Global Ukraine News

Як українці гуртом інформаційну пожежу гасили: відлуння гібридної війни в далекій Мексиці?

对不起,此内容只适用于乌克兰文。 For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Автор: Андрій Рижков (Andrii Ryzhkov)

Днями мексиканське курортне місто Канкун здригнулося від жахливого інциденту. В центрі уваги опинився громадянин Росії А. Макєєв, відомий у віртуальних мережах як #LordNaziRuso, що вже не перший рік тримав у напруженні місцевих жителів, погрожуючи їм і всіляко ображаючи їхню гідність. Ситуація тривала досить довго без будь-якої зрозумілої реакції ані з боку російської амбасади, ані з боку місцевої влади. Аж раптом одного дня натовп невідомих молодиків навідався до оселі Макєєва, намагаючись витягнути росіянина зі свого помешкання. Громадянин Росії завдав ножового поранення одному з нападників. У результаті інциденту хлопець помер, а #LordNaziRuso опинився в лікарні з численними травмами.

З погляду члена української громади описана ситуація цікава в першу чергу не проявами нацизму або криміналом, які в сучасному світі трапляються часто і не мають ані національності, ані кордонів. Тож залишаючи осторонь проблеми ксенофобії та насильства, хотілося б зосередитися на питанні наслідків інциденту для нашої держави.

Уявіть собі подив і обурення української громади Мексики, коли вона дізналася, що місцеві ЗМІ раптом записали росіянина … в українці. Ба навіть викривлення інформації за лічені години набуло таких масштабів, що за короткий час вже незліченна кількість центральних і регіональних часописів рясніла матеріалами про “українця Макєєва” – суспільно небезпечного нациста, що до того ж вбив мексиканського підлітка.

Реакція української громади була миттєвою. Небайдужі розпочали із виявлення неправдивої інформації і дописів в коментарях до відповідних статей. Трохи згодом спільними зусиллями було розроблено електронний постер, адресований мексиканцям, в якому йдеться про співчуття з приводу загибелі підлітка і неприпустимість розповсюдження нацистської ідеології. Водночас звернення містить уточнення про громадянство Макєєва.

Зазначений матеріал було розповсюджено в соціальних мережах. Процес моніторингу ЗМІ, які поширили неправдиву інформацію, триває. Варто зауважити, що вірусоподібне множення хибних відомостей відстежувати дуже непросто.

Читати за темою: Україна в мексиканських ЗМІ: квітень 2017 року

За спостереженнями громади, деякі центральні газети вже виправили дані про громадянство Макєєва. Попри це, оцінити “іміджеві збитки” важко, адже деякі часописи на коментарі не реагують, а наклеп набув розголосу буквально в геометричній прогресії.

Зараз, коли на інформаційну пожежу було відреаговано, видається необхідним підбити деякі попередні підсумки. По-перше, тема Макєєва не з’явилася зненацька – він добре відомий і мексиканцям штату Кінтана Роо, і своїм співвітчизникам. Його публікації та відео з образами і погрозами нескладно знайти в мережі. Можна з впевненістю сказати, що #LordNaziRuso – давній головний біль для російського посольства. Тож мексиканські ЗМІ мусили б знати або принаймні перевірити інформацію про його походження. Залишається відкритим питання, чому цього не сталося та яке видання є першоджерелом матеріалів про “українця Макєєва”.

Зважаючи на всі обставини, схоже на те, що хтось знайшов спосіб і проблеми старої позбутися, і водночас заробити свої дивіденди на псуванні іміджу нашої держави. Принаймні в автора цих рядків не залишається сумнівів щодо того, що “акція” мала спланований характер.

А в матеріалах окремих видань Макєєва навіть записали і в росіяни, і в українці водночас. Вочевидь, хтось далекоглядно скористався синонімічністю понять “росіянин”, “українець”, “білорус” або “казах” у свідомості пересічного мексиканця. Але ж чомусь ситуацію було використано саме проти нашої держави, а не на шкоду будь-якій іншій країні з-поміж тих, що колись входили до складу СРСР. Хтось і час вдало прорахував – “вкидання” зроблено перед вихідними, коли державні установи не працюють, – і врахував особливості, як виявилося, некритичної місцевої журналістики. Підозрілою також видається ситуація з раптовою появою місцевих молодиків біля дому Макєєва, адже звичайним мексиканцям не властива агресивність або організація з метою скоєння злочинів. Дуже схоже на феномен “тітушок”, який для Мексики є геть непопулярним екзотизмом.

Чому комусь знадобилося використовувати давню проблему, спрямовуючи її проти українців, саме зараз?

Безвізовий режим з ЄС набуває чинності 11 червня. За словами П. Порошенка, ця знакова подія матиме наслідком лібералізацію умов перебування українців на території понад тридцяти інших країн Азії та Латинської Америки. Наразі наші громадяни їздять до Мексики за електронними дозволами. Тож цілком можливо, що країна ацтеків потрапить до переліку згаданих Президентом країн. Таким чином, організаторам провокації просто конче знадобилося завдати удару по іміджу України саме на передодні важливих подій.

Наостанок хотілося б звернутися до громад українців по всьому світу та особливо в тих країнах, з якими ми стоїмо на порозі важливих змін в царині двосторонніх відносин. Будьмо напоготові й пильнуймо, аби провокатори не псували стосунки з дружніми нам народами. Єднаймося ! GU

 

Share.

Comments are closed.