Global Ukraine News

Хештег #зашквар_нищука

Цього тижня несподіваного резонансу набула заява Міністра культури України Євгена Нищука про те, що населення Південного Сходу України через «недостатню генетичну чистоту» не може сприймати українську культуру. Про це він сказав в ефірі телеканалу ICTV.

«Ситуація, що склалася на Сході і Півдні, – прірва свідомості. Крім того, коли ми говорили про генетику в Запоріжжі, на Донбасі, то це – міста завезені. Немає там генетики, це свідомо завезені (регіони – ред.). Черкаси – славний гетьманський і Шевченківський край. Саме місто Черкаси наполовину завезене. Чому? Тому що боялися шевченківського духу. Це була технологія Радянського Союзу», – сказав міністр, відповідаючи на запитання про причини повільного поширення української культури.

Читати за темою: Саміт Україна-ЄС: основні заяви та домовленості

Соцмережі неоднозначно відреагували на слова міністра культури: одні користувачі обурились і звинуватили Нищука в нацизмі та зажадали його відставки, супроводжуючи дописи хештегом #зашквар_нищука, інші ж відзначали, що Нищук просто обмовився і неправильно підібрав слова.

Саме останньої думки притримується і українська співачка, народна артистка України, професор Київського національного університету Марія Бурмака. Про що вона розповіла в ефірі Радіо «Донбасс.Реаліі».

«Тут ще є бажання роздмухати ситуацію. І таке бажання роздмухати ситуацію я деколи бачу від українських політиків. Ви ж прекрасно розумієте, що ми знаємо Євгена Нищука. І ми знаємо, що він не людина радикальних настроїв. І що він – людина, яка нещодавно пережила особисту трагедію. Людина могла просто у прямому ефірі заплутатися у поняттях. Ні, бачите, що всі медіа абсолютно цю тему розганяють».

Читати за темою: Козацькі пісні внесуть до переліку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО

Пізніше в кулуарах Кабміну міністр намагався виправдатися перед журналістами, заявивши, що його слова вирвані з контексту та вибачився перед тими, кого зачепило його висловлювання. Також Євген Нищук заявив, що став жертвою російських пропагандистів і закликав не піддаватись «цій хвилі».

«Я закликаю не піддаватись на цю хвилю, в якій мене складно звинуватити. Я – абсолютно толерантна людина і це проявляється в конкретних справах, проектах, підтримки і вшанування різних народностей в різних регіонах. Мене це шокує, але це – справді добре пропрацьована історія певних російських пропагандистів, які почали приписувати, що він там вже має на увазі про генетику», – додав міністр.

Тему з поспіхом підхопили російські ЗМІ. Офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова обурилась, що «знову ніхто з західних колег не побачить в цих словах нічого особливого».

«Вони, швидше за все, взагалі їх не побачать. Які трепетні вони на словах до прав людини. Які холодні вони, коли мова заходить про політично незручні регіони. Про яке виконання Києвом Мінських угод може йти мова, якщо Донбас розглядається Урядом України як інша «культурно-генетична» категорія людей, свідомість яких, з точки зору міністра культури цієї держави, піддається коригуванню!», – заявила Марія Захарова.

Не залишився осторонь такої вдалої нагоди голосно нагадати про себе й український «Опозиційний блок» зазначивши, що вимагає негайної відставки Євгена Нищука.

«Дані слова – пряма образа мільйонів громадян України, яких фактично відносять до «другого сорту», натякаючи на те, що вони – чужі елементи, гальмо на шляху українізації, звинувачуючи в небажанні асимілюватися і відмовитися від своєї рідної мови, культури, традицій, віри. Етнічний принцип побудови нації вважається давно застарілим у всьому світі – крім України, де державні діячі дозволяють собі висловлювання, за які в пристойному суспільстві могли б бути піддані обструкції», – йдеться у заяві «Опозиційного блоку».

Читати за темою: В Україні розпочинає діяльність Інститут книги

Про те, чому Євген Нищук правий, написав і відомий журналіст Віталій Портников: «У його виступі сказано чітко і ясно: немає ніякої генетики. Повторю ще раз для тих, хто не розуміє простої української мови. «ні» – не означає «так» У своєму виступі Нищук полемізує з тими, хто намагається пояснити проблеми українського сходу «не тією» генетикою. Він говорить не про генетику. Він говорить про політику. Про цілеспрямовану політику імперського режиму, який займався не тільки русифікацією місцевого населення, а й планомірним переселенням жителів Росії на підкорені території. Але яке відкриття зробив Нищук? Хіба ми не знаємо, як заселялися території, «зачищені» від українських селян після Голодомору? Хіба ми не знаємо, що плани індустріалізації Радянського Союзу мали на увазі перш за все переселення величезних мас населення – насамперед з центральної Росії – на національні «окраїни»? Що нового сказав міністр культури? І має рацію Євген Нищук: генетика тут ні до чого. Це – політика. А на політику імперіалізму в демократичній країні можна відповідати тільки продуманою культурною політикою, тільки роботою з населенням в проблемних регіонах. Це те, що я почув у виступі міністра культури. Нічого іншого він не сказав».

Підтримав висловлювання Ніщука й відомий український художник та письменник Лесь Подерв’янський.

«Так і є, це правда. Я згодний. Туди завезли людей. Тут немає навіть про що сперечатися. Цими людьми ніхто не займався. Вони як були, так і лишились руськими совками….От і маємо «ДНР», – зазначив Подерв’янський  у  програмі «16+» на каналі Skrypin.ua.

Як бачимо, обговорювання даного питання є досить динамічним та неоднозначним. Адже таке недвозначне слово – “генетика” яке мав необачність помилково вжити пан Міністр досить яскраво демонструє наскільки болючими та складними й досі залишаються проблеми популяризації української культури у проблемних регіонах України. GU

 

 

Коментарі закріті