Global Ukraine News

Актуальна тема: візовий режим з Росією – бути чи не бути?

对不起,此内容只适用于乌克兰文。 For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Новий виток дискусій щодо можливого введення візового режиму з Росією цього тижня сколихнув як експертів та політиків, так і простих українців. Загострення дебатів було викликане неправомірним арештом Росією кореспондента «Укрінформу» Романа Сущенка.

Читайте за темою: Актуальна тема: Навіщо Москві справа проти Романа Сущенка?

Одним із перших на початку тижня цю тему підняв спікер парламенту Андрій Парубій, який вважає, що окрім віз варто ввести і нові санкції. Політик зазначив, що на початку 2016 року вніс до Верховної Ради проект постанови про звернення до Кабінету Міністрів щодо припинення дії Угоди між урядом України та урядом Російської Федерації про безвізові поїздки громадян України і Російської Федерації. 30 березня парламентський комітет закордонних справ підтримав доцільність ухвалення постанови і рекомендував Верховній Раді ухвалити її в сесійній залі.

Варто зазначити, що це – не перший раз, коли піднімається тема візового режиму з Росією. Зокрема, 3 грудня 2015 року Олександр Турчинов в інтерв’ю 5 каналу заявляв про необхідність введення візового режиму: «Ще 2014 року РНБО ухвалила рішення про введення візового режиму з РФ і доручила Кабінету Міністрів реалізувати це завдання. Уже перший етап цього завдання реалізовано. Ви знаєте, що на територію України громадянин Росії може потрапити лише на підставі закордонного паспорта. Але я переконаний, що з нового року ми повинні ввести реальний і доволі жорсткий візовий контроль, візовий режим з РФ».

Візовий режим: аргументи Міністерства закордонних справ та українського політикуму

Міністерство закордонних справ України є досить обережним у питанні введення візового режиму з Російською Федерацією, що радше є позитивним моментом, хоч і не надто суспільно-популярним. Ще в березні МЗС мало цілий список зауважень щодо візового режиму, і в теперішній ситуації також закликає зважити всі ризики. Павло Клімкін, глава МЗС, підкреслює, що, в принципі, МЗС хоч і готовий до запровадження віз, проте це – питання не кількох тижнів.

Серед ризиків після введення візового режиму в МЗС виокремлюють: максимальне ускладнення Росією процедури отримання віз для українців; соціальне напруження серед жителів прикордонних територій через неможливість поїздок до РФ, активізація російської пропаганди, нерезультативність в плані безпеки (наявність неконтрольованих ділянок кордону), великі грошові витрати (необхідним буде збільшити штати диппредставництв, підвищити фінансування та матеріально-технічне забезпечення для опрацювання значної кількості візових клопотань громадян РФ).

Та далеко не всі згодні з такою позицією МЗС. Експерти розділилися на традиційні два табори: ті, які апелюють до #зради, та ті, які підтримують МЗС. Зокрема, голова фракції «Народний Фронт» Максим Бурбак вважає, що введення візового режиму стане ще одним фільтром для того, щоб російська агентура не могла вільно пересуватись через кордон.

Читайте за темою: «Росія – держава, яка вбиває»: українці Польщі розповідали світові правду

Схожу позицію зайняв і Борис Базилевський, експерт з безпекових питань Центру дослідження Росії, Надзвичайний і Повноважний Посол України, Генеральний Консул України в Чикаго, США (1999-2005), голова Комітету у закордонних справах і зв’язках з СНД (1995-1999) під час прес-конференції в прес-центрі Главкома: «Звернення до консульської служби за візою уже є підставою перевіряти таких громадян на благонадійність, вважає експерт. Мешканці прикордонних територій не страждатимуть від браку спілкування з родичами в РФ. А заробітчанам Росія не заборонятиме в’їзд та не відмовлятиме у візах, оскільки в основному ці люди працюють у нафтогазовій сфері. Як відомо, російська економіка залежна від видобутку енергоносіїв».

На противагу, Богдан Яременко з «Майдану закордонних справ», зазначив: «Візовий режим з Росією не дає нічого в плані безпеки. Так, можливо, українські спецслужби отримуватимуть інформацію про наміри росіян відвідати Україну на кілька днів раніше. Але, по-перше, в умовах війни треба уміти працювати в реальному часі (без додаткового часу на виконання «домашнього завдання»), а, по-друге, цей позитив цілком нівелюється тим, що російські спецслужби (у яких і так все непогано з організацією провокацій проти громадян України) також отримуватимуть більше часу на підготовку різного роду капостей українцям».

Глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров вважає, що разом з візовим питанням потрібно підняти і питання відносин з РФ загалом.

Візовий режим з Росією: вердикт народу

Здавалося, що коли в час, коли Україна потерпає від неправомірних дій сусідньої держави-агресора, питання запровадження візового режиму з Росією є більш ніж очевидним. Проте не все так просто.

Для початку зазначимо, що ще 10 червня на сайті петицій Президента України з’явилася петиція, щодо введення візового режиму з Росією. Проте вона набрала лише 7385 голосів з 25000 потрібних.

Читайте за темою: Мустафа Джемілєв на засіданні Радбезу ООН озвучив статті Женевської конвенції, які порушує Росія в окупованому Криму

Опитування Центру Разумкова, проведене з 9 по 14 вересня 2016 року в усіх регіонах України, демонструє, що за розрив дипломатичних відносин із Росією висловилися 24,8% опитаних. Порівняно з березнем 2015 року скоротилася частка прихильників запровадження візового режиму з Росією – з 46,7% до 29,0%, а частка супротивників зросла з 40,6% до 52,1%. І розрив відносин, і запровадження віз із РФ підтримують переважно на заході країни. Не підтримують ці ідеї більшість жителів Донбасу, решти сходу, півдня та відносна більшість жителів центрального регіону, констатують соціологи.

Геннадій Афанасьев, колишній політв’язень, вбачає у візовому режимі загрозу для українців, які мешкають в Криму: «Громадянам України, які знаходяться на території окупованого Криму, потрібно буде оформлювати російські паспорти, щоб отримати візу. Це буде означати визнання Криму частиною РФ. Тому наша держава та ці люди на це не підуть».

Разом з тим, варто зазначити, що кількість українських заробітчан в Росії все ж скорочується, що викликане як і неправомірними діями сусідньої держави, кризою економіки Росії, певною переорієнтацією на роботу в європейських країнах, особливо це стосується молоді. Динаміка обсягів грошових переказів українських заробітчан в 2015-2016 роках демонструє різке зниження в порівнянні з 2013 роком.

Читайте за темою: Росія підтримує і буде продовжувати підтримувати сепаратистів в Україні – розвідка США

Схоже, що за даними підтримки населення, українська влада трохи запізнилася з візовими рішеннями.

То ж будуть візи з державою-агресором чи ні, дізнаємося вже дуже скоро: на сьогодні (6 жовтня) в Верховній Раді заплановане голосування з цього приводу. Все ж варто бути більш обережними: затримати в Росії зможуть навіть з виданою візою, навіть якщо є добрий суспільний імідж.

Share.

Comments are closed.