Global Ukraine News

Yakusha Design – сучасність українського дизайну

Desculpe, este conteúdo só está disponível em Ucraniano. Por uma questão de conveniência para o utilizador, o conteúdo é mostrado abaixo no idioma alternativo. Pode clicar na ligação para alterar o idioma activo.

Автор: Альона Москалу, редактор Global Ukraine News

Вікторія Якуша – український дизайнер-архітектор, автор житлових і громадських інтер’єрів, керівник студії Yakusha Design. Проекти дизайнера займають призові місця на численних престижних конкурсах («ІнтерYEAR», Architectural Awards та ін.), роботи Вікторії захоплюють своїм унікальним стилем, який піднімає сучасний український дизайн на якісно новий європейський рівень.

Ми поспілкувались з Вікторією про її творчий шлях, пошук власного стилю, мотивацію та про те, як любов до України втілилась у колекції меблів в етно-стилі – «Файна».

 Чому дизайн?

Я народилась і навчалась у Дніпрі. Ще з дитинства захоплювалась малюванням, тому вибір майбутньої професії – архітектор, дизайнер інтер’єру – не став чимось неочікуваним у моїй сім’ї. Закінчивши Придністровську державну академію будівництва та архітектури, я вирушила на стажування до Франції, де і закохалась остаточно в свою професію та сформувала свій особистий стиль – лаконічність та чистота, мінімалізм з вкрапленнями етно-стилю. З 2007 року я керую власною архітектурною студією Yakusha Design в Києві, відкрила авторські курси «S в кубі» та викладаю в Європейській школі дизайну (Київ).

В галузі архітектури та дизайну інтер’єру за 10 років наша команда досягла багатьох висот, саме тому ми вирішили зробити наступний крок – зайнятись предметним дизайном. Для нашої країни – це галузь нова і для більшості колег є лише приємним «хобі», а не частиною бізнесу. Попри те, я щиро вірю, що саме наше покоління може зробити важливий внесок і позначити Україну на світовій мапі предметного дизайну.

Читати за темою: Український бренд KSENIYAKOVENKO – креатив, що руйнує кордони 

«Файна» – сучасність українського стилю

Це був 2014 рік. Рік, що став для України переломним, у багатьох сенсах – визначальним. Я постійно думала над тим, що я, як архітектор та дизайнер, можу зробити для мого рідного українського народу, яким має бути мій особистий внесок у глобальний процес змін. На той час у повітрі відчувалось сподівання на краще майбутнє, але з-за обрію вже насувались «чорні хмари» заздрощів і ненависті, намагаючись відкинути нас як націю у забуття.

І раптом у моїх думках почав народжуватись образ майбутньої меблевої колекції в українському стилі. Я розуміла, що нам не потрібно копіювати закордонних майстрів, а варто створити автентичні предмети, які стануть прикрасою будь-якого сучасного інтер’єру, і в той же час матимуть українське коріння. Без плагіату, без підробок та без «шароварщини». Я вирішила назвати її «Файна» – як щось просте, гарне і природне, притаманне нам українцям ще від дідів-прадідів.

На сьогоднішній день колекція нараховує 18 предметів. Першим народився стілець «Зустріч». Проста форма, натуральні матеріали – дерево, повсть. Важлива деталь – змінні в’язані чохли на спинці стільчика, які можуть бути різного кольору та задавати грайливого настрою. Наступним був модульний диван «Полонина», що складається з 12 частин різної форма, а нерівна висота спинок неначе формує стрімкий рельєф полонини. Наш улюбленець – крісло «Лоно» – самобутнє та затишне крісло для тих, кому часом треба побути наодинці зі своїми думками. А його старший брат – крісло «Лоно для двох» – навпаки, створює ідеальну атмосферу для довгої приємної бесіди. Його особливість – мобільна основа, що може повертатись по колу на 360 градусів.

Родзинкою колекції став незвичний для предметного дизайну матеріал – це наша проста глина. Саме цей природній елемент додає особливої затишної та домашньої вібрації таким предметам з колекції «Файна», як комод «Печиво», стіл «Щедрий», умивальник «Вулик», підвіс «Обрій» та торшер «Північ». Ми консультувались із понад десятьма майстрами –  гончарами перед тим, як змогли отримати від деталей з глини необхідного ефекту – стійкості і фактурності. Глиняна ніжка стола нагадує хатку-мазанку, розсувні дверці комоду схожі на домашнє печиво, яке дбайлива мама випікає для своїх дітей – всі ці маленькі деталі повинні передати справжню українську ідентичність, нашу любов до землі та родини, нашу повагу до традицій. Я сподіваюсь, що колекція «Файна» стане гідним творчим «меседжем» до міжнародної спільноти.

Відкриття кордонів та вихід на європейські ринки

В Україні колекцію можна зустріти в кількох галереях міста Києва, Дніпра, Харкова. Щодо закордонних партнерів – в червні стартувала співпраця з найбільшим порталом для архітекторів та дизайнерів з усього світу – Archiproducts з центральним офісом у Мілані. Колекція «Файна» відтепер стоїть поряд з такими брендами, як B&B Italia, Baxter, Caroti, Poliform, Vitra. Наступного року плануємо взяти участь у найбільшій та найвпливовішій в Європі виставці предметного дизайну Salone del Mobile. Окрім того, деякі предмети колекції брали участь у міжнародних змаганнях з дизайну: в 2015 році «Файна» була представлена в Болоньї, а комод «Печиво» отримав нагороду Industart. Приємно і неочікувано було отримати схвальний відгук від сучасної ікони дизайну Марселя Вандерса, який вподобав «Файну» і пророкував їй великий успіх.

Про сім’ю, мотивацію та натхненну любов до України

Моє найбільше натхнення та джерело енергії – це моя сім’я – чоловік і троє чудових діток. Мені неймовірно пощастило з такою «групою підтримки» і одночасно сильної мотивації до роботи. Що стосується колекції «Файна», тут натхненням також є природа, культура, традиції України. Тепло бузкових вечорів, затишок українських сіл, прохолода карпатських гір, краса червоної стрічки у дівочій косі – це все можна відчути і побачити в предметах «Файна», де я використовую природні матеріали, ручну роботу майстрів з обробки дерева, гончарства, натуральний текстиль. Я переконана, що «Файна» – це лише початок нашого пошуку. Моя «Файна» створена з любов’ю до рідної землі. GU

 

Share.

Comments are closed.