Global Ukraine News

Українські Зорро впровадили ProZorro

Автор: Марта Дьомочко, редактор Global Ukraine News

Необхідність подолання корупційних схем та зменшення бюрократії, задеклароване у 2014 році українськими посадовцями, вимагало запровадження нових механізмів, які відповідатимуть викликам та будуть сучасними, комп’ютеризованими. Таким механізмом і стала система електронних закупівель ProZorro, пілотний проект якої запустили у лютому 2015 року, він повинен зробити закупівлі відкритими, прозорими і доступними для всіх.

Щоб зробити електронні закупівлі обов’язковими, був також розроблений закон «Про державні закупівлі», який парламент прийняв у кінці 2015 року. Відповідно до закону, з 1 квітня 2016 року до системи в обов’язковому порядку повинно підключитися близько 500 державних організацій: великі підприємства і центральні органи виконавчої влади.

Читайте за темою: Поради експортеру: 10 кроків до успіху на ринку ЄС

По суті, ProZorro – це центральна база даних, до якої підключені комерційні майданчики. Незалежно від того, до якого майданчику підключилися постачальники, інформацію про торги бачать всі учасники процесу електронних закупівель. Робота з майданчиками вибудувана таким чином, що вони часто самі зацікавлені в тому, щоб привернути до себе клієнтів.

Закупівлі проходять у формі аукціону: замовник оголошує про закупівлю і виставляє термін, протягом якого потенційні постачальники можуть задавати питання щодо закупівлі. Після періоду уточнень постачальники вносять в систему свої цінові пропозиції, які ніхто не бачить. Після цього проходить три раунди по зниженню ціни між учасниками. Причому назви компаній-учасниць розкриваються вже після останнього раунду, коли відома найнижча ціна.

Також всередині ProZorro існує система тарифів. За подану пропозицію учасники сплачують майданчикам від 17 грн до 1 700 грн в залежності від вартості закупівлі. Частину грошей майданчики виплачують ProZorro за підтримку центральної бази даних, частину ProZorro виплачує майданчикам за успішно проведену закупівлю.

Пілотний проект показав себе більш ніж добре: до квітня в системі ProZorro було більше ніж 4 тисячі організаторів, проведено понад 80 тис. тендерів на суму понад 16 млрд. грн, а економія склала близько 1,3 млрд грн. А тому було поставлене нове завдання – навчити людей по всій Україні працювати з системою. Крім того, Володимир Гройсман, Прем’єр-міністр України, заявив, що з серпня цього року усі державні закупівлі здійснюватимуться через електронну систему.

Та не лише кількість проведених операцій була показником результативності пілотного проекту. В територіальному вимірі ProZorro впровадили в більшій частині країни, зокрема, у Білій Церкві, Івано-Франківську, Дніпропетровську, Ужгороді, Тернополі, Рівному, Києві, Донецькій обл. Чимало інституцій перейшли вже на ProZorro, серед яких і Укравтодор та Укрзалізниця (які планують закупити меблі та паливо).

Читати далі

1 2
Поділитись

Коментарі закріті