Global Ukraine News

«Купи ікону – врятуй життя»

Автор: Марта Дьомочко, редактор Global Ukraine News

Перший добровольчий мобільний шпиталь (ПДМШ) ім. Миколи Пирогова – унікальний проект із залучення цивільних лікарів до надання медичної допомоги військовим та цивільним в районах проведення АТО.

Ідея створити такий шпиталь виникла у Геннадія Друзенка, відомого українського правника, публіциста, перекладача та громадського активіста, як реакція на шок Іловайська. Волонтери розмірковували: в чому системна проблема, яка привела до таких абсолютно неприйнятних втрат, i зрозуміли, що потрібно скоротити занадто «довгий шлях» від евакуації до кваліфікованої медицини. Якщо не зупинена кров, не зафіксовано переломи, не поставлена крапельниця – тоді велика ймовірність, що такого пораненого медики, які знаходяться за двісті кілометрів, врятувати уже не зможуть. У медицині це називається «правилом золотої години»: протягом години після поранення боєць повинен отримати першу допомогу, розповідає пан Геннадій в одному із своїх інтерв’ю.

Таким чином, волонтери взялися за вирішення цієї проблеми та створили добровольчий медичний шпиталь. Проект реалізує Благодійний фонд «Перший добровольчий мобільний шпиталь ім. Миколи Пирогова» у співпраці з Міністерством охорони здоров’я України, Міністерством оборони України, Генеральним штабом Збройних Сил України та за підтримки Ради національної безпеки та оборони України.

ПДМШ відправився в зону АТО в середині грудня 2014 року. Зараз до нього залучено понад 100 висококваліфікованих добровольців-медиків і фельдшерів, які вже надали допомогу більш як 1500 пацієнтам, шляхом евакуації, хірургічної та терапевтичної допомоги.

Концепція мобільного польового шпиталю є адаптацією системи FST – Forward Surgical Teams – до реалій бойових дій на території України. Запровадження FST в Армії США дозволило досягти показника у 97% виживання поранених – завдяки розміщенню кваліфікованої медичної допомоги якнайближче до лінії фронту. Важливими аспектами є те, що час розгортання шпиталю – 30 хвилин, швидкість переміщення під час передислокації – 50 км/год. Крім того, він може надати допомогу 10 пораненим щогодини та прийняти поранених із 80-кілометрового сектора боїв.

Оскільки проект має волонтерський характер, то і фінансування для нього учасники шукають самі. Одною з форм підтримки ПДМШ ім. Миколи Пирогова є організація турів мистецької акції «Придбай ікону – врятуй життя» в країнах ЄС, США та Канади, Австралії. Акція має форму виставки-продажу: під час акції можна придбати ікони, написані на ящиках від набоїв, привезених із районів проведення АТО. Авторами ікон є київські митці Роман Селівачов, Олесь Клименко та Софія Атлантова. Також під час акції можна послухати пісні видатного українського бандуриста та лірника Тараса Компаніченка.

Основна ідея проекту полягає в демонстрації того, як мистецтво може перетворити те, де спочатку містилися боєприпаси, призначені для вбивства людей. Мистецтво, творчість змінює ці речі і може зцілити не тільки душі, а й тіла.

Художники вирішили об’єднати те, що є найбільш традиційним в українській культурі – ікона, яка для українців завжди була символом світу, гуманності і любові – з артефактами сучасної війни, таким чином ілюструючи перемогу гуманізму і пацифізму над ненавистю і руйнуванням. Тут акцент робиться на художніх, а не молитовних властивостях робіт, які будуть представлені на виставці.

Виставки вже відбулися в багатьох містах та державних установах України та Європейського Союзу, зокрема, у Верховній Раді України, Литовському Сеймі та Європейському Парламенті. Акції збирають велику кількість не лише небайдужих громадян, а й високопосадовців. Наприклад, на відкритті виставки в Литовському сеймі 21 вересня 2015 року був присутній віце-спікер Сейму Ґядімінас Кіркілас, дипломати Посольства України, представники литовських волонтерських організацій, литовська громадськість.

Олександра Саєнко, активістка української діаспори, аташе з питань культури і зв’язків з громадою в Посольстві України в Республіці Австрія, так описала акцію, яка відбулася днями у Відні: «Здається, вперше в житті я відчула піднесення від володіння матеріальним об’єктом. Хоча він не зовсім матеріальний. Ікона, намальована на ящику від набоїв із зони АТО, – це уже щось надматеріальне і глибоко символічне. Для мене символізм підкреслюється тим, що це – Покрова Пресвятої Богородиці, покровительки українських чоловіків з давніх часів. Мистецька акція Першого добровольчого мобільного шпиталю імені Пирогова – це розповідь, від якої щемить серце, але яка наповнює світлими думками і вдячністю до дуже хороших небайдужих людей, які рятують всіх нас там».

Ці виставки допомогли зібрати понад € 20 000 для мобільного госпіталю, який фінансується виключно за рахунок пожертвувань. У Європі ці події також виконують важливу задачу, крім збору коштів. Автори намагаються показати європейцям справжню душу України, великої європейської нації, яка в даний час бореться за мир і право повернутися туди, куди вона належить – до Європи.

Закликаємо усіх небайдужих, та особливо членів мережі Global Ukrainians, підтримати акцію та сприяти її організації у Ваших містах. Разом ми зможемо врятувати не одне життя та допомогти нашим захисникам на Донбасі повернутися до свого дому та сімей живими та здоровими. GU

Сохранить

Поділитись

Коментарі закріті