Global Ukraine News

У Будапешті урочисто відзначили День української культури

Днями у Будапешті пройшло урочисте відзначення Дня української культури в Угорщині. Організаторами святкування стали Державне самоврядування українців Угорщини та Товариство української культури в Угорщині за підтримки Посольства України в Угорщині. Про це йдеться на Facebook-сторінці громадської організації ukrajinci.hu.

Проведення Дня української культури в Угорщині започатковано 20 лютого 1998 року встановленням Товариством української культури в Угорщині меморіальної дошки на стіні колишньої Королівської друкарні у Будайській фортеці на відзначення 160-ліття з дня випуску у Будапешті першої літературної ластівки Західної України – альманаху народних пісень і літературних творів «Русалка Дністровая».

Читайте за темою: У Будапешті зустрілися угорські та українські прикордонники

За багаторічною традицією свято української культури в Угорщині розпочалося покладанням вінків до меморіальної дошки «Русалка Дністровая» у Будайській фортеці. Українці Угорщини кожного року приходять сюди, щоб прилучитися до витоків українського літературного письменства, народних джерел «Русалки Дністрової», вшанувати пам’ять її творців – Маркіяна Шашкевича, Івана Вагилевича та Якова Головацького.

Продовжився День української культури святковим концертом в імпозантному концертному залі «Дуна Палота» в центрі Будапешта. На його початку з привітанням до присутніх звернулися президент Державного самоврядування українців Угорщини Юрій Кравченко, Надзвичайний та Повноважний Посол України в Угорщині пані Любов Непоп та представник української меншини в Парламенті Угорщини, голова Європейського конгресу Українців, перший заступник президента Світового Конгресу Українців та голова Товариства української культури в Угорщині пані Ярослава Хортяні.

Розпочали святковий концерт вихованці Української недільної школи при Державному самоврядуванні українців Угорщини. Учні старшої групи Української недільної школи декламували вірші, також прозвучала пісня Богдани Фільц на слова Лесі Українки «На зеленому горбочку» у виконанні вокального ансамблю дівчаток та «В’язанка українських народних мелодій» у виконанні ансамблю сопiлкарiв в супроводі бандури. Виступ українських діток відбувся з великим успіхом і викликав гучні оплески.

Читайте за темою: У Будапешті відбувся різдвяний концерт українського квартету тенорів LeonVoci

Також під час концерту президент Державного самоврядування українців Угорщини Юрій Кравченко та Почесний консул Угорщини в місті Івано-Франківськ Василь Вишиванюк презентували Міжнародний соціальний проект «Книга добра».

Проект започатковано з благословення Кардинала, Верховного Архієпископа Києво-Галицького Любомира Гузара та за участі Міністра закордонних справ України Павла Клімкіна. Впродовж семи етапів проекту організатори збиратимуть історії та малюнки про Добро, розглядатимуть їх та обиратимуть найкращі, а також визначать учасників проекту. Створюватимуть їх діти, незалежно від віку, статі та місця проживання.

50 найкращих реальних історій – про Добро довкола нас – та 50 малюнків («Добро очима дітей») обере Літературна рада проекту.

Робитимуть унікальне видання у майстерні Центру української культури міста Таллінн (Естонія). Його зшиють із черпаного паперу, що буде виготовлений вручну із привезених з України клаптиків тканин з одягу авторів творчих робіт та із зерен рослин.

Далі оголосять результати конкурсу серед дітлахів і виготовлять 100 екземплярів ексклюзивних «Книг Добра». І на заключному 7 етапі — відбудеться передача Книги Добра в 50 національних бібліотек різних країн світу, серед яких бібліотека Ватикану, Конгресу США, Королівська бібліотека Великої Британії та Олександріївська в Єгипті. 25 унікальних «Великих книг», разом із друкованими копіями, буде презентовано в усіх обласних центрах України та передано також вітчизняним бібліотекам і загальноосвітнім школам.

100 юних переможців конкурсу малюнків «Добро очима дітей», 100 активних учасників Проекту та 50 учасників історій, відібраних до «Книги Добра», по завершенню Міжнародного соціального проекту поїдуть на літній відпочинок в Угорщину.

Окрім того, вихованці шкіл, які візьмуть активну участь у Проекті, матимуть змогу презентувати «Книгу Добра» в одній із 50-ти країн світу – стануть очевидцями її передачі адресатам.

У другій частині святкового вечора пройшов гала-концерт переможців І-го Міжнародного конкурсу-фестивалю мистецтв імені Євгена Станковича «Stakovych fest». Перший Міжнародний конкурс-фестиваль «Stankovych fest» проходив з 9 до 12 лютого на базі санаторіїв Свалявщини, де й народився всесвітньовідомий український композитор Євген Станкович – голова Національної спілки композиторів України, заслужений діяч мистецтв. Він і очолив конкурсне журі. Конкурс був організований за підтримки Міністерства культури України та Закарпатської обласної державної адміністрації.

На конкурс з’їхалося біля шестисот учасників із усіх куточків України та з-за кордону, які змагалися за звання лауреатів в трьох основних номінаціях: музичне мистецтво, хореографія та образотворче мистецтво у вікових категоріях від 5 до 25 років. У конкурсі взяли участь як індивідуальні виконавці, так і ансамблі й великі колективи. Родзинкою конкурсу були виступи юних композиторів з усієї України. Оцінювало виступи маленьких артистів високоповажне журі: всесвітньо відома піаністка Етелла Чуприк, президент Київської національної дитячої академії мистецтв Михайло Чембержі, президент Київської національної академії мистецтв Андрій Чебикін, лауреат Шевченківської премії, народний художник України, Володимир Микита, а головою журі був сам Євген Станкович.

Завершила святковий концерт юна учасниця «Stankovych fest» зі Львова Анастасія Чубінська власною патріотичною піснею «Моя Україна». GU

Поділитись

Коментарі закріті