Українські пам’ятки, які оцінив увесь світ: Світова спадщина ЮНЕСКО в Україні (частина І)

Автор: Марта Дьомочко, редактор Global Ukraine News

Видатні пам’ятки історії світу, які вдалося вберегти, попри плин часу та руйнування, пам’ятки, які є унікальними в своєму роді, – саме такі визначні архітектурні та мистецькі об’єкти вносить до свого списку World Heritage (Світової спадщини) ЮНЕСКО. Серед них: Акрополь, собори в Ам’єні і Шартрі, історичний центр Варшави, археологічний заповідник Дельфи, міста Венеція та Бразиліа, Єллоустонський національний парк у США та чимало інших. Не оминула увагою ЮНЕСКО й Україну: список об’єктів Світової спадщини в Україні станом на 2015 рік налічує 7 найменувань, що приблизно становить 0,68% від загальної кількості об’єктів Світової спадщини у світі.

Розташування пам’яток Світової спадщини в Україні

Які ж українські пам’ятки привернули увагу міжнародної організації та що нам, українцям, та закордонним відвідувачам варто подивитися в першу чергу? Пропонуємо Вашій увазі добірку пам’яток Світової спадщини в Україні.

Золотоверхі київські пам’ятки

Золотоверхий Київ ЮНЕСКО не могла оминути увагою: його неймовірні собори не залишають байдужими чимало туристів. Вони мають давню історію, унікальну архітектуру, власну величність, яку не можливо забути, кожен, хто їх відвідає відчує надзвичайну атмосферу, яка панує всередині та склалася за віки.  Серед київських святинь ЮНЕСКО виокремила три найбільш унікальні з погляду історії та архітектури: Києво-Печерську Лавру, Софію Київську та Церкву Спаса на Брестові.

Києво-Печерська Лавра

Успенська Києво-Печерська Лавра – унікальна святиня православ’я, яка була заснована ще у 1051 році. Щороку її відвідують тисячі паломників та туристів. Проте не завжди Лавра була такою популярною: сумне ХХ століття було «темною плямою» в історії собору: в приміщенні було замордовано радянськими нквдистами митрополита Галицького та Київського Володимира, а згодом церкву було підірвано в ході Другої світової війни. Лише у 2000 році Свято-Успенський Собор був відбудований.

Церква Спаса на Берестові теж вважається частиною історико-архітектурного ансамблю Лаври, хоч і розташована за межею її фортечних мурів, і разом з нею у 1990 році була включена до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО. Це – стародавня церква на колишній околиці Берестове, пам’ятка архітектури XI–XII ст.

Фреска «Чудесний лов риби»

Церква Спаса на Берестові

Читайте за темою: Трійця: історія, обряди і повір’я Зелених Свят

Після зведення у XI–XII ст. стіни храму були прикрашені фресками, але той первісний вигляд інтер’єрів до нашого часу не зберігся. У 40-х роках XVII століття, після відбудови, храм заново розписали грецькі майстри, яких запросив Петро Могила. Справжньою сенсацією стало відкриття у травні 1970 року на західній стіні нартекса храму фрагментів первісних фресок XI–XII ст. Тоді ж була розчищена фреска «Чудесний лов риби».

Читати далі

1 2 3

Коментарі закріті