Автор: Альона Москалу, редактор Global Ukraine News
Тисячі українських студентів щороку залишають Україну заради навчання за кордоном і цей процес набирає все більшого масштабу.
За даними статистичного звіту експерта Аналітичного центру CEDOS Єгора Стадного щодо кількості українських студентів, які навчаються у закордонних університетах на денній формі навчання (охоплює 34 країни світу), у 2015 навчальному році за кордоном навчалися 53 тисячі громадян України.
Серед найбільш бажаних для навчання країн для українських студентів були і є: Польща, Німеччина, Росія, Канада, Чехія, Італія, США, Іспанія, Франція, Австралія, Великобританія.
Щоб більше дізнатися, що спонукає українських студентів виїжджати за кордон, які перспективи вони бачать в отриманні освіти поза межами України та чи мають у планах повернутися назад в Україну, редакція Global Ukraine News продовжує знайомити читачів з історіями українських студентів, які навчаються в різних країнах світу.
Сьогодні ми знайомимось з історією української аспірантки Олени Печак, яка поділилась своїм досвідом навчання у Греції.
Олено, розкажіть, будь ласка, про себе? Як Ви опинилися за кордоном?
Так складалось з самого дитинства, що виходило часто подорожувати і не тільки Україною. Тому цікавість завжди мене штовхала робити різні сміливі кроки. Ще під час навчання у КПІ (Національний технічний університет України імені Ігоря Сікорського) через вільне володіння англійською і французькою я мала можливість залучитись до багатьох міжнародних проектів. Після магістратури трохи попрацювала на держслужбі і була розчарована станом справ. Було дуже чітко зрозуміло, що місцеву бюрократію можна розворушити тільки з-за кордону і визріло рішення стати міжнародним експертом у моїй сфері. Поділилась своїми думками з колишніми партнерами і відправила на розгляд свої документи. Мені відповіли з Греції, що є місце в аспірантурі і є можливість поборотись також за стипендію.
Як відбулась адаптація до Греції? Що давалося найскладніше?
Адаптуватись допоміг мій попередній досвід роботи за кордоном, тому переїзд був доволі легким, а колектив був більш-менш знайомий.
Де і на якій спеціальності навчаєтесь?
Зараз я закінчую аспірантуру в Національному Технічному Університеті Афін, що є найбільшим технічним ВНЗ Греції.
Як поступають в аспірантуру у даній країні? Яка її тривалість?
Є певні особливості при вступі в аспірантуру в Греції. По-перше, у викладача має бути місце. По-друге, середній бал диплому має бути високим чи дуже високим, бо конкурс на місце відкритий для всіх (як греків так і іноземців). По-третє, фінансова підтримка може бути у формі стипендії або «зарплати» в рамках проекту (-ів). На відміну від більшості західних університетів, аспірант у Греції не вважається співробітником із гарантованою зарплатою і це інколи створює певні труднощі. Тривалість дослідницької роботи не може бути менше 3-х років. При цьому не рахується перший рік, під час якого треба опанувати основи грецької мови.
Фото: Під час конференції у Римі
Читати за темою: Як працюється українцям в Греції?
Які можливості фінансування роботи над дисертацією?
Українці мають можливість отримати на конкурсній основі стипендії від грецького уряду як для навчання у ВНЗ, так і для досліджень. На жаль, кількість коштів значно урізано за кризові роки, проте це краще, ніж нічого.
Загалом, серед іноземців дуже популярним є напрямок медицини і це легко зрозуміти. Під час навчання не просто вивчаєш терміни, а закріплюєш нові знання повсякденною мовою. Інженерам також доволі легко даються слова з тих же причин.
Яка тема Вашої дисертації?
Моя робота стосується теорії прийняття рішень в екологічній і енергетичній сферах. Насправді, це – міждисциплінарний напрям, за який ніхто в Україні братись не хотів. Це ще не згадую, скільки разів заперечували саму ідею парникового ефекту і зміни клімату Землі. У нас досі всі процедури йдуть через певні галузеві вчені ради і з темою, яку важко приписати до якоїсь вузької науки, захиститись майже неможливо. Хоча весь світ зараз найбільше цікавиться саме речами на стику традиційних дисциплін.
Як проходить співпраця з Вашим науковим керівником/ з центром наукових досліджень до якого ви прикріплені?
Викладачі відкриті, з ними можна спокійно спілкуватись, допомагають і підтримують. Дуже сприяє команда, з якою я зараз працюю, підтримує і допомагає з робочими питаннями. Часто буває, що найкращі ідеї і рішення приходять під час посиденьок після важкого робочого тижня.
Які ключові відмінності написання дисертації у даній країні по відношенню до цієї роботи в Україні? Яку технічну базу надають для практичних досліджень?
Аспірантура у Греції не йде в ніяке порівняння з Україною (порівнюю з досвідом друзів, що навчаються в Україні). Значно менше бюрократії, свобода досліджень, доступ до найкращих наукових журналів і матеріалів світу (сюди і лабораторне обладнання входить). Не треба платити за публікації, витрати на участь у конференціях частково або повністю покриває університет чи проект.
Як суспільство сприймають тих, хто пише/ захистив дисертацію у Греції?
Через малу кількість університетів у самій Греції і, відповідно, високий конкурс на місце, людей з вищою освітою поважають. Проте через фінансову кризу багатьом довелося переїхати до інших країн і це вже охрестили колосальним витіком мізків.
Читати за темою: Як бути українським студентом в одному з найпрестижніших ВНЗ Європейського Союзу?
Як проходить Ваше студентське дозвілля? Чи легко знайти баланс між написанням дисертації та приватним життям?
Варто зазначити, що аспірант вже не типовий студент. І часто робочий графік зовсім не нормований. Зазвичай до обов’язків входить допомагати на лекціях і лабораторних, що можуть тривати до 22.00. Якщо наближається дедлайн по якомусь проекту, то доводиться жертвувати вихідними і сном. На щастя, все це легко компенсується великим вибором дозвілля. У самому кампусі, крім хорошого спортзалу (інфраструктура після Олімпіади 2004), є можливість відвідувати театральну студію, курси малювання і навчитись традиційним запальним грецьким танцям. Через зручність графіку я собі вибрала танці. Цікавим є те, що на уроках танцюють разом студенти і викладачі.
Фото: традиційні грецькі танці
Читати далі