Global Ukraine News

Звернення до учасників круглого столу НІСД та громадської організації «Global Ukraine» «Мережа народної дипломатії «Global Ukrainians» та органи державної влади України: від стратегії до тактичних кроків»

Извините, этот текст доступен только в “Украинский”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Автор: Олександра Саєнко, голова ГО «Центр українських ініціатив«, Відень

Півроку тому на ІІІ Форумі Global Ukrainians була прийнята резолюція, яка включала, зокрема, пункти про необхідність розробки концепції співпраці МЗС із закордонними українцями, необхідність моніторингу діяльності ЗДУ, про важливість синергії зусиль державних та громадських ініціатив, спроможність Global Ukrainians підсилити роботу МЗС та інші.

Пропоную тверезо подивитись на речі і визнати, що за останні кілька місяців ми не просунулись далеко в напрямку деталізації стратегії, і ще менше — в реалізації конкретних тактичних кроків.

Виходячи з реальної ситуації, ми повинні, не стукаючись у закриті двері і не витрачаючи зайвих зусиль і ресурсів, зосередитись на найбільш пріоритетних завданнях, реалізація яких можлива в односторонньому порядку.

Читайте за темою: 2017 рік – ключовий для створення та реалізації державної системи стратегічних комунікацій, частиною якої є народна дипломатія

Одним із важливих і посильних завдань є організація моніторингу роботи Посольств України з подальшими аналізом і оцінкою. Необхідність цієї роботи пояснюється двома головними причинами. По-перше, з центру важко об’єктивно оцінити діяльність віддалених підрозділів, власні звіти яких часто далекі від повноти і об’єктивності, в той час як діяльність закордонних дипломатичних установ є надважливою, оскільки саме вони є головною «вітриною» України. Крім того, самі громади закордонних українців рідко неупереджено ставляться до діяльності посольств. (Можливо, це пояснюється історичними умовами формування національного характеру, але ця особливість, з усією очевидністю, є частиною нашої національної традиції, яка полягає в тому, щоб «або любити, або ненавидіти»). Традиційно представники громади, наближені до посольства, хвалять його роботу, інші займають критичну чи навіть ворожу позицію, що призводить до деконструктивних ситуацій і публічних скандалів. Тобто мову про об’єктивну оцінку наразі вести важко. Традиції консервативної системи, помножені на національні традиції, з додаванням фактору особистості народили і підтримують феодальну модель стосунків на основі дихотомії «особиста відданість — особиста неприязнь«, що ніяк не сприяє не те що синергії зусиль, але навіть відносно конструктивній співпраці. У зв’язку з цим організацію «громадських рад» або інших подібних утворень при посольствах вважаю недоцільною, оскільки саме прийменник «при» і стане головною характеристикою цих органів, які будуть функціонування в зазначених традиціях морального феодалізму.

Для організації об’єктивного моніторингу необхідно на основі аналізу документів, які регламентують роботу закордонних дипломатичних установ, розробити оціночні аркуші, які дадуть можливість без завищених очікувань оцінити роботу дипмісій.

Об’єктивна оцінка повинна ґрунтуватись на загальних вимогах до роботи закордонних підрозділів українського МЗС, з одного боку, і специфічних факторах, характерних для тієї чи іншої країни перебування — з іншого. Центр і мережеві організації Global Ukrainians повинні розподілити між собою відповідальність за розробку цих двох змістовних частин.

Оскільки юридичної сили результати такого моніторингу не мають, постає питання, для чого вони потрібні.

Відповідь очевидна:

  • Отримуємо чітку картину дієвості того чи іншого посольства і запобігаємо виникненню спекуляцій в який завгодно бік. Про актуальність цього питання свідчать матеріали, які час від часу публікуються в ЗМІ за результатами їхнього власного тестування тих чи інших аспектів роботи ЗДУ.
  • Виявляючи прогалини в діяльності установ, можемо зробити висновки, на якій саме ділянці потрібне заміщення їхніх функцій громадськими організаціями з метою захисту і просування інтересів всіх членів української громади, а не лише чиновників або наближених осіб, як це нерідко буває.

Проте найбільш актуальне завдання мережі Global Ukrainians наразі бачу в тому, щоб закласти власний інституційний фундамент, який протягом 2017 року верифікувати і затвердити остаточно в разі доведення ефективності.

Читайте за темою: Резолюція ІIІ Форуму Global Ukrainians

Одна з озвучених тез липневої резолюції звучить так:

«В Україні з’явився новий суб’єкт зовнішньополітичної діяльності, глобальна платформа українських лідерів-експатів Global Ukrainians, яка стає каталізатором успішної синергії громадських та державних ініціатив задля модернізації іміджу країни«.

І ще: «Поява більше ніж ста нових волонтерських рухів на глобальному рівні та брак системної співпраці з цими новими активними середовищами … говорять про необхідність розвитку інтегрованої стратегії розвитку народної дипломатії через максимальне залучення найактивніших лідерів усіх нових українських закордонних осередків«.

Якщо Global Ukrainians має амбіції каталізатора синергії і конкретне бачення та стратегію, необхідно:

  • закріпити ці положення у відповідних детальних регламентах. Регламенти повинні відповідати на запитання, в чому конкретно полягає діяльність організації, які проекти, яким чином і якими ресурсами реалізуються;
  • створити програмний документ-договір про співпрацю, з яким можна ініціативно вступати в переговорний процес з іншими організаціями. Документ повинен чітко окреслювати сфери співпраці, ролі, обов’язки і права залучених сторін.

Привабливість такої співпраці для інших залежатиме лише від ефективності і авторитетності Global Ukrainians як партнера. Щоб відповідати цим критеріям, організації необхідно виконати насамперед наступні завдання:

  • розробити систему підвищення кваліфікації членів організації по ключових напрямках діяльності, яка включатиме кваліфікаційні вимоги і всі необхідні методичні матеріали від тестів до навчальних посібників, і провести мінімально необхідні тренінги. Рівень отриманих знань одразу перевірити експериментально у виконанні невеликих проектів. Саме якість людського ресурсу повинна стати новою принципово відмінною характеристикою організації;
  • створити єдину комунікаційну платформу і такі механізми координації дій, які б дозволили організації існувати і реалізовувати проекти з конкретними відчутними наслідками;
  • створити і забезпечити ефективну роботу механізмів поширення напрацьованої експертизи (як онлайн, так і оффлайн — з використанням інфраструктури партнерів).

Читайте за темою: Олександра Саєнко: «Австрійці дуже чутливі до мистецтва та культури, тому культурна дипломатія у Австрії точно працює»

Перелік можна продовжувати, але, на мій погляд, в найближчий час реалізувати більше завдань не вийде. Необхідно від обговорень переходити до дій, тому пропоную затвердити детальну програму заходів на найближчі місяці, призначити відповідальних і скласти графік виконання і контролю. Тільки конкретними результатами можна довести свою ефективність як зовнішнім контрагентам, так і тим, хто так чи інакше уже відносить себе до мережі Global Ukrainians.

Share.

Comments are closed.