Global Ukraine News

«Бронзова ніч» і золотий світанок

Автор: Максим Кияк, співзасновник мережі Global Ukrainians

Відомо, що той, хто не робить висновки з минулого, є приреченим повторити вже скоєні помилки у майбутньому. Але не менш хибним є зосередження виключно на власному досвіді чи на історії власної країни.

У передчутті травневих посиденьок на природі навряд чи багато з українців згадали про події десятирічної давнини, що, по суті, стали передвісником російської агресії у 2014-му. А даремно, адже саме тоді під час подій так званої «Бронзової ночі» або «Бронзового солдата» невеличка Естонія однією з перших пострадянських країн відчула затхлий подих «руського міра» та моторошне скрипіння його «духовних скрєпів».

Через те, що тогочасна влада цієї балтійської держави вирішила перемістити монумент невідомим солдатам радянської армії за межі Таллінна на кладовище, Кремль відповів заворушеннями з боку етнічних росіян та заїжджих «туристів». Не гребував він тоді й інформаційною та торговельною війнами, психологічним тиском і, звичайно ж, надмасштабними кібератаками на інфраструктуру, медіа, політичні партії та державні структури.

Читайте за темою: У Києві відбудеться панельна дискусія щодо «Бронзової ночі» в Естонії

У кількох сотнях метрів від Таллінна відбулися масові заворушення, схожі до тих, що мали місце на сході України навесні 2014 року, не лише за формою, але також і за змістом. Адже російськими ЗМІ естонська влада за свої дії була названа «вандалами», «фашистами» та «русофобами». А ось учасники мітингів, котрі «боролись» із «фашизмом» шляхом мародерства, були охарактеризовані тими ж ЗМІ як «мирні протестувальники». Російська пропаганда надавала неправдиві дані щодо кількості жертв під час тогочасних подій, вигадувала таємні в`язниці, в яких нібито «катували» російських протестувальників або те, що згаданий монумент начебто взагалі було зруйновано.

Не менш активно з боку Кремля використовувались й етнічні стереотипи, навішування ярликів й історичні наративи Другої світової війни. Ну і, звичайно ж, вже тоді в Естонії «їх там не було». Тобто Кремль заперечував будь-яку свою причетність до подій «Бронзової ночі». Навіть головні дійові особи у Кремлі були тими ж, що і сьогодні: Сєргєй Лавров, Марія Захарова і президент Російської Федерації.

Проте Естонії вдалося вистояти та пережити ту важку й довгу «Бронзову ніч», побудувати міцне суспільство та перетворитися на найбільш успішну пострадянську країну. Відтак, хочеться сподіватись, що так само й Україні вдасться не просто пережити темну ніч, але і зустріти золотий і обов`язково переможний світанок.

Фото та відео матеріали з панельної дискусії «Десять років «Бронзовій ночі» в Естонії як передвісника російської дезінформації проти України»

Поділитись

Коментарі закріті