Global Ukraine News

Пласт – понад 100 років виховання української молоді світу

Автор: Марта Дьомочко, редактор Global Ukraine News

Однією з найбільш відомих організацій для українців – як в Україні так і закордоном –  є Національна скаутська організація Пласт.  Понад 100 років Пласт об’єднує молодь та юнацтво, навчаючи їх найважливіших пластових постанов, тренує їхній характер та вчить взаємодопомозі. Пласт був однією з тих організацій, які допомогли закордонним українцям на початку еміграції вберегти свою ідентичність, мову та традиції.

Та попри головне завдання організації Пласт активно діє і в сучасних умовах. Про те, як змінилася роль організації, як вчать дітей зараз та як функціонує Пласт в різних країнах Global Ukraine News поспілкувався з Мартою Кандюк-Кузьмович, головою Головної Пластової Булави (міжнародне об’єднання всіх пластових організацій в світі) та Олегом Вдов’яком, колишнім прес-секретарем Пласту в Україні.

Читайте за темою: Пластунка виконала Гімн України перед боєм Василя Ломаченка

GU: Як загалом функціонує Пласт? В яких країнах є його осередки?

Марта Кандюк-Кузьмович: Є 8 пластових осередків у світі. Останній у 1994 році був створений в Україні. Це такі країни як Аргентина, Австралія, США, Канада, Німеччина, Великобританія, Польща, Україна.

Я в організації відповідаю якраз за міжнародну діяльність Пласту.  Наші батьки, які приїхали до різних країн з України, мали намір продовжувати організацію для дітей, вони власне побудували усі ці церкви, започаткували різні громадські рухи. Так починалася робота Пласту в діаспорі. Я прийшла в організацію в 1960 році.

Відкриття Пластового Року. Київ, 2016 рік. Фотограф – Артем Жуков

Пласт співпрацює з іншими діаспорськими організаціями, часом входить до їхнього складу, якщо то велика організація. Наприклад, у Канаді Пласт входить до складу Конгресу Українців Канади. Така ж ситуація і в Австралії, в Аргентині, як в Канаді.

У США є дві великі діаспорські організації, в які інтегруються більш дрібні об’єднання, тому Пласт в США співпрацює з обома з них, але не входить в жодне, щоб не перетворювати своє членство в якийсь політичний вибір.

Всі міжнародні осередки Пласту співпрацюють між собою, завжди є з’їзди в інших країнах, на яких присутні представники різних міжнародних осередків.

Варто пам’ятати, що, перш за все, Пласт – це скаутська організація, яка ставить собі за мету виховання молоді в дусі патріотизму. Один з постулатів організації – вірність Богу та Україні. Адже Україна для дітей закордоння – таке ефемерне поняття, яке балансує і з патріотизмом до країни, де вони тепер живуть. Також ми вчимо дітей в Пласті самодисципліни, самовихованості, як вчитися на своїх помилках. Це будує характер. Ці загальні основи Пласту з роками не змінюються, змінюються підходи, методи, але засади – незмінні і може тому організація витримала стільки років.

Фото з архіву Пласту – Національної Скаутської Організації України

Читайте за темою: У Києві відбулось засідання Дорадчої ради Пласту

Олег Вдов’як: Влітку в Києві відбулись збори КУПО (Конференція українських пластових організацій), учасниками яких стали пластуни з Аргентини, Австралії, Великої Британії, Польщі, Німеччини, Чехії, США, України та Канади. Ми обговорювали питання єдності Пласту і важливості Пласту для української ідентичності. По суті, Пласт – це чи не єдине місце за межами України, де діти, молодь та дорослі за походженням українці мають змогу розмовляти українською мовою, підтримувати традиції, і, що найголовніше, передавати це наступним поколінням. Коли ми зустрічаємось з пластунами з інших країн, то вражає їхня згуртованість. Також хотів би згадати, що діаспора дуже допомагає пластунам-військовикам, без їхньої допомоги було б значно складніше. За це окреме велике дякую!

Читати далі

1 2 3
Поділитись

Коментарі закріті