Global Ukraine News

Ротарійське служіння громаді: як Ротарі об’єднує українців з усього світу задля здійснення гуманітарних проектів у рідній країні

Автори: Павло Кашкадамов (Львів), Микола Стеблянко (Одеса), Таміла Карпик (Тернопіль – Торонто)

Ви приїхали в інше місто чи країну і майже нікого там не знаєте? Не біда, є організація, члени якої вас завжди привітно зустрінуть. Вона має назву – Rotary Іnternatіonal. Клуби Ротарі є в більш ніж 200 країнах світу, тому знайти осередок буде неважко — чи то мегаполіс у США, чи то містечко в Бразилії, чи то селище у Польщі. Знайдіть Клуб Ротарі, завітайте на засідання і одразу відчуйте приязну атмосферу. Це — хороша можливість знайомства з новими людьми у чужій країні, добра нагода для налагодження професійних контактів та гарний шанс представити свою рідну країну та проекти.

Rotary Іnternatіonal створена у 1905 році у Чикаго, США. Це – найбільша у світі благодійна неурядова організація. На сьогоднішній день вона налічує майже 1 210 000 ротарійців у всьому світі, які об’єднані у понад 35 000 Ротарі Клубів, що входять у Всесвітню асоціацію. Ротарі здійснює свою діяльність поза політикою, релігією, і не допускає расової, гендерної чи будь-якої іншої дискримінації. Ротарі об’єднує лідерів зі всіх континентів, культур та професій, які обмінюються ідеями, використовуючи свої фахові знання та різноманітність для допомоги у вирішенні основних світових проблем і діють, щоб внести сталі та незворотні позитивні зміни у життя місцевих громад у різних куточках світу. Основним гаслом Ротарі є: «Служіння Іншим Понад Власне Я».

Одним з найбільших глобальних проектів Rotary Іnternatіonal, що майже наближається до свого завершення, є проект по боротьбі з поліомієлітом. Здійснюється він за підтримки Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я, ЮНІСЕФ та інших організацій. Завдяки ініціативам, діяльності та фінансуванню Rotary Іnternatіonal, ця смертельна недуга ліквідована майже повністю і зараз мова йде про повне викорінення цієї загрози людству. Одним із найбільших фінансових контрибуторів цього проекту організації став Білл Ґейтс — загалом, сума спільного внеску Фонду Мелінди і Білла Ґейтсів до Rotary Іnternatіonal у різні роки склала близько 555 мільйонів доларів США.

В Україні Ротарі Клуби з’явилися на початку минулого століття – у 1928 році в Ужгороді,  у 1932 – в Чернівцях та у 1935 – у Львові. У зв’язку з початком ІІ світової війни та наступною окупацією, ці Клуби припинили свою діяльність. Ротарі в Україні відродились лише з настанням незалежності: у 1991 році був створений Ротарі Клуб Київ, а у 1992 – відновлений Ротарі Клуб Львів. Зараз 53 Ротарі Клуби, що знаходяться на теренах України та Білорусі, згуртовані в одному територіальному об’єднанні, що носить назву Дистрикт 2232 Rotary Іnternatіonal, та об’єднують понад 850 ротарійців. Цей Дистрикт розпочав діяльність з липня 2016 року. Нині у Львові діє сім Ротарі Клубів і Львів є основним центром ротарійської активності у Дистрикті. Іншими осередками Ротарі в Україні є Київ (7 Клубів), Харків (6 Клубів), Дніпро (3 Клуби), Ужгород (2 Клуби), Одеса (2 Клуби), Черкаси (2 Клуби). По одному Ротарі Клубу налічують Алушта, Вінниця, Донецьк, Запоріжжя, Івано-Франківськ, Кобеляки, Миргород, Миколаїв, Полтава, Рахів, Рівне, Сімферополь, Слов’янськ, Суми, Тернопіль, Трускавець, Херсон, Чернівці та Ялта.

Останнім часом дуже активно розвивається Електронний Ротарі Клуб України. Е-Клуб надає можливість дистанційно брати участь у засіданнях та бути учасником товариського кола ротарійців тим фахівцям з різних галузей, бізнес-лідерам та громадським діячам, які з тих чи інших причин не можуть відвідувати щотижневі засідання особисто. Ротарі е-Клуби функціонують за такими ж правилами, що й всі Ротарі Клуби. Ключовою відмінністю є те, що е-Клуб проводить свої щотижневі засідання за допомогою інтернету на платформі унікального веб-сайту. Замість фізичної присутності у визначений день та час члени Клубу можуть відвідувати засідання в будь-яку пору та у будь-який день тижня. Зараз членами е-Клубу є українці в США, Ізраїлі та Туреччині. Отже, навіть якщо ви зараз мешкаєте у Франції чи Малайзії, ви можете тримати зв’язок з рідною країною, ставши членом  Ротарі е-Клубу та втілюючи спільні міжнародні проекти. Більше дізнатись про Ротарі е-Клуб Україна можна на сайті — www.rotaryeclubukraine.org.

Читати за темою: V Global Ukrainians Forum: завдяки експатам Україна стала глобальною

Основними напрямками діяльності ротарійців України та Білорусі є допомога місцевим громадам, міжнародна співпраця, професійна діяльність, робота з молоддю тощо. Щорічно реалізовуються десятки проектів, спрямованих на покращення умов життя тих, хто цього потребує, на навчання та міжнародні обміни дітей та молоді, на допомогу хворим та немічним, на захист материнства та дитинства, на розвиток освіти. Неможливо перерахувати всі міжнародні, національні та локальні проекти, які були здійснені протягом останніх років: це і подолання поліомієліту в Україні в кінці 90-х років минулого століття, і створення Ротарі Клубом Львів спільно з ротарійцями США та Франції відділення Коронари-2 у Львівській обласній клінічній лікарні, і десятки дітей, прооперованих у США та Німеччині через  хвороби серця, сотні студентських навчальних обмінів та стипендій, що їх отримали українські юнаки та дівчата, десятки тон та сотні тисяч гривень допомоги районам, що постраждали від війни на сході України, комп’ютери для школярів та медичне обладнання для лікарень, підтримка сиротинців та будинків для людей похилого віку.

Фінансування проектів здійснюється не лише за рахунок акцій фандрейзингу в Україні,  але й через залучення ресурсів світової спільноти Ротарі у різних формах. За приблизними оцінками, за понад чверть століття діяльності Ротарі в нашій частині Європи громадськість України та Білорусі отримала спонсорування на суму майже 100 мільйонів доларів США.

Ротарійцем може стати кожен, хто має бажання втілювати позитивні зміни у громаді. Приваблює ідея Ротарі й відомих українців. Так, членами Клубів в Україні є перший віце-прем’єр Степан Кубів, колишній міністр охорони здоров’я Ілля Ємець, Міністр юстиції Микола Оніщенко, колишній ректор Львівської Національної Академії Мистецтв Андрій Бокотей та нинішній ректор цього ж ВУЗу Володимир Одрехівський, ректор Харківського національного університету мистецтв Тетяна Вєркіна, директор Інституту біології клітини, член-кореспондент НАН України Андрій Сибірний, перший віце-ректор НУ Львівська Політехніка Володимир Павлиш, ректор Харківського національного медичного університету Володимир Лісовий, ректор Львівської Музичної Академії ім. Лисенка Іван Пилатюк, багаторазовий олімпійський чемпіон Сергій Фесенко.

Справжньою гордістю українського Ротарі є Іван Гевко (John Hewko), син українських іммігрантів. Іван став чартерним членом Ротарі Клубу-Київ у 1992 році. Зараз він займає позицію Генерального Секретаря Rotary Іnternatіonal і Фундації Ротарі, очолює штаб-квартиру РІ в Еванстоні (штат Іллінойс, США) та не залишає членство у Ротарі Клубі-Київ.

Якщо ви поїхали жити чи працювати в іншу країну, Ротарі дає вам можливість розвивати ідеї програм для рідної країни. Ставши членом Клубу Ротарі — в Європі чи в Азії, у Північній Америці чи на Близькому Сході – ви можете пропонувати свій проект, і робити фандрейзинґ через закордонний Клуб у співпраці з українським Клубом вашого рідного міста. Більше того, через систему глобальних та дистриктних грантів, Клуби можуть подавати аплікації для співфінансування проектів до Фундації Ротарі і розвивати більше глобальних та масштабних ініціатив між Ротарі Клубами України та інших країн.

Ключову роль у координації спільних дій для сприяння такій діяльності відіграють Міждержавні Комітети (МДК). Ідеєю Міждержавних Комітетів Ротарі є співпраця на наднаціональному рівні. На сьогодні існують ротарійські комітети між Україною й такими країнами – Польща, Кіпр, Словаччина/Чехія, Угорщина, Франція, Румунія, Німеччина, Грузія, Росія, Болгарія, Бельгія/Люксембург, Ізраїль, Хорватія, Туреччина, Вірменія, на черзі створення комітетів з Італією та Австрією. Це дуже добрий початок! Проте, якщо врахувати географію проживання близько 20 мільйонів українців по цілому світу, то цього недостатньо. Залучення більшої кількості вихідців з України до членства в Ротарі дасть можливість створити такі Комітети і в інших країнах та реалізовувати більше глобальних проектів, використовуючи ресурси цієї організації.

Клуби Ротарі за кордоном— це також прекрасний майданчик для українців у сенсі публічної дипломатії. Майже на всіх Клубних засіданнях виступають спікери, висвітлюючи надзвичайно різні теми. Якщо ви знаєте мову тієї країни, де перебуваєте, запропонуйте розповісти про ваш проект, про вашу державу в місцевому Клубі Ротарі. Особливо охоче вітаються такі ініціативи у маленьких містах, куди не завжди доїжджають «відомі та знамениті». Також члени Клубів радо запрошують виступати на засіданнях студентів, які перебувають на навчанні чи стажуванні (не лише за програмами Ротарі) за кордоном, та мають бажання поділитися враженнями чи розповісти про свою країну.

Дуже багато можливостей є і для молоді — це і Семінари з Розвитку лідерства RYLA, і молодіжні міжнародні обміни, і участь у конференціях, й інші освітні програми. Ротарі пропонує різноманітні стипендії на навчання на різних рівнях і в різних країнах.

Молодіжне Крило ротарійського руху представлене Клубами Ротаракт (молодь від 18 до 30 років) та Інтеракт (діти від 13 до 18 років). Членство в цих Клубах дасть прекрасну можливість вашим дітям розвивати комунікаційні здібності, набути лідерських навичок та брати участь у численних проектах та стипендійних програмах організації. Ротарійська молодь є дуже активною, веде багато самостійних проектів, і просто весело та змістовно проводить час.

Українці світу, в якій би країні ви зараз не жили, ми можемо об’єднуватись через Ротарі задля спілкування та здійснення спільних проектів на користь громади! Якщо ви  зацікавились нашою діяльністю, контактуйте, пропонуйте свої ідеї і ми будемо разом їх втілювати. Єднаймось через Ротарі! GU

Запрошуємо дізнатись більше з наших інформаційних ресурсів:

Офіційний сайт Rotary Іnternatіonal – www.rotary.org

Офіційний вебсайт Ротарі в Україні– www.rotary.org.ua

Ротарійський портал новин – https://sredaktor2.uberflip.com/h/

Журнал «Ротарієць» – http://rotary.org.ua/rotari-v-ukraini/zhurnal-rotariiets.html

Відеоновини Ротарі – https://www.youtube.com/channel/UCsv1a_fBJ583q_WvXOU04TA

E-mail: [email protected]

 

Поділитись

Коментарі закріті