Джерело: TVP3 Wrocław
Переклад: Ірина Майданська, “Євромайдан-Варшава”
Кількість українців, що хочуть мешкати та працювати у Нижній Сілезії з кожним днем зростає. Лише за минулий рік, з проханням про дозвіл на тимчасове та стале проживання, до мерії звернулось близько 3 тисяч осіб. Це у два рази більше ніж у минулому році.
Сім’я Гриценків – Олена, Ігор та два сини – у Вроцлаві проживають уже 4 місяці. У Харкові українці займались власним бізнесом: шили одяг. З часом вирішили «перенести» справу до Польщі.
«Вроцлав розташований у самому центрі між Чехією, Словаччиною, Німеччиною. Рішення ми прийняли під впливом економічної ситуації у нашій країні. Крім того, діти в Європейському Союзі матимуть більше можливостей для розвитку», – говорить Олена Гриценко.
Сім’я Гриценків уже створила фірму, мають необхідну техніку та приміщення. Залишилось тільки знайти працівників.
Слід зазначити, що у Вроцлаві українська спільнота регулярно проводить зустрічі та зібрання. Причиною для зустрічі можуть бути як громадські ініціативи, так і свята, наприклад, вроцлавська «Кутя». В урочистостях беруть участь представники місцевих національних меншин, іноземці.
Серед них і Світлана Кочінська, яка проживає у Вроцлаві вже декілька років.
«Ще 16 років тому, поляки підходили з дистанцією щодо українців. Зараз цього немає. Ми вже краще познайомилися, та й Польща змінилась. Це країна, яку люблю і вважаю своєю другою батьківщиною», – зазначає Світлана.
Економічна ситуація – це головна причина міграції іншої українки, Лесі Савицької та її чоловіка.
«Вроцлав дуже схожий на Львів. Саме цей момент був вирішальний у виборі польського міста. У частині міста, яку називають Старувкою (Старе місто) відчула себе неначе у Львові», – ділиться Леся Савицька.
«Іноземні фірми, які створюють свої бюро у Вроцлаві, спочатку запитують: чи зможемо ми допомогти та заохотити українців до співпраці? Звичайно, що ми допомагаємо, хоча не це є нашим головним завданням в роботі», – говорить керівник вроцлавського відділу Спілки Українців у Польщі Ігор Саламон.
До Нижньої Сілезії приїжджають також і українці, що втікають від війни. Наталя Кришталь, уродженка Луганська, де зараз вирує війна, переїхала у Вроцлав позаминулого року. Саме тут живе та працює її син.
«У червні 2014 року Луганськ охопили бойові дії. Страх був великий – вже думала що не побачу свого сина, вирішила приїхати до нього. Спершу приїхала у відпустку на місяць», – розповідає луганчанка.
Але попри тугу за домом, жінка змушена була залишитись у Польщі й до сьогодні, тому що у її рідному місті досі йде війна.
Та місцева влада не полишає переселенців і, в межах своїх можливостей, займається благоустроєм та допомогою. Як повідомляв польський телеканал TVP3 Wrocław, в лютому 2016 року мешканцям Нижньої Сілезії українського походження було виділено приміщення для зустрічей громади.