Global Ukraine News

Чи повернуться закордонні українці в Україну?

Автор: Марта Дьомочко, редактор Global Ukraine News

Українська міграція в інші країни має багатолітню історію: за роки проживання за кордоном в багатьох державах сформувалися цілі українські осередки. Щоправда, до останніх років діяльність українців закордоння була спрямована власне на збереження української ідентичності, проведення культурних заходів. Події на Майдані та російська агресія на сході України виступили в ролі каталізаторів зростання активності допомоги від закордонних українців.

Феномен українського волонтерства став одним з найпотужніших результатів Революції Гідності в Україні та за кордоном. Цей глобальний тренд стає реальною «м’якою та розумною силою» (soft & smart power): за останні роки закордонні українці, зокрема, активна молодь (лідери експати з глобальним світоглядом) заснували понад 100 нових українських волонтерських рухів поза межами нашої держави. Українські експати активно долучалися до допомоги Україні. Це – і культурне просування, і інформаційна підтримка у гібридній війні з Росією, і мітинги під установами країн перебування, і медична підтримка.

Читайте за темою: Опис діяльності Global Ukrainians на прикладі культурної дипломатії

Та не лише проживаючи в інших країнах, закордонні українці могли б допомогти своїй Батьківщині. Вони володіють унікальними навиками, які в сучасних реаліях українського життя є майже безцінними. То як виглядає українська трудова міграція та чим можуть бути корисними експати?

Українська міграція: короткий зріз цифр та фактів

Україна належить до країн з негативним балансом міграції, тобто рівень виїзду з країни значно перевищує рівень в’їзду. Відповідно до даних дослідження, проведеного в рамках проекту Міжнародної Організації з Міграції (МОМ ООН) у 2014-2015 рр., за кордоном перебувають для здійснення трудової діяльності близько 700 тис. громадян України, а ще близько 310 тис. осіб висловили намір мігрувати в найближчі 12 місяців. Крім того,  за межами України нараховується від 8,2 млн. (за переписами зарубіжних держав) до 20 млн. (за різними оцінками) осіб українського походження.

Більшість коротко- (64%) і довгострокових трудових мігрантів (71%) належать до вікової групи 18-44 роки. Люди старші за 45 років частіше залучені до короткострокової міграції.

Українські мігранти, які проживають у розвинених державах, становлять близько 1,51% усього українського населення, що є високим показником у порівнянні з іншими країнами світу.

Визначальною характеристикою українських трудових мігрантів є їх високий рівень освіти і професійний досвід. За останніми даними, Україна посідає десяте місце у світі за чисельністю високоосвічених емігрантів, які проживають у країнах-членах ОЕСР (Організації Економічного Співробітництва та Розвитку).

Читайте за темою: Глобальна мережа піарників просуватиме інтереси україни по всьому світу

Це – саме ті молоді українці, які виїхали за останні 15-20 років з України не з метою «виживання», але більше для того, щоб здобути певні «досягнення» поза межами рідної країни, у тих державах, де працюють соціальні ліфти і можливості особистого розвитку – більші.

Хто переможе від повернення мігрантів до України?

За словами керівника представництва МОМ в Україні Манфреда Профазі, емігрантська спільнота володіє знаннями і ресурсами, які є безцінними для рідної країни, а при правильному управлінні, повернення мігрантів може полегшити гуманітарний, інтелектуальний, економічний і культурний розвиток в країні походження і мати свій внесок в соціально-економічне зростання.

Та українські мігранти таки прагнуть повернутися назад. Опитування, що провела МОМ, свідчить, що 60% трудових мігрантів з України висловили намір повернутися, найбільше – з країн ЄС. Нижчі рівні – в Канаді та Західній півкулі, через рідші відвідування України, частіші випадки возз’єднання сімей, тощо.

З числа усіх мігрантів, у віковій групі 18-29 років третина закордонних українців заявила про небажання повертатися (30%), у порівнянні з ними у віковій групі 45-65 років – 16%.

Читати далі

1 2
Поділитись

Коментарі закріті