Global Ukraine News

Кінець епохи чи початок нової: хвиля відставок від команди Саакашвілі

对不起,此内容只适用于乌克兰文。 For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Автор: Альона Москалу, редактор Global Ukraine News

Останні тижні здивували українців хвилею гучних відставок. Після Євромайдану в суспільстві були значні сподівання на прихід нових політиків, в тому числі іноземців, та результативне проведення реформ. Про роботу і можливий відхід іноземців, які прибули до України, писали багато. По-перше, це було новим для країни, а по-друге – кожен раз сподівалися на показовий результат. Команда реформаторів  завжди була під пильним наглядом ЗМІ і не раз піддавалася критиці, мовляв де обіцяні зміни. Складали навіть так званий «антирейтинг» іноземних менеджерів. Але судячи з темпів подачі заяв про відставку або звільнення, скоро не буде кому приписувати провал реформ. З десятка прибулих іноземних політиків (реформаторів) половина вже точно пішла.

Нова місія непохитного Саакашвілі

Розпочався парад гучних кадрових змін з того, що голова Одеської обласної державної адміністрації Міхеіл Саакашвілі несподівано  подав у відставку, мотивувавши це тим, що реформи згортають, а Президент підтримує два клани в Одесі й область здають ворогам України.

«Я вирішив подати у відставку і розпочати новий етап боротьби. У мене не опустяться руки. Я не втомлюся. Нехай вони не сподіваються і нехай вони не розраховують позбутися мене. Я – той солдат, який іде скільки може, а потім стільки, скільки треба. Скільки треба для повної перемоги і для того, щоб позбавити Україну від цієї мерзоти, від цього корупційного бруду, який капіталізує на крові наших солдатів, на жертвах Майдану, що зрадили ідею української революції та у яких єдина мотивація – набивати собі кишені, посилювати свій клан і остаточно пограбувати Україну», – заявив Саакашвілі.

Читайте за темою: Міхеіл Саакашвілі для Global Ukraine: «Україні у владі потрібні нові, молоді люди, які люблять свою країну»

Пан Саакашвілі, партія якого нещодавно програла парламентські вибори в Грузії, заявив про намір перейти в українську опозицію і скласти конкуренцію партії влади, Блоку Петра Порошенка, на наступних парламентських виборах в Україні. В інтерв’ю кореспонденту  BBC Саакашвілі зазначив, що в найближчих планах – створити команду нових політичних зірок, які зможуть привести Україну до успіху.

«Це – велика честь. У сенсі, в світі не так багато політиків – я ось нашвидку не можу назвати жодного – які змогли реалізуватися в іншій країні, тобто, які були політиками відразу в двох країнах, – підкреслив політик. – У мене є така можливість. І я хочу її використовувати».

Українські експерти ж після відставки пророкують Міхеілу Саакашвілі реалізацію планів у створені політичної партії, стрімку політичну кар’єру та навіть посаду прем’єра після можливих виборів до Ради. Останні таки стають дедалі реальнішими, особливо після такого рішучого кроку Саакашвілі. В такому розвитку подій впевнений й соратник екс-очільника Одеської області Давід Сакварелідзе.

«Я не знаю, куди він буде вступати, чи яку партію створювати. Я думаю, що він може стати соціальним ліфтом – без всяких ключів чи партійних моментів об’єднати навколо себе легітимних українців», – наголосив Сакварелідзе.

Передбачена відставка «надії Нацполіції»

Наступною з команди грузинських реформаторів своєю заявою про звільнення приголомшила Хатія Деканоідзе.

«У рамках моїх повноважень я зробила все, що в моїх силах… Я створила фундамент для розвитку Нацполіції… Але, на жаль, моїх повноважень було недостатньо для різких змін. Моя функція виконана і я заявляю про свою відставку… Ми заклали основу, і я сподіваюсь, що на цьому зміни не закінчаться», – сказала пані Деканоідзе.

Читайте за темою: Чи повернуться закордонні українці в Україну?

Деканоідзе разом із своєю співвітчизницею Екою Згуладзе, яка була призначена заступником міністра внутрішніх справ, розпочали реформу. Влітку 2015 року була нарешті створена Національна поліція, яку й очолила Деканоідзе.

За трохи більше ніж рік вдалося сформувати патрульну поліцію в 32 містах України. Також активно проводилася переатестація всіх кадрів, відбувалася тотальна зачистка в правоохоронних органах. Не обійшлося без перекосів і скандалів. З іншого боку, попри помилки і проколи, певною мірою українці стали більше довіряти молодим патрульним.

Хатія назвала три причини свого звільнення: погане фінансування поліції, відсутність належної реформи прокуратори і суддівської системи, а також втручання в роботу поліції політиків.

Голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко вважає інакше. В своїх коментарях він зазначив, що відставка голови Національної поліції навряд чи була пов’язана з якимись внутрішніми конфліктами в структурі МВС. Єдина причина цієї відставки – звільнення напередодні з посади голови Одеської ОДА Міхеіла Саакашвілі. Сама Деканоідзе, за його словами, можливо, і не пішла б.

Читайте за темою: Стратегічна дилема реформ в Україні: як перестати гасити пожежі та почати, нарешті, грати в шахи?

Як далі розвиватиметься Національна поліція – важко сказати. Фундамент закладений, але пройшло мало часу. Є дуже великий ризик, що нову поліцію захочуть використовувати у власних інтересах. Це перекреслить не тільки саму реформу, але й взагалі інші здобутки за останні два роки. Українці розчаруються в правоохоронцях, і змінити це ставлення буде дуже складно.

Розчарована Юлія Марушевська

Завершила серію гучних відставок останніх тижнів голова Одеської митниці Юлія Марушевська.

«Заяву (про звільнення) я була змушена написати, тому що ми опинилися в ситуації, коли ті зміни, заради яких я прийшла, неможливо зробити. Будь-які зміни, які були узгоджені на рівні Президента і Прем’єра, зараз ними ж блокуються», – заявила Марушевська.

Екс-очільниця Одеської митниці доволі позитивно оцінює результати своєї роботи, серед яких – виділення понад 170 млн гривень на дороги в області, очищення структури від корупціонерів, спрощення багатьох процедур і початок будівництва нового митного терміналу на Морському вокзалі.

В той час як всі губляться в здогадах, куди спрямує свою політичну діяльність Деканоідзе, Юлія Марушевська чітко підкреслила, що залишається в команді екс-голови Одеської обласної державної адміністрації Міхеіла Саакашвілі і підтримує всі його дії.

Зі звільненням низки політиків з команди Саакашвілі можна сказати, що закінчився період грузинських реформаторів в Україні. Як би там не було, але свій внесок вони зробили. Звичайно, без проколів не могло бути. Крім того, вони працювали в екстремальних умовах у країні, де рівень корупції зашкалює. І не дивлячись на усі труднощі, з якими довелося зіштовхнутися, усі екс-очільники не полишають віри в те, що реформування в Україні таки відбудеться. Вони не змінили мрію – лише змінили шлях до її реалізації. GU

Share.

Comments are closed.