Global Ukraine News

Штучний інтелект: від перемоги над Каспаровим в шахи до лікування раку і передбачення місць злочинів

对不起,此内容只适用于乌克兰文。 For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Автор: Олександр Романко
Джерело: Investgazeta

У більшості людей із штучним інтелектом асоціюється робот або комп’ютер, який все вміє, все знає і має погані наміри, як в фільмі «Термінатор». Але поки що це – просто комп’ютер, який вміє вирішувати прикладні задачі. Сьогодні штучний інтелект – це набір алгоритмів, які працюють разом над тим, щоб проаналізувати великий масив інформації, зрозуміти її та зробити певні рекомендації.

В розробці штучного інтелекту провідними сьогодні є Сполучені Штати Америки. По-перше, вони створили бізнес-клімат для таких розробок, по-друге, вкладають дуже багато в розробки, по-третє, в них є або до них переїжджає велика кількість стартапів, які над цим працюють. При цьому є дуже багато розробок, які називають штучним інтелектом, і ця грань між штучним інтелектом і більш простими алгоритмами аналітики – дуже розмита, тому в багатьох випадках штучним інтелектом називаються все, що відноситься до аналізу даних.

Історія

Ідея створення штучного інтелекту з’явилася з того, щоб замінити роботу, яку виконує людина, або рішення, які вона приймає, комп’ютером. Під час Другої світової війни виникла потреба отримувати поради від машин у питаннях військової сфери та планування операцій. Незабаром ця потреба перейшла до бізнес-сфери.

Британський вчений Алан Тюрінг вважається батьком комп’ютерних наук і він один з перших, хто поставив питання, що таке штучний інтелект взагалі і за яких умов можна вважати, що машина його має. Для цього він розробив спеціальний тест, відомий як Тест Тюрінга або Гра в Імітацію (рекомендую подивитися фільм з однойменною назвою), який полягає в тому, що людина сидить перед комп’ютерним терміналом і спілкується з кимось на іншому кінці провода, і це може бути або комп’ютер, або інша людина і якщо людина не може відрізнити чи це комп’ютер, чи це людина, то можна говорити, що той комп’ютер має штучний інтелект.

До сих пір жоден комп’ютер цей тест не пройшов. Вважається, що найкращий результат показала комп’ютерна програма Євген Густман 7 червня 2014 року на конкурсі, присвяченому 60-річчю з дня смерті Тюрінга. Вона видавала себе за 13-річного хлопчика з України і переконала 33% суддів, що вона – людина.

В 60-70 роках активні дослідження продовжувались, але в якість це не перейшло, тому все, що було розроблено, можна вважати великими експертними системами, але ніяк не штучним інтелектом, і ця тема стала все менше популярна в наукових колах, зменшилося і фінансування. Цей період називають льодовим періодом штучного інтелекту, який тягнувся до початку 90-х років. Потім почалася нова ера, яка пов’язана з тим, що обчислювальні потужності дуже швидко збільшилися і ми змогли запускати алгоритми штучного інтелекту практично в реальному часі.

Штучний інтелект vs людина

Наш мозок працює за дуже складними алгоритмами взаємодії нейронів в нервовій системі. А штучний інтелект може працювати або за подібними алгоритмами побудованими на нейронних мережах, або за зовсім іншими, оперуючи категоріями і поняттями, якими люди ніколи не мислять і ніколи не будуть мислити. Тому в багатьох випадках нам може бути дуже важко зрозуміти, яким чином ця система штучного інтелекту приходить до того, чи іншого висновку. Іноді ми можемо це зрозуміти хоча б інтуїтивно, але в інших випадках ми цього не зможемо зрозуміти.

Після льодового періоду першим широковідомим успіхом штучного інтелекту був 1997 рік, коли супер-комп’ютер компанії IBM обіграв Каспарова, чемпіона в шахи. З того моменту більше людей почали цікавитися цією темою. Але насправді це була проміжна перемога, оскільки шахи – це не дуже складна для комп’ютера гра. Проблема щодо шахів була у тому, щоб обраховувати і аналізувати усі можливі варіанти ходів, але їх вже не так і багато, і в той момент, коли комп’ютер зміг перебрати всі, або достатню кількість варіантів, то як раз і був обіграний чемпіон. Однією з найскладніших ігор для штучного інтелекту є китайська гра Го, оскільки варіантів розвитку гри дуже багато, їх перебрати всі – нереально, крім того, стратегія гри необов’язково напряму залежить від цих варіантів. Тільки у березні 2016 програма AlphaGo, розроблена Google, вперше обіграла чемпіона цієї гри.

До того, щоб штучний інтелект міг захопити світ, як у фільмі «Термінатор», ще далеко. Але з іншого боку, деякі експерти вважають, що це дійсно потенційна загроза, і вже зараз потрібно працювати на тим, щоб цю можливість нівелювати. Багато експертів вважає, що до моменту, коли інтелект комп’ютера перевищить інтелект людини, ще років 20. А в 2040-х роках ця точка буде пройдена і в той момент ми зможемо вірогідно мати такі системи, які перевищать людину у більшості аспектів людського життя. Тому цього боятися не треба, але треба приймати до уваги, що як і в будь-якому випадку з кожною новою технологією треба бути обережним, як наприклад з атомною зброєю, хімічною або біологічною зброєю.

Що штучний інтелект вміє вже сьогодні

Сьогодні розвиток штучного інтелекту вже досяг того рівня, що йому можна ставити досить важливі завдання. Корпорація Google, на основі аналізу пошукових запитів, створила систему, яка за допомогою алгоритмів може прогнозувати розповсюдження епідемій захворювань, а компанія IBM – систему, яка може прогнозувати місця майбутніх злочинів.

Стартапи і компанії працюють над штучним інтелектом у різних галузях. Серед інших, можна виділити такі групи:

  • Медицина та охорона здоров’я. Аналізуючи результати аналізів, історії хвороб і прийомів ліків, будуть розроблятися персональні програми лікування і реабілітації.
  • Комфортний побут. Скоро більшість речей у нашому побуті будуть замінені інтелектуальними пристроями, відомими як Інтернет речей, які підтримають комфортну температуру, включать пральну машину в той час, коли це найбільш зручно і електроенергія найдешевша, будуть визначати чи ніхто не пробрався в приміщення, аналізувати чи немає пожежі.
  • Персональна аналітика. Штучний інтелект буде допомагати людям планувати день, фінансові витрати, як краще будувати кар’єру, куди піти вчитися, які курси взяти онлайн, яким чином краще шукати роботу, на які вакансії подаватися, доходячи до того, як знайти собі хлопця або дівчину та створити родину.

У штучного інтелекту вже є і такі творчі вміння, як дизайн інгредієнтів їжі. Ця програма від IBM аналізує хімічний склад інгредієнтів, наскільки вони один з одним сполучаються, прогнозує наскільки будуть гарні смакові якості, і після цього видаються варіанти рецептів, які дуже цікаві і унікальні.

Як у в усіх інших країнах, в Україні ведуться дослідження в сфері штучного інтелекту. Звичайно, що фундаментальних досліджень у нас, на жаль, не так багато через недостатнє фінансування. Але є велика кількість стартапів, які працюють над тим чи іншим аспектом штучного інтелекту.

Share.

Comments are closed.