Global Ukraine News

Громадянство та національна безпека

Автор: Ігор Решетняк, заступник голови Асоціації Ukraine Action (Франція – Швейцарія)

Вчора Петро Порошенко вніс як невідкладний законопроект, який покликаний запобігти виникненню випадків подвійного громадянства. У пояснювальній записці стверджується що “перебування громадян України також і в громадянстві іноземної держави”… “створює певні ризики для національної безпеки України”.  Очевидно, що певна логіка в цьому є, адже Російська Федерація дійсно використовує своє громадянство як елемент гібридної війни. Проте хіба є ризиком для національної безпеки громадянство країн, які є нашими союзниками з НАТО та ЄС?

Читати за темою: Україна – феодальна країна? Хто має право позбавити українців українського громадянства? 

В західному суспільстві трансмігранти, люди які мають досвід навчання чи роботи в декількох країн, не становлять ризиків для держав, а слугують місточками, які їх зближують. Цього року ЄС святкує 30 років програми Еразмус, яка як ні що інше, була рушійною силою зближення країн Європи і взаємної інтеграції їх суспільств. Особливе місце серед трансмігрантів займають ті, хто має два громадянства, адже вони в абсолютно демократичний спосіб, через вибори, сприяють зближенню країн.

Навіть загальносвітова тенденція є однозначною в цьому питанні. Якщо в 80-ті роки минулого століття тільки в 30% країн не було автоматичої втрати громадянства, а в 60% вона була, то зараз ситуація – прямо протилежна (див. мал. 1). І цьому є просте пояснення: глобалізація та інтеграція, попри певні недоліки, дозволяють знаходити рішення від яких виграють всі, і не замикатись у грі з нульовою сумою, як це роблять в Кремлі.

Виходячи з вищесказаного, цікавим для України в світовому та регіональному контексті є приклад Латвії, яка дозволяє мати, окрім латвійського, громадянство країн Європейського Союзу, Європейської Асоціації Вільної Торгівлі, НАТО, Австралії, Бразилії, Нової Зеландії та будь-якої іншої країни у разі наявності відповідного міжнародного договору. Врахування цього досвіду в законопроекті, запропонованому Президентом, змінило б його з контр-продуктивного на прогресивний. GU

 

Поділитись

Коментарі закріті