Global Ukraine News

Британська шкільна освіта загадкового Катару

对不起,此内容只适用于乌克兰文。 For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Автор: Альона Москалу, редактор Global Ukraine News

Впевнена, що більшість у відповідь на запитання: «Що вам відомо про Катар?» лише знижуть плечима. Крім загальновідомих фактів про цю країну відомо досить небагато деталей:  країна на Середньому Сході у Перській Затоці, майже вся територія країни є пустелею, а температура влітку досягає 50 °C, ну і звичайно це країна нафти та газу.

Насправді сьогодні країна Катар характеризується відмінним економічним підйомом, активно розвивається і з кожним днем стає все цікавішою для туристів, зберігаючи традиції старовини.

Виходячи з цих фактів досить цікавим є як  саме  ж побудована структура початкової шкільної освіти в цій успішній та заможній країні? Яким чином  відбувається навчання та які пріоритети закладаються у шкільну програму саме малечі? І, звичайно, як і де здобувають освіту  діти саме українців Катару?

Про ці та інші цікавинки початкової шкільної освіти Катару Global Ukraine News мали чудову нагоду поспілкуватись безпосередньо з Global Ukrainians в цій країні – українськими експатами, які поділились з нами власним досвідом в даному питанні.

Шкільна форма, «Ресепшн» і батьківські збори….

Наталія, (м. Умань) Доха

На даний час мої п’ятирічні дочки навчаються у британській приватній міжнародній школі «Newton» у першому класі (grade 1). У цій школі ми навчаємося третій рік, тобто з трьох років, почавши навчання з Kg 1, потім Kg 2, по нашому це старша та підготовча групи. Ці групи обов’язкові при школах (а дитячі садки, я їх називаю «яслі» виключно до трьох років). До цього ми рік відвідували приватний дитячий садок, в якому діти почали розуміти та говорити англійською мовою. Крім того, я була дуже задоволена тим, що у три роки діти знали повністю алфавіт, рахували до 10, знали кольори, знали багато віршиків та пісень. Якщо я не помиляюсь, дитячі садки в Катарі тільки приватні. Тобто, це не є обов’язковим для відвідування.

Зарахування до школи здійснюється на підставі тестів, у першу чергу, звичайно, зараховують громадян Катару, а потім за рівнем знань. Ми були маленькі і проходили тести для вступу в старшу групу школи. Справились з усіма десятьма завданнями.

Жодних лінійок на початку навчання тут не має. Без усіляких квітів, без «параду», ми просто приїхали, на «ресепшні» дізнались клас, познайомились з учителем і все. Класи для маленьких називаються назвами кольорів. Наприклад kg1 pink, kg 1 red.. Щороку різні викладачі, від цього залежить їх кваліфікація і, відповідно, заробітна плата. Плата за навчання у школі з кожним класом збільшується, молодші класи дешевші ніж старші.

Навчання розпочинається не з 1 вересня, як в Україні, а з першої неділі вересня. У цьому році розпочалось навчання з 4 вересня (неділя) – це в нашій школі. А у зв’язку з тим, що свято жертвоприношення у цьому році розпочалось у другому тижні вересня, то деякі школи, наприклад американські, перенесли початок навчального року аж на 17 вересня.

Кожна школа має свою затверджену форму. В нашій школі білі футболки для хлопчиків і дівчаток, з емблемою школи. Для хлопчиків штани в клітинку, для дівчаток юбки та сарафани в цю ж саму клітинку. Придбати ж форму можна у спецмагазині. Школа обов’язково вимагає чорне взуття (туфлі, кросівки) та білі носки (гольфи, колготки). Підйом у нас о 5-ій ранку, сніданок і вже в 7-ій годині ранку в школі, бо о 07.15 ранку розпочинається перше заняття.

tmp_5331-PicsArt_10-17-08.24.16-1002204981

У класах, в нашій школі, по 25-27 учнів. Домашнє завдання задають і не мало. Його видають у неділю (на початку навчального тижня) і здавати потрібно у четвер (кінець навчального тижня). Результат, тобто оцінювання, викладач повертає у неділю. Таким чином, у неділю отримуємо перевірене попереднє домашнє завдання та отримуємо нове. Оцінювання маленьких діток здійснюється за допомогою «смайликів». Адміністрація школи надсилає батькам масу інформації на електронні адреси. Це різні рекомендації щодо навчання, одягу, поведінки дітей тощо.

Навчання у школі і оплата за навчання розділене на три частини – триместр. Між триместрами по одному тижню канікул. Закінчується навчальний рік майже в кінці червня.

У школах не святкується свято Різдва та Нового року, оскільки Катар це ісламська країна. Але святкується День незалежності Катару. Для дітей влаштовують «солодкий стіл». Батькам кажуть приносити солодощі та напої. Місцеві діти приходять у своїх національних вбраннях, а діти іноземці у національному одязі своєї країни. Дітям влаштовують розваги, а також, можуть запросити батьків прослухати виступ дітей (іноді вивчають пісні). Уряд, через Міністерство освіти Катару всім дітям навчальних закладів дарують подарунки з національною символікою. А також можуть відзначати певними заохоченнями, нагородами, подяками дітей за краще навчання.

Особливу увагу хочу привернути до одного заходу, який щороку організовує школа. Нашим українським школам не завадило б перейняти такий досвід: заздалегідь керівництво школи повідомляє про те, що буде організовувати для дітей свято-паті за рахунок батьків, але кошти підуть на благоустрій школи. Усі викладачі приймають участь у заході безкоштовно. А батьки повинні принести певні солодощі, соки, якийсь один дитячий подарунок (чи ляльку, чи гру…). На цьому святі учителі організовують для дітей багато різноманітних розваг і веселощів. Для участі у кожній розвазі потрібно розплатитися жетончиками, які слід купити на вході до території школи (вартість 5 реалів за 5-10 жетонів). А також, щоб пригоститися солодким столом потрібно також розплатитися жетончиками. Діти дуже задоволені від участі у такому святі. Кошти, виручені від продажу жетонів йдуть на спонсорську допомогу школи. Таким чином, спонсорський збір від батьків не просто збирається грошима, – а у вигляді солодощів, подарунків та плати за жетони. Школа відпрацьовує цей збір організовуючи дітям свято-розвагу. У результаті школа отримує додаткові кошти, а діти – шикарне свято-розвагу та подарунки.

«В українській освіті кращим є те, що ми до неї звикли…»

 Олена Жадан, (м. Київ) Доха

Маю донечку, якій 5 років. Навчається у year 1 Newton British Academy, Doha. Школа працює за British Curriculum. Коли переїхали в Катар донці було 4 роки, в Києві вона відвідувала дитячий садок. Першочергові питання, які постали перед нами в Катарі: яку школу обрати, висока вартість освіти , чому в 5 років дитина має йти в перший клас, а також наявність нелегкого вступного тестування.

 Наша школа досить велика, на паралелі 12 класів, в кожному класі до 25 учнів (у нашому 19), шкільна форма обов’язкова, включаючи необхідність купувати заколки для волосся лише певного кольору (вартість комплекту на рік – 700-800 катарських реалів (200-250 доларів США)- це без взуття, рюкзаку, ланч боксу).

tmp_5331-PicsArt_10-17-08.23.31-198813145

Читати за темою: «За жодне заняття я не заплатила, оплата вчителеві за «шефство» над іноземним учнем передбачена державним бюджетом!», – українській досвід освіти в Португалії

Програма побудована за британською системою плюс додатково уроки арабської мови 4 рази на тиждень та історія Катару. В нас 7 уроків щодня (з 7:00 до 13:30), 2 перерви по 20 хв, після уроків є можливість раз на тиждень відвідувати додатково зайняття з мистецтва, шахів, гольфу, ліплення, драми, садівництва, тощо. Домашнє завдання включає 3-4 аркуші А4 – обов’язкового, 3-4 аркуші додаткового і плюс обов’язкове читання (дітям видають по книжці на тиждень) та слова, які потрібно вчити, читати, писати як диктант. Два вихідних дня на тиждень, канікули взимку 2,5 тижня, восени 3 дні, навесні тиждень і день Спорту у лютому. Система освіти за цією програмою досить продумана, ми ще не звикли, але є свої плюси, які я встигла відмітити. В українській освіті кращим є те, що ми до неї звикли, плюс уроків менше, мова рідна, не треба іти в 5 років до школи, не треба вставати о 5-й, щоб в 6:50 вже бути в школі. До речі, багатьом жителям Дохи доводиться возити дітей у школу на машині (пішки через спеку не витримаєш, громадського транспорту не існує), таксі або шкільному автобусі(послуги оплачуються додатково).

Альтернативи (навчання вдома, дистанційного) тут для нас немає, оскільки дитина має отримати документ про освіту, без якого в університет вступити не вийде. А загалом, ми задоволені школою, я рада, що нам випав такий шанс навчатись саме у британській школі.

                                                                                                                                                        Читати далі

1 2
Share.

Comments are closed.