Global Ukraine News

Скасувати травневі свята та призначити Шевченківський день: як виглядатимуть державні свята в Україні

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Автор: Марта Дьомочко, редактор Global Ukraine News

Скасувати травневі свята та призначити Шевченківський день — які пропозиції вносяться до святкування державних свят українцями.

Щороку українці, окрім звичайних тижневих вихідних, мають ще й 11 державних неробочих свят. Свята, які припадали на вихідні дні, переносили на початок тижня, а тому часом сумарні річні святкування сягали ледве не 20 днів.

11 державних свят становили собою суміш пам’ятних дат радянського минулого, української боротьби за незалежність та релігійних свят. Хаос, який панує в українському календарі, вирішив впорядкувати Український інститут національної пам’яті, розробивши свій власний законопроект щодо державних свят. Новий календар підготовлений в якості продовження політики декомунізації і стосується зокрема дискусійних питань про те, як святкувати 9 травня і чи відзначати 8 березня, та 1 травня та уже встиг викликати чималий резонанс в суспільстві. Global Ukraine News спробував з’ясувати, які саме зміни пропонує УІНП та що думають про це українці.

Читайте за темою: Що вдалося в сфері української декомунізації?

Аналіз законопроекту: що і як святкуватимемо?

Законопроект має назву «Про державні й інші свята, пам’ятні дати і скорботні дні», його громадське обговорення заплановано завершити до 1 березня.

Святкові дні у законопроекті поділено на наступні категорії:

  • державні свята (робочі й неробочі) – свята встановлюються на честь події або людей, які здійснили вплив на здобуття Україною незалежності та зробили внесок у розвиток державності;
  • традиційні свята (неробочі) – встановлені для відзначення укорінених в суспільстві релігійних подій та дат;
  • скорботні дні (присвячені пам’яті жертв трагічних подій історії України), дні жалоби (оголошуються одноразово у зв’язку з трагічною подією в Україні або світі), професійні свята і пам’ятні дати.

Ось яку модель свят пропонує УІНП.

28 червня (День Конституції), 24 серпня (День незалежності України), 14 жовтня (День захисника України) – залишаються без змін. Вихідні дні 8 березня та 1-2 травня пропонується скасувати, а 9 травня (День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні) залишається як державне свято, але стає робочим днем. Святковим вихідним днем стає 8 травня – День пам’яті та примирення.

До переліку державних свят, які є вихідними днями, планують додати  (окрім вже згаданого 8 травня) Шевченківський день (9 березня), та День сім’ї (друга п’ятниця вересня), яке стане свого роду заміною традиційному святкуванню 8 Березня.

Читайте за темою: Повернення «скіфського золота» – перші кроки до повернення Криму

Новий рік (1 січня), Різдво Христове (7 січня) та Великдень (неділя) — державні свята, які мають християнські корені, залишаються без змін.

Читати далі

1 2
Share.

Comments are closed.