Global Ukraine News

Законопроект #6175 про громадянство – виклик Діаспорі

Автор: Антоніна Кумка

Джерело: Цензор.НЕТ

13 березня 2017р. Президент Петро Порошенко виніс на розгляд Верховної Ради України законопроект #6175 про внесення змін до закону “Про громадянство України” у невідкладному порядку.

Зміни, крім іншого, передбачають наступне:

“Громадянин України, який добровільно набув громадянство іншої держави, вважається таким, що виявив намір змінити громадянство та надав згоду на припинення громадянства України”.

1-1. Громадяни України, які на день набрання чинності Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про громадянство України” щодо реалізації права змінити громадянство” мають паспортні документи іноземних держав, зобов’язані протягом шестимісячного строку з дня набрання чинності Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про громадянство України” щодо реалізації права змінити громадянство” здійснити заходи щодо припинення іноземного громадянства та подати свої паспортні документи іноземних держав до уповноважених органів України для здійснення цими органами в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, заходів із повернення паспортних документів іноземних держав до уповноважених органів відповідних іноземних держав.

У разі невиконання таких зобов’язань громадянами України, які набули громадянство України відповідно до статті 8 або 10 цього Закону, рішення про оформлення набуття ними громадянства України скасовується в порядку, передбаченому цим Законом. Невиконання таких зобов’язань іншими громадянами України, в тому числі тими, які набули громадянство відповідно до статті 9 цього Закону, є підставою для втрати громадянства України відповідно до цього Закону”.

Читайте за темою: Mіжнародний досвід щодо питань, пов’язаних з подвійним громадянством та захистом прав закордонних громадян: приклад Франції

На сьогодні, за офіційними даними МЗС України, постійно проживають за кордоном близько 5 мільйонів українців. З них три мільйони проживають у Росії, а решта в Європі, Північній Америці і ін. Більшість із тих, які живуть в Росії – це люди, які залишились там з 1991 року, які просто не захотіли переїжджати в Україну і прийняли російське громадянство на зміну СРСР. В той же час, більшість тих, які постійно проживають на території інших країн, виїхали туди уже маючи українське громадянство і лише незначна частина цих людей відмовились від нього, при прийнятті громадянства іншої країни.

Насправді, Україна має мільйони своїх громадян по світу, які також є громадянами інших країн.

Це не є протизаконним, тому що, незважаючи на постійне поширення міфу про те, що в Україні дозволене лише одне громадянство, закон України про громадянство передбачає можливість набуття громадянином України громадянства іншої країни, але у правових відносинах з Україною ця особа сприйматиметься лише як громадянин України. Слово “єдине” у законі та у Конституції означає громадянство України як неподільної, суверенної країни, а не громадянство її якихось окремих частин. Таким чином, набуття наприклад громадянства так званих “ЛНРДНР” є антикoнституційним згідно того, що уже прописано у законі про громадянство та Конституції України.

Читайте за темою: Що означає законопроект про подвійне громадянство: інтерв’ю з професором Сергієм Панасюком

Чому законопроект Президента не має сенсу і чим він шкідливий?

Поки українці за кордоном мають українське громадянство, вони мають право брати участь у виборах та мати інші види впливу на те, що відбувається в Україні. Одночасно маючи громадянство країни, у якій на даний момент проживають, вони можуть захищати інтереси України і також голосувати за, наприклад, лояльні до України сили. Тобто, запропонований законопроект позбавить представників діаспори, які на даний час мають українське громадянство, права брати будь-яку участь у визначенні майбутнього України.

Тут постає питання: краще дати можливість проголосувати українцям, які живуть у Канаді і на 99% підтримують демократичні сили в Україні чи тим громадянам, які живуть в Україні і ідуть голосувати за злочинців “за гречку”?

Читайте за темою: Закордонні українці вимагають створення Національної Комісії для публічного експертного та громадського обговорення широкого кола питань, пов’язаних з подвійним громадянством та захистом прав закордонних українців

Якщо вважати цей законопроект спробою Президента зменшити кількість мультигромадянств серед українських державних службовців, то цей законопроект не дасть бажаних результатів. Чиновники, у яких є декілька громадянств, в тому числі і Росії, просто будуть ретельно це приховувати. І потрібне те громадянство їм лише для втечі. Адже в Україні, скільки б ти громадянств не мав, судити тебе будуть як громадянина України. А от коли дійде діло до втечі, то на той момент цим чиновникам уже буде байдуже чи втратять вони в pезультаті цього українське громадянство, чи ні. А саме лише втрата українського громадянства є покаранням за неправдиву інформацію щодо інших громадянств згідно запропонованого законопроекту.

Замість відштовхувати діаспору, її варто залучати до процесів y будівництві демократичної, прозорої держави. Це часто декларується, але не робиться.

Давно пора створити ініціативу по ознайомленню українців в Україні і поза її межами з законом України про громадянство. Щоб українці діаспори, які мають українське громадянство, не боялися іти голосувати на виборах Президента України у українські консульства чи посольства, вірячи у поширений міф про одне дозволене громадянство в Україні і вважаючи, що їх звинуватять у порушенні закону.

Читайте за темою: Україна – феодальна країна? Хто має право позбавити українців українського громадянства?

Також, можна спростити вимоги до голосування за кордоном. На сьогодні, аби проголосувати на українських виборах у посольстві чи консульстві України у іншій країні, українець має також надати документ, що підтверджує їхній статус у тій країні. Таким чином, багато українців, які перебувають за кордоном нелегально, не можуть взяти участь у виборах країни свого громадянства.

І на останок, зважаючи на процес глобалізації та залежності України від геополітичних процесів у cвіті, позбавляти Україну можливості мати потужне лобі у вигляді діаспори є щонайменше недалекоглядним з боку Президента. Зрештою, велика кількість тих українських громадян у діаспорі, які зараз усіма силами Україні допомагають, можуть просто сказати: “Якщо я не потрібен своїй державі, то я просто умию руки”. А значна кількість українців, які живуть за межами України, допомагають ще й тому, що з часом хочуть повернутись у процвітаючу, демократичну Україну, яку вони також збудували, хоча фізично на той момент знаходились у іншому кутку Землі.

Поділитись

Коментарі закріті