Global Ukraine News

5 та 6 квітня: успіх українського безвізу та хто стояв на заваді

Автор: Марта Дьомочко, редактор Global Ukraine News

Безвізовий режим з Європейським Союзом традиційно останні кілька років був одним з найгостріших питань. Україна була тією країною, яка заплатила за свої євроінтеграційні прагнення та європейські ідеали найбільшу ціну — людські життя. Виконавши всі умови, які поставив перед нами Європейський Союз, ухвалення доленосного рішення все ж затягувалося то через механізм призупинення режиму, який ніяк не могли ухвалити всередині ЄС, то через інші внутрішньоєвропейські причини, то через позиції та перестороги окремих країн.

9 березня комітет Європарламенту з громадянських свобод, юстиції та внутрішніх справ затвердив безвізовий режим для України. А тому залишалося останні кроки – дебати та голосування в Європейському парламенті та схвалення Радою. Саме перші два і трапилися 5 та 6 квітня.

Читайте за темою: Актуальна тема: коли буде розглянуто безвізовий режим для України?

5 квітня — дебати: хто ж був проти скасування віз?

Європейський парламент на сесії 5 квітня розпочав дебати з питання надання Україні безвізового режиму з Євросоюзом. Дебати спочатку  відкладали через хибне повідомлення про пожежі.

Свій виступ від імені доповідача з українського питання євродепутата Марії Габріель розпочав євродепутат Міхал Боні. “Україна виконала усі вимоги, надані ЄС, і навіть перевершила очікування у проведенні реформ. Важливі впровадження відбулися у сфері безпеки документів, керування перетином кордонів, публічного адміністрування та виконання базових прав. Європейський парламент повинен підтвердити принцип, що будь-яка країна, що отримала критерії Єврокомісії для візової лібералізації та виконала їх, має отримати візові переваги для своїх громадян”, – резюмував Боні, повідомляє 24 канал.

“Європейська народна партія”, “Альянс Зелених”, “Альянс прогресивних соціалістів і демократів”, “Альянс лібералів і демократів” сформували своєрідну проукраїнську коаліцію. Вони певні, що українці після Євромайдану заслужили на заохочення своїх євроінтеграційних прагнень.

В той же час, представники праворадикальних фракцій виступили проти схвалення даного рішення. Крім того, за повідомленнями Європравди, напередодні троє євродепутатів, які сповідують праву націоналістичну і євроскептичну ідеологію, внесли поправку в резолюцію, яка пропонувала відмовити Україні в безвізі. Проте така позиція не мала підтримки у Європарламенті.

Загалом, чверть присутніх депутатів – 10 із 40 – виступили однозначно проти скасування віз для українців. Усі представники фракції “Європа націй і свобод“, лідером якої називають Марін ле Пен із французького “Національного фронту”, не підтримують цієї ініціативи. Це – Жіль Лебретон, Едуард Ферранд, Франц Обермайр, Марі-Крістін Арнауту та Ауке Цилстра. Вони вміло зіграли на стереотипах європейців щодо України.

Але разом із ними проти виступили інші парламентарі. Були й два позафракційні грецькі депутати – Георгіос Епітідеос і Елефтеріос Синадіос, а також депутати від “Об’єднання консерваторів і реформістів” Марк Демесмекер і від правоцентристської “Свободи та прямої демократії” Беатрікс фон Сторх. Вони також використовували меседжі про “найбільш корумповану країну Європи” та “громадян, яким не потрібні поїздки до ЄС, які не можуть собі цього дозволити”.

Читайте за темою: Закордонні ЗМІ про Україну: торгівля людьми, безвізовий режим та божевільні трюки пілотів

В Україні президент – олігарх з панамських документів. У них немає свободи слова, журналісти, які критикують президента, переслідуються“, – заявила Беатрікс Фон Сторх, представниця німецької партії “Альтернатива для Німеччини“, яку в ЄС  вважають фінансованою з Росії.

В Україні був скинутий президент Янукович, і зараз при владі фашисти, які прийшли через переворот. Як ви можете надавати безвіз країні, в якій немає демократії”, – зазначив  Елефтеріос Синадінос.

Радикально щодо попередніх колег висловилася Анна-Марія Корацца-Більдт: “Колеги, ми щойно прослухали виступи агентів Путіна в європейському парламенті“, – заявила вона під оплески.

  6 квітня — доленосне та успішне голосування в Європарламенті

Голосування відбулося сьогодні, 6 квітня. Ще зранку депутати України заявляли, що очікують на позитивне рішення з цього приводу. Українське питання  розглядалося  у другій частині пленарної сесії, яка тривала з 13:00 до 15:00 з київським часом.

Тільки що надійшла новина, 521 голос у Європейському парламенті за безвізовий режим з Україною. Я вітаю Арсенія Петровича (Яценюка – ред.), я вітаю Володимира Борисовича (Гройсмана, – ред.), я вітаю всіх, хто доклав до цього максимум зусиль. І я вітаю тебе, український народе, я вітаю тебе, Україно“, – проголосив глава держави Петро Порошенко.

У підсумку, маємо таку статистику по голосуванню: “за” проголосували 521 депутат ЄП, “проти” – 75, утримались – 36.

Читайте за темою: Актуальна тема: безвізовому режиму для України таки бути? Рішення за Європарламентом

Журналістам вдалося з’ясувати, що комітет постійних представників уже вніс безвіз до свого порядку денного на 29 квітня, тобто голосування сприймається як доконаний факт і формальність. За процедурою, це рішення має затвердити Рада Євросоюзу 11 травня. Документ також повинні підписати у травні президент Європарламенту та головуючий у Раді ЄС представник Мальти. Рішення набуде чинності на 20 день після опублікування, тобто вже у червні. GU

 

Поділитись

Коментарі закріті