Global Ukraine News

Сільський зелений туризм України відкритий для світу

Sorry, this entry is only available in Ukrainian and Greek. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in this site default language. You may click one of the links to switch the site language to another available language.

Автор: Альона Москалу, редактор Global Ukraine News

Україна – країна з дивовижною природою, сприятливим кліматом та надзвичайною культурною спадщиною, де кожен подорожуючий може побачити та відчути те, що зберігалося протягом століть. Країна багата лісами, озерами, ріками, горами, степами, архітектурними та історичними пам’ятками, величезною кількістю красивих місць, де можна успішно реалізувати туристичні бізнес-ідеї. Тож шляхи для розвитку туристичної галузі досить різноманітні.

В останні роки в Україні швидкими темпами розвивається сільський зелений туризм, основне завдання якого полягає у відпочинку туристів від шуму та метушні, ознайомленні з історико-культурними пам’ятками та місцевими звичаями і традиціями. Сільський зелений туризм надає доступні за цінами послуги, тутешній стан релаксації особливо привабливий для міських мешканців. Багато туристів із задоволенням зустрічають на селі Новорічні і Різдвяні свята або просто відпочивають у колі друзів чи сім’ї.

В українських селах налічується понад 6 мільйонів приватних житлових будинків. Шоста частина цих садиб знаходиться у мальовничих, історичних, екологічно чистих місцях, куди воліють втекти городяни від міської метушні і турбот.

Куди ж податися агротуристу в Україні? Варіантів безліч. Наприклад, Полтавська область може похвалитися гоголівськими місцями (Диканька і Великі Сорочинці), садибою Кочубеїв, Музеєм українського гончарства в селі Опішне. Останній, до речі, підтримує зв’язки з найбільшими керамічними музеями США, Франції, Великобританії, Іспанії, Португалії, Нідерландів, Німеччини, Бельгії, Італії, Швейцарії та інших країн.

Це – єдиний в Україні спеціалізований етномистецький, науково-дослідний, культурно-освітній, навчально-виховний заклад, який постає всеукраїнським центром дослідження, збереження і популяризації гончарської спадщини України. Фондові колекції репрезентують гончарні осередки всіх історико-етнографічних регіонів України, унікальну збірку дитячої глиняної іграшки, колекцію зарубіжного гончарства. Збереглася єдина в Україні виробнича гончарська споруда з горном початку ХХ століття.

еur1

еur2

Музей українського гончарства в селі Опішне, Полтавська область

Село Петриківка Дніпропетровської області з головою занурить вас в атмосферу козацтва та знаменитого петриківського розпису. Петриківський розпис відомий далеко за межами України своїм неповторним рослинним орнаментом, який давно став візитівкою України. Сотні туристів з усього світу щороку відвідують селище, щоб ознайомитися з цим видом декоративного народного малярства.

еur3

Село Петриківка, Дніпропетровська область

Закарпаття, Волинська, Львівська, Івано-Франківська та Чернівецька області – це справжня знахідка для сільського туриста. Одні тільки карпатські Яремче, Рахів, Славське, Ворохта та багато інших міст чого варті. Тут і походи в гори, і збір грибів та ягід, і знайомство з місцевими звичаями.

Визначними місцями вартими уваги залишаються Закарпатський музей архітектури та побуту, музей Івана Франка у Криворівні, старовинні замки Паланок і Невицький, камінь та скелі Довбуша. Неможливо не згадати Карпатський національний природний парк, який розташований на території Івано-Франківської області і створений для збереження унікальних лісових екосистем Центральної Європи.

Завдяки гарним кліматичним умовам, біогеографічній оригінальності, етнографічним пам’яткам, територія парку традиційно використовувалась для рекреаційних і туристичних цілей ще з початку XX століття. За останні десятиріччя на турбазах, в будинках відпочинку, дитячих таборах і санаторіях щороку відпочиває близько мільйона чоловік.

еur4

Карпатський національний природний парк, Івано-Франківська область

У парку створено 48 туристичних маршрутів, діє мережа стаціонарних рекреаційних пунктів, влаштовано екологічні та науково-пізнавальні маршрути, добре розвинена інфраструктура сільського зеленого туризму.

Зелений туризм в Україні знаходиться на етапі розвитку і вже відпрацьовані певні алгоритми по рекламі і роботі цього бізнесу. Наприклад, в Харкові розробили стратегію розвитку зеленого туризму де власники садиб облагороджують будинки в українському чи етностилі. В результаті, туристи можуть відчути сільську атмосферу і навіть побувати в ролі фермерів – люди зможуть харчуватися завдяки городу, але за це повинні за ним доглядати.

Родзинкою сільського зеленого туризму України також є яскрава анімація, де відпочинок туристів доповнюється ігровими елементами та шоу-програмами на базі історико-етнографічної та культурної спадщини регіону. На кшталт уславленого у світі заповідного музейно-анімаційного середовища козацької доби на острові Хортиця, де з перших кроків турист потрапляє у світ запорізького козацтва і, по бажанню, може спробувати зварити козацький куліш, опанувати козацькі ремесла, взяти участь у козацьких кінних іграх, набути навиків ратного мистецтва, тощо. Тож туристи з багатьох країн приїжджають до України саме для такого відпочинку.

еur5

еur6

Музей історії запорізького козацтва на острові Хортиця

Аналогічно з анімаційною спрямованістю розвивається музейний комплекс Трипільської культури у м. Ржищеві й с. Трипілля, що на Київщині, де турист поринає у атмосферу трипільської доби.

З елементами обрядово-побутової анімаційності реалізується на території національного природного парку «Гуцульщина» проект музею гуцульської культури під відкритим небом. Цей музей уможливлює туристам відчути органічне поєднання народної архітектури та живого гуцульського побуту, побачити відроджені гуцульські ремесла і промисли (різьбярство, кушнірство, писанкарство, мосяжництво, гончарство, килимарство, вишивка, бондарство).

еur7

Неподалік від Києва діє народно-краєзнавчий музей Пирогово, що відіграє неабияку роль у збереженні культурної спадщини України. Сотні неповторних експонатів побутового та фольклорного характеру, десятки унікальних архітектурних споруд та нерозвіяна атмосфера минулого не залишать байдужим нікого. Музей Пирогово можна назвати невеличким компактним селищем, що вмістило в себе усю глибину культури Закарпаття, Полтавщини, Слобожанщини, Подолу, Полісся та Південної України. Кожного сезону тут проводяться різноманітні ярмарки, виставки та святкування.

еur8

еur9

Подібні музеї «живої етнографії» можна організувати у будь-якій сільській місцевості, де обирається стратегічний довготривалий орієнтир на розвиток масового сільського зеленого туризму. Як бачимо, Україна має вдосталь прекрасних перлин туризму, перелік яких можна безкінечно продовжувати.

Тенденції останніх років свідчать, що західні країни бачать перспективу українського сільського відпочинку і туризму на міжнародному туристичному ринку. Свідченням цього може бути організаційна й технічна допомога міжнародних фондів, наприклад, Фонду розвитку Карпатського єврорегіону, програми TACIS, завдяки якій реалізовані проекти підтримки сільського відпочинку і туризму в Карпатському регіоні.

Зокрема, доволі результативним є проект TACIS «Підтримка місцевого розвитку і туризму Карпатського регіону». Нині Європейський Союз відкрив спеціальну кредитну лінію в розмірі 100 тис. євро на розвиток невеликих приватних готелів й агропансіонатів, організованих за «домашнім» взірцем.

В Україні діє система екологічної сертифікації та добровільної категоризації «Зелена садиба», яка розроблена всеукраїнською Спілкою сприяння розвитку сільського зеленого туризму, яка є громадською неприбутковою організацією. Сертифікація побудована на принципах зменшення шкідливого впливу агротуристичного об’єкту на екологію, підтримки народних традицій та ремесел, підтримки місцевої економіки, розвитку екологічно-сприятливих видів розваг і відпочинку.

Системний підхід до організації сільського туризму все більше сприяє розвитку не лише внутрішнього, а й в’їзного туризму, це стає частиною загальної стратегії розвитку туризму в Україні. Наші гості отримують справжнє задоволення від живописних ландшафтів, затишної атмосфери українських містечок, гостинності українського народу і дедалі більше переконуються в тому, що Україна – це європейська держава з давніми традиціями, багатими природними, історико-архітектурними та культурними цінностями. GU

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Share.

Comments are closed.