Global Ukraine News

Що потрібно для прориву в IT

对不起,此内容只适用于乌克兰文。 For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Джерело: biz.nv
Автор: Євген Сисоєв, керуючий партнер AVentures Capital

Цього тижня відбудеться зустріч президента з представниками ІТ-сектора. Напередодні цієї зустрічі мені надійшов ряд дзвінків з адміністрації і уряду, дзвонили з одним і тим же питанням: «А що потрібно зробити для прискорення розвитку ІТ і хай-тек сектора, а також підприємництва?».

Дуже правильне питання, яким вже задалися лідери інших країн як мінімум два десятиліття тому і вже успішно впроваджують стратегії. Добре, що українські політичні лідери взагалі зацікавилися таким питанням. Краще пізно, ніж ніколи.

Нетто-приплив «мізків» до країни

Скажу чесно, мені смішно і гірко одночасно, коли українські чиновники звітують про те, що Україна перемістилася в якомусь світовому рейтинг з місця № 100 на №80 і плескають у долоні.

На який KPI націлена державна політика таких країн, як США, Канада, Ізраїль, Німеччина, Польща, Естонія, Сінгапур? Це – нетто-приплив мізків. Більше того, чиновники цих країн відкрито ведуть хантинг і російських, і українських мізків – від спрощення робочої візи для висококваліфікованих працівників (яку легше отримати, ніж туристичну в ряді країн), до податкових канікул іноземним компаніям, до прямого хедхантингу людей і цілих компаній.

Нещодавно я зустрічався з Христею Фріланд, міністром міжнародної торгівлі Канади, і вона прямо заявила на початку зустрічі: «Завдання Канади – стати найкращою і простою країною для переїзду, життя і роботи для найрозумніших людей з усього світу». В тому числі і для українців.

Нетто-відтік «мізків» (висококваліфікованих фахівців, як інженери, PhD, підприємці і т.д) в Україні завжди був і досі триває. На мою думку, в України може бути тільки один головний KPI – нетто-приплив «мізків», який, до речі, можна здійснити і за рахунок відтоку мізків з Росії та інших країн як Індія, Китай – Україні потрібно бути амбітною і бажати стати платформою, куди їдуть жити і працювати найрозумніші люди з усіх країн.

Що необхідно? Базові реформи – це необхідна передумова

Чи можемо ми бути країною, в якій чиновники безбожно крадуть, пірати купаються в кеші і екс-власники розкрадених банків-компаній вважають себе бізнесменами, а не шахраями, – і одночасно бути країною з великим сектором хай-тек? Ніяк не можемо. Ми можемо бути чиїмось сировинним придатком, яким зараз є ІТ-ауторсинг в Україні, підбираючи крихти від крихт від пирога – а саме такими є $2.5 млрд експорту українських аутсорсерів в контексті розміру всього світового ІТ-сектора.

Читати за темою:  Огляд ІТ-фестивалю DE:CODED 2016

Вибачте, але 80% того, що необхідно для досягнення вищеописаного KPI і ІТ-сектору, необхідно і всій країні. І це:

  1. rule of law – суди працюють незалежно і їх неможливо підкупити;
  2. fight of corruption– в Україні прогнила система як освіти (в Україні один із найвищих % людей з вищою освітою, але давайте не забувати, що багато співвітчизників за хабарі здавали деякі іспити або «купували» дипломи), так і всього ланцюжка створення доданої вартості. Багато українських олігархів першої десятки, які публічно будують імідж патріота України, насправді займаються розпилюванням країни через свої бізнес-імперії – і є такими ж ворогами України, як і військовий агресор;
  3. зміна ролі державних чиновників. Чиновник в цивілізованих країнах – це людина, яка отримує розумну ринкову зарплату (меншу, ніж у корпоративному секторі), і яка думає на два покоління вперед. Не думає, як поцупити собі в кишеню, а думає, як бути «самовідведеною сервісною організацією» для бізнесу і працівників. А саме такими вже сьогодні є чиновники Польщі та Естонії, наприклад.

Читати далі

1 2
Share.

Comments are closed.