Global Ukraine News

Решетилівські гобелени від Ольги Пілюгіної – диво народного мистецтва України

Desculpe, este conteúdo só está disponível em Ucraniano. Por uma questão de conveniência para o utilizador, o conteúdo é mostrado abaixo no idioma alternativo. Pode clicar na ligação para alterar o idioma activo.

Автор: Альона Москалу, редактор Global Ukraine News

Гобелен – це не просто килим, це – окремий вид мистецтва. По суті, гобелен – це картина з вовняних або шовкових ниток, зазвичай, зіткана вручну. Цей вид мистецтва є одним із найдавніших і найважливіших елементів національної культури українського народу. Він належить до найбільш поширених видів господарської діяльності й народного мистецтва, яке має багатовікову історію і глибокі традиції.

Слово «гобелен» зародилося у Франції ще в 12 столітті. Колись невідомий Жілль Гоббелен приїхав до Парижа і заснував там свою килимову ткацьку. Килими користувалися великою популярністю у багатих людей, а король Людовик XIV навіть викупив цю ткацьку і створив «Королівську гобеленову мануфактуру», а ці килими стали називатися гобеленами, на честь свого творця. У той час гобелени були дуже дорогими, ними прикрашали королівські палаци або дарували знатним гостям.

Однак історія гобелена куди довша. Техніка створення таких килимів була відома ще в стародавньому Єгипті, а пік гобеленового мистецтва припав на 4-7 століття. У Європі популярність гобеленів зросла з початком Хрестових походів. Тоді створенням гобеленів займалася церква, тому головними сюжетами на килимах були біблійні чи історичні мотиви. Також часто зустрічалися гобелени з геометричними візерунками або рослинними орнаментами.

На Україні давні гобелени мали назви дивани, опони, шпалери, коберці, перистромати, тапетії. Український гобелен розвивався на основі національних художніх традицій, у руслі загальноєвропейських мистецьких тенденцій. Це засвідчують збережені пам’ятки ХVII-XVIII ст., зокрема, відомі гобелени виткані у Горохові на Волині і в мануфактурах на Лівобережній Україні. Унікальна колекція західно-європейських шпалер є у Львові, в музеї етнографії та художнього промислу. Вони дають нам уявлення про розвиток цього виду мистецтва в ХVII-XVIII ст.

Наприкінці ХІХ століття Решетилівка (Полтавська область) офіційно стала одним із центрів-осередків народного ткацтва, килимарства та вишивання в Україні. Килими та унікальна вишивка решетилівських майстринь у 1923-25 роках були представлені на виставках українського мистецтва в Мюнхені, Парижі, Марселі, Брюсселі, де вони отримали не одну нагороду.

Сьогодні молоді митці продовжують підтримувати ткацьку славу с. Решетилівки. Талант і виконавська майстерність вишивальниць, килимарок зробили це невелике містечко відомим не лише за межами Полтавщини, а й далеко за межами України.  Решетилівські килими по праву називають «дивом народного мистецтва».

Global Ukraine News поспілкувався з однією із яскравих представниць сучасного мистецтва гобеленового ткацтва, роботи якої вражають своєю красою – Ольгою Пілюгіною.

Фото: Ольга Пілюгіна

Ольга Пілюгіна – молода художниця з Решетилівки, член Національної спілки художників України та Національної спілки майстрів народного мистецтва України, стипендіат Президента України 2012-2015рр., володар Гранту Президента України, творить килими у традиціях народного мистецтва Полтавщини.

Читати далі

1 2 3
Share.

Comments are closed.