Global Ukraine News

Опис діяльності Global Ukrainians на прикладі культурної дипломатії

Для розвитку народної дипломатії, зокрема у сферах інформаційної політики, культури, мистецтва та бізнесу, зокрема із з залученням наших експатів, потрібно проаналізувати  усі існуючі ініціативи та їхні пріоритети, проекти та компетенції. Ми пропонуємо тут швидкий опис роботи мережі у рамках культурної дипломатії, в якості ілюстрації масштабу діяльності за останні три роки.

Велика кількість ініціатив впроваджується в сфері кіно, адже кінематограф є чи не найяскравішим інструментом культурної дипломатії. Показами відповідного кіно, активісти привертають пряму увагу до українських проблем, наприклад, до проблеми незаконно ув’язнених українців в Росії (показуючи кіно про Олександра Сєнцова у Гонконгу, збираючи підписи на їх підтримку під час фестивалю «Cinema Italia Oggi 2016» у Варшавi, показуючи фільм «Звільніть Олега Сенцова» у Берліні). Організовуються цілі тури українських стрічок – дні українського кіно (в Брюсселі, Лондоні, Будапешті, Берліні) та турне «Побачити Україну: Docudays UA мандрує світом» (Франція, Греція, Німеччина, Італія, Іспанія).

Цікавою ініціативою є Український Кіноклуб в Берліні, створений у 2009 році, ініціатором якого стала Олександра Бінерт, активістка української діаспори Німеччині та представниця мережі Global Ukrainians. Сам по собі проект – не комерційний. Існує коштом добровільних пожертв і внесків. Починаючи з 2009 року, активісти показали вже приблизно 100 фільмів, влаштовуючи приблизно 1-2 сеанси на тиждень, ілюструючи наприклад через фільми про Майдан та про арабську весну як українські революційні події інтегруються у глобальні процеси.

Варто згадати також такі унікальні проекти як українське радіо в Брісбені (Ukrainian Radio Brisbane) яке існує понад тридцяти років. Українська громада Австралії організовує також цікавий радіо ярмарок у грудні, вже два роки поспіль, який відвідує понад 200 людей.

Також привертають велику увагу зі сторони іноземних громадян літературні та театральні події, які проводять закордонні українці. Вони дають можливість показати сучасну Україну, її унікальне та колоритне мистецтво. Найяскравішим прикладом у літературній сфері є тур літературного фестивалю «Meridian Chernowitz» франкомовними країнами Європи, який був ініційований громадськими активістами мережі Global Ukrainians та зібрав величезну кількість відвідувачів. Задіяні до фестивалю були кращі письменники і поети сучасної України, серед яких Юрій Андрухович, Ігор Померанцев, Сергій Жадан, Ірена Карпа та Катерина Бабкіна. Що є демонстрацією України не лише з точки зору географії, фольклору чи кухні, а ще й сучасної, модної і подекуди авангардної країни.

Дружнє святкування Дня Незалежності в Малайзії

Дружнє святкування Дня Незалежності в Малайзії

Говорячи про промоцію України за кордоном та про культурну дипломатію не можливо не згадати Влада Троїцького, його театр Dakh. На сучасному етапі, це посли 1 України в світі. Ця команда підійшла найграмотніше до організації своїх заходів в Україну приїжджають іноземні режисери, вони разом готують п’єсу, і цей спільний проект потім демонструють в закордонних містах, про нього пишуть місцеві ЗМІ. Тобто це  – прямий спосіб популяризувати та глобально інтегрувати українську культуру та через твори мистецтва донести ключові меседжі сучасної України. Такі інтегровані проекти швидше знайдуть фінансову підтримку з боку міжнародних партнерів до речі.

Наталія Кочубей, радник Посольства України в Франції, директор Культурно-інформаційного центру, коментує діяльність Влада Троїцького: «Це – приклад успішного просування українського продукту на французький культурний ринок. В рамках фестивалю «Україна вільна сцена», у квітні 2015 року, був показаний спектакль Влада Троїцького і його театру «Собача будка». Я була там, в залі був аншлаг, вони взагалі – улюбленці публіки. У гурту «Дах Дотерз», який взяв участь у спектаклі французького режисера Люсі Берелович «Антігона», уже налагоджена співпраця з французькими партнерами, їх часто запрошують виступати».

Частими є і запрошення українських виставок за кордон, зокрема, тих, які показують всю гостроту українських реалій, які є абсолютно правдивими, які говорять самі за себе. Такою виставкою є «Правдиві свідчення: від Революції гідності до сьогодення» – мандрівна виставка робіт українських митців знайомить людство із нинішньою Україною. Її куратором є Наталія Мусієнко, автор книги «Мистецтво Майдану».

Іншим прикладом може бути виставка Тараса Полатайка, яка є серією фотографій, що стали результатом спілкування художника з пацієнтами хірургічного відділення Головного військового клінічного госпіталю в Києві. Крім того вона доповнюється і серією інтерв’ю з пораненими. Виставка вже демонструвалася в Українському інституті Америки (Нью-Йорк), Українському Посольстві в Канаді (Оттава), Художній галереї Барбара Едуардс Контемпорері (Калгері), Latitude 53 (Едмонтон), Церкві Святої Марії (Франфурт), Канадському Посольстві в Польщі (Варшава)

А є й більш системні ініціативи, які одразу включають кілька напрямків, що забезпечує більш широку комунікацію з закордонним населенням. Зокрема, це – Дні української культури в Відні, які організовувала учасниця мережі Global Ukrainians Олександра Саєнко. Відбувшись у листопаді 2015 року, вони викликали справжній фурор, настільки багато іноземців їх відвідали. Кілька днів поспіль в самому серці Австрії демонстрували українські експозиції, ставили п’єси та інсталяції, давали музичні концерти. Схожі заходи плануються у Зальцбурзі та Португалії.

Цікавим прикладом системної комплексної роботи в рамках народної культурної дипломатії є довготривалий досвід франко-української громадської організації Обміни Лотарингія – Україна (Echanges Lorraine – Ukraine), яка організувала починаючи з 2004 року понад 100 різних культурних, інформаційних та освітніх проектів з метою розвитку франко-українських відносин.

В цій організації були залучені багато українських студентів з Чернівецького Національного Університету ім. Ю. Федьковичa які паралельно навчались в Лотаринзькому Університеті, але також велика кількість французів які мають українське коріння або зацікавленні Україною та її історією. Таких франко-українських організації є декілька в Лотарингії та кілька десятків по всій Франції. До речі, один з важливих проектів до яких також залученні українці Лотарингії, це збереження пам’яті загиблих українських в’язнів під час другої світової війни, які поховані на цвинтарі Бан Сен Жан у містечку Буле (департамент Мозель).

Українці в ОАЕ мають гарну традицію: святкують День Незалежності на яхті

Українці в ОАЕ мають гарну традицію: святкують День Незалежності на яхті

Безсумнівно, дані ініціативи приносять велику користь для промоції та захисту інтересів України, та для формування її позитивного іміджу. Проте необхідним є системний підхід до культурної дипломатії, формування чіткої інституційної структури, яка б забезпечила синергію зусиль, комплексність та, як наслідок, більшу результативність інструментів культурної дипломатії.

Святкування 25-ї річниці незалежності України та глобальному рівні остаточно підтверджує потенціал цього ресурсу, який державі потрібно вчитися інтегрувати на стратегічному рівні Це – ключ до активного розвитку організації та публічних інституцій в мережевому світі – вміти залучати існуючий людський ресурс навколо системо-утворюючих проектів. З найяскравішими прикладами святкування можна ознайомитися за гіперпосиланнями: Дубай, Мец.

Поділитись

Коментарі закріті