Global Ukraine News

МАУ та Мінінфраструктури: яскравий кейс опору олігархічної системи

Кожен новий поступальний крок вперед в Україні супроводжується надзвичайним супротивом представників олігархічних груп, які прагнуть зберегти існуючий статус-кво: відсутність конкуренції та небачені привілеї для власних компаній. Винятком не стали й українські авіаційні перевезення, в яких компанія Міжнародні авіалінії України (МАУ), олігарха Ігоря Коломойського, використовуючи різноманітні важелі тиску не дає потрапити на ринок іншим перевізникам.

Так, зусиллями МАУ та аеропорту «Бориспіль» 10 липня були зірвані переговори з ірландським перевізником Ryanair, який мав намір розпочати польоти з України вже восени. Повідомлення про майбутні плани іноземного перевізника з’являлися в українській пресі регулярно, що викликало значний суспільний інтерес, особливо враховуючи привабливу різницю в ціні між квитками МАУ та Ryanair на користь останньої.

Читайте за темою: Іноземні ЗМІ про Україну: авіапровал, втручання у вибори 2.0. та членство в НАТО

Повідомлення про припинення переговорів та автоматичне розірвання контракту з аеропортом Львова через неможливість домовитися з «Борисполем», викликало хвилю обурення в українців. Гендиректор «Борисполя» Павло Рябікін звинуватив лоукостер Ryanair в незаконних вимогах. Також він заявляв, що через ультиматум Ryanair аеропорт може зазнати збитків у 2 млрд грн.

В той же час, Міністр інфраструктури України Володимир Омелян заявив, що у відмові Ryanair від запланованого входу в Україні винен також і найбільший авіаперевізник країни – авіакомпанія Міжнародні авіалінії України (МАУ).

Також вже 11 липня Прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що уряд України спробує поновити переговори з Ryanair і оцінить хід попередніх переговорів.

Та після таких заяв МАУ напряму втрутилося в гру – компанія подала позов до суду з вимогами:

  • Скасувати контракт Ryanair з аеропортом Львова;
  • Заборонити Міністерству надавати сприяння Ryanair в Україні;
  • Компенсувати (коштами Міністерства) компанії збитки, яких вона зазнала, знизивши ціни на білети через захід Ryanair в Україну та з метою утримати своїх клієнтів.

«Моя відповідь одна: наші олігархи не життєздатні в ринкових умовах і бояться будь-яких навіть натяків на вільну конкуренцію. Міжнародні авіалінії України використовують всі можливості, щоб заблокувати захід лоукостів в державу і дати можливість літати українцям в десятки разів дешевше по Європі і світі, збільшити потік туристів в Україну в рази. Якщо коротко, то я, звісно, наполягатиму на своєму – українці мають право і повинні отримувати якісні й дешеві послуги у всіх сферах.  Лоукости і Раянейр в Україні будуть!», – написав на своїй Facebook-сторінці Міністр.

Володимир Омелян також додав, що позови заявлені, в тому числі, до іноземного суб’єкта – Ryanair, лише процедура виклику цієї сторони триватиме понад 6 місяців: один із позовів суд повернув без відкриття провадження у справі. Інший призначено до розгляду 18.09.2017, ще два – питання про відкриття провадження ще не вирішено суддями, йдеться у повідомленні прес-центру відомства.

Крім того, Меморандум, на який посилається МАУ у позовах, не є договором та не є зобов’язуючим документом.

«Мабуть, міністерству варто подумати над таким зустрічним позовом і позбавити авіакомпанію того привілейованого становища, яке ця компанія має в аеропорту «Бориспіль». Я би щиро порадив власникам і керівництву МАУ сконцентруватися на питанні сплати в державний бюджет 400 млн. зборів, які вони вже заборгували, на питаннях розвитку летовища Дніпро, авіакомпанії Дніпроавіа, і багатьох інших питаннях», – наголосив очільник Міністерства.

В той же час, «Європейська правда» цитує експерта Сергія Хижняка, який зазначив, що цей кейс зашкодить іміджу України за кордоном і для МАУ «це вже межа, за яку краще було б не переходити». А на думку експерта у сфері транспорту та інфраструктури Олександра Кави, суперечка з ірландським лоукостом не дасть жодного результату. «Перспектив у цього кейса не бачу, просто політична справа», — каже він.

Редакція слідкуватиме за розвитком подій, поки що стан справ, на жаль, не змінився та українців змушують й далі купляти квитки за цінами як у авіакомпаніях Air France / KLM, отримуючи сервіс рівня Ryanair. GU

 

Поділитись

Коментарі закріті