Global Ukraine News

Персональна армія міністра та наближення до поліцейської держави: ризики законопроекту про розширення повноважень Національної гвардії

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Автор: Марта Дьомочко, редактор Global Ukraine News

6 вересня більшість кворуму профільного Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності рекомендувала парламенту ухвалювати законопроект № 6556 про розширення повноважень Національної гвардії. Ініціатори законопроекту: Микола Паламарчук, Віктор Король, Василь Яніцький, Антон Геращенко, Валерій Карпунцо, Віталій Барвіненко.

Фактично законопроект закликає розширити повноваження Національної гвардії, яка підпорядковується безпосередньо Міністру внутрішніх справ України, в двох ключових сферах: щодо охорони громадського порядку та у сфері боротьби з тероризмом та кризовими ситуаціями, що загрожують національній безпеці.

Реакція правозахисників на даний законопроект була негативною, особливо стосовно першої сфери розширення повноважень.

Побиття мітингувальників за «скорочення безпечної відстані»

Якщо глянути більш детально, законопроект пропонує наділити Нацгвардію фактично поліцейськими повноваженнями з охорони громадського порядку. У разі ухвалення запропонованих проектом Закону положень, військовослужбовці Нацгвардії отримають можливість самостійно патрулювати вулиці та притягати осіб до адміністративної відповідальності за низку поширених адміністративних правопорушень.

Читайте за темою: МАУ та Мінінфраструктури: яскравий кейс опору олігархічної системи

Положення, яке викликає найбільше дискусій, стосується того, що Нацгвардії пропонується дозволити застосовувати силу не лише проти людей, які вчинили правопорушення, а й за умови «скорочення безпечної мінімальної відстані» між мітингувальниками та нацгвардійцями, при чому розмір відстані не є стало закріпленим, а має визначатися самими ж представниками Нацгвардії. Таке застосування сили руйнує один з основних принципів адміністративного законодавства, який вказує, що примус має використовуватись саме на осіб, що вчинюють протиправні дії.

В законопроекті закріплена норма про те, що нацгвардійці при скороченні відстані перший раз повинні попередити про можливе застосування сили, а далі можуть діяти уже без попередження. Проте чи дотримуватиметься норма про попередження на практиці – сумнівно. Це тривожне положення набуває ще більш загрозливих масштабів, якщо взяти до уваги, що Нацгвардію планується наблизити за показниками підготовки до стандартів НАТО (відповідно до Концепції розвитку сектору безпеки і оборони України).

Як зазначають в РПР, частина депутатів голосувала проти законопроекту, частина утрималася, проте значна частина тих, хто голосував «за» – колишні силовики, а тому  мають кардинально інші погляди на такі речі. Активісти та правозахисники, присутні на засіданні, намагалися вмовити депутатів хоча б доопрацювати текст закону до першого читання та у відповідь лунали обіцянки доопрацювати його після другого, разом з частиною ще більш серйозних змін повноважень Нацгвардії.

Читайте за темою: Директор TI Хосе Угас: В Україні склалася атмосфера безкарності

Реакція експертних кіл

Аналітик Експертної групи «Поліція під контролем» Сергій Баглай зазначає, що функції Національної гвардії як військового формування не повністю узгоджуються із конституційними принципами щодо заборони використання Збройних Сил України та інших військових формувань для обмеження прав і свобод громадян (ч. 4 ст. 17 Конституції України). Відтак залучення Національної гвардії до охорони громадського порядку, зокрема під час проведення мирних зібрань чи конвоювання осіб, узятих під варту чи таких, які тримаються під вартою чи утримуються в ізоляторах тимчасового тримання, викликає занепокоєння з точки зору конституційності. Крім того, для Національної гвардії України не передбачена зовнішня ідентифікація (нагрудні знаки), що робить її бійців практично невпізнаваними. Анонімність збільшує вірогідність застосування насилля, а у разі перевищення нацгвардійцями влади або службових повноважень, встановити винних буде вкрай складно.

Правозахисна коаліція «Ні – Поліцейській державі» у своїй заяві наголошує, що законопроект 6556 пропонує наділити Національну гвардію України більшим обсягом повноважень з охорони громадського порядку, ніж є в Національної поліції. Окрім вже згадуваної норми про «скорочення мінімально безпечної відстані», також однією із загроз законопроекту правозахисники називають пропозицію передати МВС частину функцій Міноборони з управління Національною гвардією під час протидії тероризму і виконання бойових завдань в зоні бойових дій, що призведе до розбалансованості та хаосу під час протидії незаконним російським та проросійським збройним формуванням у зоні проведення АТО.

Читайте за темою: Про Президента, Саакашвілі та українське громадянство

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини  Валерія Лутковська також заявила, що ухвалення законопроекту 6556 призведе до серйозних ризиків порушення прав і свобод людини.

Народний депутат Оксана Сироїд написала: «Про порядок захоплення Національною гвардією державної влади в Україні і правові гарантії видобутку нею бурштину» – такою мала би бути справжня назва законопроекту #6556. Міністр внутрішніх справ захотів мати не державну, а власну армію. З Національної гвардії послідовно роблять не лише альтернативну армію, але альтернативну поліцію, альтернативну прикордонну службу, альтернативну службу з надзвичайних ситуацій, альтернативну службу безпеки, альтернативне управління державної охорони».

Зупинимо законопроект разом

Вперто наступаючи на одні і ті ж граблі, українські посадовці вважають за краще спочатку приймати одіозні законопроекти, як у випадку з #6556, а вже потім спостерігати за результатом. Відверто критикуючи режим Януковича та звинувачуючи і постійно апелюючи до злочинів попередньої влади щодо мирних мітингувальників під час Революції Гідності, сьогоднішні українські можновладці приймають ще гірші законопроекти, наче побоюючись можливих майбутніх демонстрацій та намагаючись всяко захиститися.

Читайте за темою: Mіжнародний досвід щодо питань, пов’язаних з подвійним громадянством та захистом прав закордонних громадян: приклад Франції

Так чи інакше, але перетворювати Україну на поліцейську державну – явно не той шлях розвитку, якого вимагає сучасне українське суспільство. Правозахисники закликають зупинити свавілля депутатів та не допустити прийняття законопроекту #6556: лунають заклики виходити на мирні акції протесту та вимагати від ВР як мінімум доопрацювання, а то й взагалі – відхилення законопроекту, звертатися до лідерів парламентських фракцій та впливових депутатів.

У Facebook тим часом запустили кампанію #stop6556 з метою інформування про ризики ухвалення законопроекту та вимогою доопрацювати його. GU

Share.

Comments are closed.