Джерело: Artslooker
Він є один із найвідоміших у світі український митців минулого століття. Його називають генієм графіки та кераміки. Ім’я талановитого галицького художника Якова Гніздовського десятки років добре відоме за океаном, а на батьківщині про нього більшість людей дізналися відносно нещодавно.
Народився Яків Гніздовський на Тернопільщині в 1915 році в селі Пилипче. Ще з дитячих літ мав тягу до малювання, батьки не заперечували йому і робили все, щоб дитина розвивалася та добре навчалася. Рідні його також полюбляли мистецтво, були аристократами і займалися сільським господарством. Після закінчення сільської школи Якова відправили на навчання в гімназію у місті Чортків, там і почав проявлятися його талант до графіки. Потім продовжив навчання у Львівській духовній семінарії.
Одного дня весною 1934 року польська поліція провела обшуки у студентському гуртожитку, де проживав Яків зі студентами, які мали відношення до підпілля ОУН. У віці 19-ти років його було заарештовано на декілька діб за пропагандистські листівки, які було знайдено під час обшуку. Дивом йому вдалося уникнути тривалого ув’язнення. У Львові він брав активну участь у мистецькому житті. Був ілюстратором різних видань, а також працював художнім редактором популярного в той час журналу «Арка».
Читати за темою: Культурна дипломатія Симона Петлюри: тріумф української пісні в Європі
Талант Якова Гніздовського розгледів меценат та митрополит Андрей Шептицький, який допоміг із стипендією для навчання у Варшавській академії мистецтв. В 1939 році через окупацію Польщі нацистськими військами, Гніздовський змушений був на деякий час поїхати до Риму, а потім переїхав до Хорватії де продовжив навчатися в Загребській академії мистецтв.
Читати далі