Global Ukraine News

Актуальна тема: звіт по збитому Boeing — висновки та реакція світової спільноти

Извините, этот текст доступен только в “Украинский”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Цей тиждень для України багатий на резонансні події, заяви та висновки. Починаючи від прийняття позитивного для України рішення Профільного комітету Європарламенту з внутрішніх справ, юстиції та громадянських свобод щодо надання Україні безвізового режиму з ЄС, до скандальної заяви Президента Держави Ізраїль Реувена Рівліна щодо участі українських націоналістів (ОУН) у страшних розстрілах єврейського народу в Бабиному Яру. Проте серед цих подій відбулась найбільш очікувана подія не тільки для України, а й всього світу: 28 вересня Міжнародна слідча група представила попередні підсумки розслідування, присвяченого тому, ким і як був у 2014 році збитий малайзійський «Боїнг». Результати надали представники спільної слідчої групи під керівництвом Нідерландів та за участю України, Малайзії, Австралії і Бельгії.

Міжнародні експерти встановили, що у момент пуску ракети «Бук» розташовувався на полі біля селища Первомайський в декількох кілометрах від міста Сніжне. Ця територія перебувала тоді під контролем проросійських сепаратистів. В ході розслідування комісія вивчила супутникові знімки і виявила на них випалену точку і сліди від гусениць «Бука». Раніше до такого ж висновку дійшли дослідники з групи Bellingcat. Місцеві жителі в інтерв’ю Reuters та інших ЗМІ говорили, що бачили слід від ракети.

Також в ході розслідування слідчі відкинули версію виробника «Бука» компанії «Алмаз-Антей», згідно з якою ракету запустили з району села Зарощенське. Крім того, дане село в липні 2014 року так само знаходилося під контролем сепаратистів. Про основні висновки з оприлюдненої доповіді розповідає інформаційний портал «Медуза».

Читайте за темою: Про що йдеться в скандальному фільмі ВВС щодо малайзійського Боїнга?

Проте, попри викладені висновки розслідування, які вказують на причетність Росії до падіння малайзійського «Боїнга» під Донецьком, Міжнародна комісія з розслідування катастрофи відмовилася назвати імена підозрюваних у цій справі. 

В свою чергу керівник прокуратури Нідерландів Фред Вестербеке, презентуючи результати розслідування, повідомив, що до краху літака можуть мати відношення близько 100 чоловік, але це не означає, що вони є підозрюваними. Імена і громадянство цих людей представник комісії не назвав.

На оприлюднення звіту відреагувало Міністерство закордонних справ України, зазначивши, що оприлюднення цієї інформації є важливою віхою на шляху до нашої спільної кінцевої мети – притягнення до відповідальності усіх винних у збитті літака. Адже це, насамперед, моральний обов’язок України перед 298 загиблими, їхніми родичами та близькими.

У заяві МЗС підкреслили важливість того, що попередні результати кримінального розслідування підтвердили висновки технічного звіту, який було оприлюднено у жовтні минулого року Радою з безпеки на транспорті Королівства Нідерланди. А саме: падіння літака було спричинено вибухом бойової частини, встановленої на ракеті, випущеній зенітно-ракетним комплексом «Бук». При цьому, у ході кримінального розслідування, було розглянуто і відхилено всі інші можливі версії причин цієї жахливої трагедії. Цим покладено край усім спробам Росії дискредитувати діяльність Спільної слідчої групи та результати розслідування через поширення спотвореної або сфабрикованої інформації.

Представлення результатів розслідування стало актуальною та обговорюваною темою не тільки в українських ЗМІ.  Майже по всій Європі ця тема розмістилась на головних шпальтах газет.

Огляд нідерландської преси представив на своїй Facebook-сторінці український активіст у Нідерландах, член мережі Global Ukrainians Олександр Снідалов. Огляд базується на восьми найбільших за тиражем загальнонаціональних виданнях. Це —  безкоштовна газета Metro та євроскептична De Telegraaph, які мають спільного власника, а їх сумарний тираж складає майже мільйон екземплярів. Також до огляду увійшли Algemeen Dagblad, De Volkskrant, Trouw та Het Parool, які також належать одному власнику і мають сумарний тираж близько вісімсот тисяч екземплярів.

Крім того, активіст включив до огляду NRC Handelsblad та nrc.next, які також випускаються одним видавцем і виходять у кількості двісті вісімдесят тисяч екземплярів. Сумарний тираж усіх видань огляду — більше двох мільйонів екземплярів. Він охоплює як популістичні видання, так і ті, що симпатизують уряду, як ліберальні, так і християнського спрямування, як спеціалізовані, так і таблоїди. Це дозволяє стверджувати, що палітра точок зору, представлена в огляді, з високою імовірністю охоплює весь простір нідерландських ЗМІ, а не тільки друковану пресу.

Читайте за темою: Російська інформаційна експансія для Нідерландів: міфи і фейки про Україну

Наперекір міжнародному погляду на розслідування катастрофи, МЗС Росії називає доповідь щодо розслідування катастрофи MH17 упередженою і політично мотивованою. Сайт зовнішньополітичного відомства розмістив коментарі з цього приводу офіційного представника МЗС РФ Марії Захарової, де зазначається, що висновки нідерландської прокуратури лише підтверджують те, що слідство є упередженим і політично мотивованим. У своїй заяві Марія Захарова опирається на той факт, що Україну зробили повноправним членом Спільної слідчої групи (ССГ) і це нібито «подарувало Україні можливість підробляти докази і обертати справу на свою користь».

До речі, після звіту в Росії зробили ще одну фантастичну заяву: у концерні «Алмаз-Антей» припускають, що ракету, якою був збитий рейс MH17, могли випустити помилково. Оригінальне пояснення: виходить, запустити цей механізм – все одно, що праску включити. Схоже, що в Росії закінчилися всі більш-менш нормальні пояснення. І там перейшли до розділу «фантастика».

Незважаючи на спроби Росії ввести в оману всю світову спільноту, міжнародна слідча група розставила всі крапки над «і». І це можна вважати певною перемогою України. GU

Share.

Comments are closed.