Global Ukraine News

Народна дипломатія в Швейцарії: інтерв’ю з Надією Варголою

Проект Global Ukraine розвиває нову глобальну мережу для більш системної співпраці українських лідерів з усього світу. Йдеться про створення комунікативної платформи, яка допоможе розвинути спільні нові проекти. Рубрика Global Ukrainians розповідає про новостворені пост-майданні рухи та українських лідерів глобального масштабу, їхні внески та майбутні проекти на підтримку боротьби Українського народу за свободу та за європейський вектор розвитку України. Для кращого розуміння ситуації у Швейцарії, ми звернулись до глобальної та проактивної українки – Надії Варголи.

Надія Варгола – українська активістка в Швейцарії, співзасновниця Alumni Fund Ukraine

GU: Розкажіть трохи про себе, у якій галузі Ви працюєте та як давно поїхали з України ?

Я родом з Івано-Франківщини. Після 8-го класу я вступила до Фізико-технічного ліцею в Івано-Франківську. Досі вважаю цей момент переломним, оскільки там добре зрозуміла, що для досягнення високих результатів потрібно багато працювати. У моїх батьків дома досі зберігаються стопки товстих списаних зошитів з алгебри, геометрії та фізики, а також багато моїх конспектів з англійської мови, яку я сама вдосконалювала дома в вільний час. І це дало свої плоди. За результатами вступних іспитів на економічний факультет в Києво-Могилянську Академію мої бали з математики та англійської мови були в топ-10 серед усіх вступників. На другому курсі навчання я пройшла відбір до програми обміну студентами «Freedom Support Act» й на рік поїхала вчитися до США. Повернувшись до Києва, завершила навчання в рідній Могилянці, отримала ступінь бакалавра з економіки з відзнакою й влаштувалася на свою першу роботу – аналітиком в австрійському інвестиційному банку в Києві.

Пропрацювавши два роки, вирішила додатково здобути знання закордоном, маючи за мету отримати МВА. Здала GMAT та, отримавши пропозицію стипендії, яка на 100% покривала вартість навчання, я погодилася на навчання в GISMA Business School в Німеччині в м. Ганновер. Це спільна програма з американським Purdue University, який видав мені диплом MBA після закінчення навчання.

Ще до закінчення навчання, я отримала пропозицію від швейцарської енергетичної компанії Alpiq і в вересні 2006р. почала в них працювати, переїхавши в Швейцарію разом з чоловіком. Спочатку це була посада менеджера з розвитку бізнесу в Східній Європі, включаючи Україну. На жаль, тоді з Києвом налагодити співпрацю у цій галузі не вдалося – заважала непрозорість та бюрократія. Пізніше мене зацікавила відновлювальна енергетика, і в цій сфері я працюю вже вісім років. У мене є двоє дітей, досить усталене життя, і таким напевне би й було, якби не стався Євромайдан.

Демонстрація у Давосі під час Світового Економічного Форуму, січень 2014 року

GU: А які зміни вніс Євромайдан?

Коли почався Майдан, я, будучи в декретній відпустці зі своєю молодшою дочкою, слідкувала за подіями майже цілодобово. Досі не можу передати словами ті відчуття, які в мене були, коли дивилася лайв-стріми посеред ночі з Майдану в вогні та димі, той мікс страху та абсолютного захоплення людьми, які тоді були там. Для мене це був один з тих моментів, які змінюють життя. Тоді 3-5% населення довели, що в України є перспективи, вони вибороли українцям шанс на зміни. Але зараз потрібна спільна праця мільйонів протягом багатьох років, щоб реалізувати цей шанс. Героїзм, який було продемонстровано тоді на Майдані й пізніше, коли на Україну напала Росія, і величезна кількість людей стали волонтерами, – цей порив значною мірою вплинув на багатьох українців як в Україні, так і закордоном. Це те, що мотивує зараз всіх цих людей допомагати Україні.

Українська діаспора в Швейцарії досить нечисленна та розпорошена. Але коли на Майдані почали розгортатися драматичні події наприкінці грудня 2013р., ми тут провели першу зустріч в Берні, де обговорювали, що ми можемо зробити. Потім подібних зустрічей було дуже багато. Ми організовували і проводили десятки демонстрацій: в Давосі, Цюриху, Берні, Базелі, Женеві. Ми відчували, що просто зобов’язані підтримати українців в Україні, справді захоплюючись їхнім героїзмом. Це єдине, що ми могли тоді зробити, щоб привернути увагу європейської й світової спільноти до подій в Україні.

Демонстрація у Берні після розстрілів на Майдані Незалежності, лютий 2014 року

Коли я була в декретній відпустці по догляду за дитиною, то дома вирішувала організаційні питання, планувала демонстрації з іншими активістами, отримувала дозволи, а мій чоловік завжди їздив на демонстрації, стояв з транспарантами. Пізніше ми їздили разом. Часто ми за власні кошти друкували транспаранти, платили за матеріали для демонстрацій. Але так робили всі. Всі розуміли, що це найменше, що ми можемо зараз зробити. В той час ми познайомилися з багатьма чудовими українцями в Швейцарії, яких ніколи раніше не знали. Тому зараз маємо знайомих з багатьох активних осередків в Швейцарії: Базельський Осередок Українського Товариства та організація 24h-help, які роблять просто надзвичайно важливу роботу з гуманітарною допомогою Україні, організація Schweiz-Ukraine, яка робить політичні звернення та протидіє пропаганді, Бернська активна група, яка організовує різноманітні події, організація Free Ukraine, яка проводила багато подій в французькій частині Швейцарії.

Демонстрація в Цюриху перед редакцією швейцарської газети 20 Minuten проти поширення російської пропаганди, вересень 2014

Демонстрація в Берні для підтримки українських політв’язнів в Росії, лютий 2015 року

GU: На яких проектах Ви зосереджені зараз?

Для мене особисто завжди дуже важливим напрямком була освіта. Змінити дорослих дуже важко, хоча це й можливо. А от змінити дітей відносно легко, на них можна впливати. Тому, щоб Україна стала справді розвиненою, демократичною, відкритою державою, нам потрібно зосередитися на дітях, яким зараз 7, 13, 18 років. Якщо зможемо на них вплинути, змінити їхній світогляд, зробити більш відкритими, відповідальнішими, навчити, що кожен має брати ініціативу у свої руки, – тоді Україна матиме перспективи.

Тому минулого року я й почала шукати, які є в Україні освітні проекти, і познайомилася з дуже цікавою організацією у Львові. Вона називається «На Часі» й працює над програмами для викладачів для підвищення їхньої кваліфікації. Я була справді в захопленні від цих молодих людей зі Львова, які не чекали поки хтось щось для них зробить, а самі почали працювати над творенням позитивних змін в українській освіті. Я підтримувала їх ідеями, фінансами, ресурсами. А цього року допомогла їм з формуванням Наглядової Ради, куди ввійшли освічені активні українці з-за кордону, справжня еліта еміграції минулих десятиліть. Ті, хто фінансово і професійно повністю себе реалізували поза межами України, але хочуть внести свій досвід, свої ідеї, свої контакти та ресурси для розвитку України та української освіти.

Другий важливий і центральний для мене освітній проект – це Alumni Fund Ukraine (Фонд Випускників України). Це платформа, яка об’єднує людей з метою розвитку української освіти. Одна з цілей – це максимально залучити до розвитку української освіти українців з-за кордону та розвивати традицію підтримки своїх навчальних закладів випускниками. Мені здається, що таке залучення є дуже важливим. І це те, що, на жаль, не розуміють багато людей в Україні, і раніше зовсім не розуміла Україна на рівні держави. Вони мислять категоріями минулих століть, виїхав – значить зрадник. Але в сучасному глобальному світі це – не так. Українці, навіть проживаючи закордоном, можуть зробити дуже багато, поширюючи вплив України закордоном та підтримуючи активних українців в Україні! Вже не говорячи про те, що залучення цих людей в українські проекти та близькі контакти в Україні, завжди підвищують шанси, що ці люди чи їхні діти можуть повернутися в Україну в майбутньому, «привізши» з собою також досвід, знання, ресурси та західний світогляд.

GU: Розкажіть детальніше про проект Alumni Fund Ukraine ?

Це організація, заснована в грудні 2015р. в Швейцарії. Окрім мене її засновниками ще є Світлана Лукасевич та Ірина Клименко (випускники Києво-Могилянської Академії) та Дмитро Шищенко (випускник КПІ). Мій брат, Володимир Варгола, планує долучитися, щоб підтримувати нашу активність в Україні. Наша місія – створити фінансову, ресурсну та ідейну платформу, яка дозволить кожному долучитися до розвитку української освіти просто, прозоро та надійно. Щоб будь-хто, а особливо українські випускники, які зростали та вчилися в Україні, а зараз живуть і працюють закордоном, змогли легко та надійно підтримувати свої рідні школи і вузи коштами, ресурсами та досвідом. Щоб освітні активісти на місцях мали потужну підтримку в розвитку своїх власних навчальних закладів. Щоб українські діти зростали освіченими, відповідальними та ініціативними людьми.

Ми зараз на самому початку реалізації проектів, але бачимо чималу зацікавленість. До перекладу курсу «The Science of Everyday Thinking», який є базою нашого проекту «Навчаємося критичному мисленню разом», вже долучилися десятки перекладачів-волонтерів в Україні. У нас з’явилися перші партнери. Провідна українська юридична компанія Arzinger безоплатно консультує та підтримує нас у всіх юридичних питаннях. Київська студія GingerBrand працює зараз над створенням нашої візуальної айдентики на партнерських засадах. Зараз ми в пошуках висококваліфікованої компанії, яка б допомогла нам з розробкою та дизайном веб-сайту.

Ми бачимо великий інтерес до змін в українській освіті і думаємо, що ми всі разом, активні українці в Україні та закордоном, об’єднавши свої зусилля заради спільної мети, справді зможемо добитися позитивних змін для тисяч українських школярів та студентів.

GU: Які основні проекти Alumni Fund Ukraine?

Зараз ми активно працюємо над запуском трьох пілотних проектів. Перші два – це створення осередків Фонду випускників Києво-Могилянської Академії та Фізико-технічного ліцею в Івано-Франківську. В перспективі ми надіємося, що до нас можуть долучитися десятки і сотні інших українських шкіл та університетів.

Третя наша поточна ініціатива – це пілотний всеукраїнський проект «Навчаємося критичному мисленню разом» в співпраці з провідною українською платформою онлайн-курсів «Прометеус». Критичне мислення – це те, що справді необхідно в сучасному розвиненому суспільстві, але на що, традиційно, звертається мало уваги в українській освіті. Цей проект базується на перекладеному українською мовою онлайн-курсі «The Science of Everyday Thinking», який входить в топ-3 найкращих масових онлайн-курсів світу за оцінками слухачів! Я сама пройшла його 2 роки назад. Це один з тих курсів, який може сильно вплинути на світогляд людини і потенційно мати значний вплив на її майбутнє!

GU: Це – перспективні проекти, які близькі до нашого проектного напрямку Global Ukraine Academy, який розробляється для студентів 4-5 курсів. В наших планах – допомогти розвинути мережеву систему освіти, щось на зразок Університету майбутнього, з залученням сучасних технологій, передових спеціалістів та активних українців, які давно викладають в західних країнах і мають чому навчити українську молодь. Розкажіть про Ваші майбутні конкретні кроки, будь ласка ?

Коли ми будували нашу модель, то визначили для себе кілька основних напрямків підтримки і допомоги, а саме:

1) допомога для учнів та студентів (стипендії, нагороди);

2) допомога для викладачів (премії, нагороди, можливість професійного розвитку);

3) поза-навчальна активність (конкурси, проекти, змагання, екскурсії та зустрічі з цікавими людьми);

4) якість навчання (технічна база, обладнання, інновації в освіті).

Важливою складовою є близька кооперація команди кожного локального осередку зі своєю школою чи університетом з метою виявлення конкретних потреб кожного навчального закладу. Говорячи про вашу ініціативу Global Ukraine Academy, я бачу, що у нас може бути багато точок перетину та можливостей для співпраці.

На даний момент ми фіналізуємо нашу модель та запускаємо пілотні проекти, працюємо над реєстрацією в Україні. Важливою також є розробка веб-сайту, бо тоді кожен зможе долучитись і підтримати той напрямок, над яким він хоче в майбутньому працювати. Загалом, ми будемо дуже раді співпраці. Потрібна максимальна комунікація, контакти, адже в нас є представники шкіл, активісти, випускники, у Global Ukraine – велика мережа цікавих спікерів, а також багато активних українців закордоном. Один з можливих варіантів співпраці – це створення спеціальних педагогічних програм за різними напрямами.

Я впевнена, що в співпраці з Global Ukraine ми зможемо залучити топових спікерів, організувати кілька проектів, і це може стати поштовхом до подальшого динамічного розвитку наших ініціатив.

GU: Чи є у Вас часовий план розвитку проекту?

Орієнтовно до кінця квітня цього року ми хочемо запустити наш веб-сайт та веб-сайти наших двох пілотних осередків. Початок роботи перших двох осередків для Києво-Могилянської Академії та Фізико-технічного ліцею в м. Івано-Франківську заплановано на травень. З листопада плануємо почати приймати заявки на створення осередків на постійній основі для будь-якого навчального закладу.

Наша модель ґрунтується на тому, що осередок може бути створений тільки тоді, коли є активна команда, яка хоче його розвивати. Ця команда має включати активних випускників, але також активних школярів/студентів та освітян з цього навчального закладу. Тобто в школі має бути активне ядро, лише тоді стане можливою співпраця та розвиток проекту, залучення благодійників тощо.

Вже зараз ми почали роботу над перекладом курсу для проекту «Навчаємося критичному мисленню разом». До травня плануємо все завершити, включаючи професійне озвучування всіх відео курсів. Окрім того ми хочемо оголосити конкурс для школярів та студентів з цінними призами, щоб додатково мотивувати їх пройти цей курс. Ми плануємо зробити оголошення курсу спільно з «Прометеус» та провести відповідну медіа-кампанію.

GU: Проте, чи може імпульс йти саме від діаспори?

Так. До прикладу, так зараз розвиваються наші пілотні осередки. Я, випускник Фізико-технічного ліцею в м. Івано-Франківську, є ініціатором, але надзвичайно важливою є його підтримка іншими. Для ліцею я вже залучилася підтримкою проактивної викладачки, яка зацікавилася цим проектом та взяла на себе завдання щодо побудови локальної команди. Основне – це наявність команди на місці. Коли є ця команда – тоді можна щось робити. Але ініціатором (та першим благодійником) може стати і український випускник з діаспори. Тому це чудова думка – поширювати інформацію про нашу ініціативу саме серед Вашої мережі! GU

Розмовляла Віолета Москалу
Головний редактор Global Ukraine News

Поділитись

Коментарі закріті