню непопулярність, здобути яку вони не могли через те, що їхні пісні не були часто на слуху. Андрій Кузьменко («Скрябін») свого часу зазначав: «В Україні української музики достатньо, щоб цілком заповнити радіопростір, просто про неї ніхто не знає, бо її не крутять. Тому наші музичні генії дорослішають, старіють і вмирають у себе на кухнях, там, де ваяють свій геніальний продукт». А виправити цю ситуацію покликаний закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо частки музичних творів державною мовою у програмах телерадіоорганізацій», охрещений в народі законом про «радіоквоти».

Як часто звучатиме українська пісня?

8 листопада набував чинності закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо частки музичних творів державною мовою у програмах телерадіоорганізацій», який запроваджує на радіо квоти на пісні українською мовою та ведення програм українською мовою. Компромісний варіант закону був прийнятий 16 червня Верховною Радою, а 7 липня його підписав Президент України.

Читайте за темою: Вуличний музикант з Британії підірвав Інтернет кавер-версією пісні Джамали «1944»

Закон передбачає:

  • встановити 35-відсоткову квоту на пісні українською мовою для часових проміжків з 7:00 до 14:00 та з 15:00 до 22:00;
  • виключити норми про квоту для телебачення – залишити тільки для радіо;
  • квота вводиться поступово: протягом першого року – 25%, другого – 30%, третього – 35%;
  • для радіостанцій, в яких ліцензією передбачено, що вони більше 60% продукту мовлять мовами ЄС, встановлюється пільгова квота на пісні українською мовою – 25%;
  • квота на українську мову ведення ефіру – 60%;
  • квота на мову ведення ефіру також вводиться поступово: протягом першого року – 50%, другого – 55%, третього – 60%.

За невиконання норми пропонується ввести штраф у розмірі 5% від загальної суми ліцензійного збору ліцензії. При цьому Національна рада здійснюватиме контроль за виконанням квот на підставі добових моніторингів. Під дію закону не підпадають рекламні ролики, оголошення про спонсорство, анонси, заставки та оформлення передач.

Читайте за темою: Німецьке музичне видання присвятило свій черговий випуск українським музикантам та композиторам

А чи дотримуються квот радіостанції?

Попри те, що прийняття закону наштовхнулося на шалений опір: мовляв, «неформат» українських виконавців призведе до збанкрутіння радіостанцій, не кажучи вже про те, що одну і ту ж пісню крутитимуть по 10 раз на добу – настільки гостро стоїть проблема в якісній українській музиці, квоти радіостанції все ж почали виконувати.

Читати далі

1 2
Поділитись

Коментарі закріті